360-та річниця перемоги українського війська в Конотопській битві
Розмова піде про 360-ту річницю перемоги українського війська в Конотопській битві. Тріумфальна подія відбулася в селі Шаповалівка (нині Конотопського району Сумської області), але мала особливе значення для всього українського народу. Саме там славетне козацьке військо під головуванням гетьмана Івана Виговського здобуло перемогу над московською армією князя Олексія Трубецького у червні 1659 року. «Конотопська битва для нас — більш ніж історія. Це символ безкомпромісної боротьби за свободу, єдність на суверенність української землі», зазначив у вітальній промові керівник апарату облдержадміністрації Дмитро Живицький.
Грандіозне фольклорно-етнографічне свято поєднало численні творчі колективи, козацькі загони, молодь, прибули й почесні гості. Справжньою родзинкою став Всеукраїнський фестиваль «Козацький родослав», до якого долучилися кращі аматорські колективи Сумщини. Програма показала справжній тріумф українського духу, унікальність творчих талантів та віру народу в незалежне існування Української держави.
Вокальний театралізований твір «Гей ви браття, козаченьки» став наймасовішим дійством, у якому поєдналися понад 600 виконавців аматорської народної творчості. Життєдайні емоції невмирущого духу української пісні наповнили фестивальну площу. Оваціями зустріли присутні виступ ансамблю «Посульські козаки» з Роменщини та учасників клубу володіння козацькою зброєю «Гарда» з міста Глухова під керівництвом справжнього козака Романа Дзекелева та заслуженого майстра народного мистецтва Ігоря Білевича.
У концертній програмі свою творчість дарували глядачам 30 аматорських колективів у жанрі вокально-хорового та інструментального мистецтва з Білопільського, Буринського, Конотопського, Краснопільського, Кролевецького, Роменського, Глухівського, Липоводолинського, Недригайлівського, Сумського, Великописарівського, Лебединського, Шосткинського районів і міст Шостка, Ромни, Суми, Глухів, Конотоп, Сумської обласної філармонії.
Приємним доповненням свята став виступ кримськотатарського ансамблю «Мусафір» та заслуженої артистки України та Автономної Республіки Крим Ленари Османової. Вразив своїми унікальними виробами всесвітньо відомий кераміст Рустем Скибін.
Для відтворення історичних подій, які демонстрували розгром московських військ, були поєднані державні та громадські організації, такі, як «Центр туристичних та культурних проектів «Мандрівна Україна», «Всеукраїнське об’єднання «Коло Медіа» та Генеральний штаб Збройних сил України. Була розроблена концепція військово-історичної реконструкції знакових подій 1659 року, з відтворенням епізодів штурму табору московського війська та його знищення козацькою армією під головуванням гетьмана І. Виговського. Більше шести тисяч глядачів змогли відчути історичну подію та переможний дух українського війська, у складі якого були козаки, татари, поляки. Для учасників дійства були використані справжній військовий одяг, прапори, зброя та інші аспекти військової справи того часу. Вразила присутніх і виставка військової техніки, зразки стрілецької зброї, прапори та хоругви, які доповнювали сагу про знакові події ХХVІІ століття.
Окрасою був виступ кінного козацького шоу «Соколиний хутір» та театралізовані сценки ковалів з Дніпропетровщини, майстер-класи гончарів та ремісників. Оваціями зустріли присутні виступи службових собак, шоу «Живих скульптур» з акторами на ходулях.
Свято має велике виховне значення, оновлений формат дозволив збільшити кількість відвідувачів, бо увага була приділена родинам, зазначив начальник відділу промоцій та туризму Сумської обласної адміністрації Юрій Гладенко. Фестивальна програма була пронизана патріотизмом, історичною правдою, любов'ю до України. Дійсно в такому оточенні закарбовуються споконвічні цінності, які єднають народ у святості та прагненні будувати вільне, мирне, гуманне суспільство.
«На святі були вручені нагороди активістам Роменського районного та Сумського крайового козацтва, відбулося також посвячення у козаки. Приємно відзначити, що територія фестивалю була вільна від тютюну та алкоголю. А присутні поєдналися спільним виконанням героїчних пісень та смачного козацького кулішу, — розповів учасник заходу академік, доктор філософії, історик, публіцист, генерал-хорунжий українського козацтва Валентин Бугрим.
Насолода від загального патріотичного настрою, видовища, сповненого історичної правди, мужності та святої любові до рідної землі залишиться в серцях присутніх надовго.