Skip to main content
Галина Яблонська – людина-епоха

Галина Яблонська – людина-епоха

Галина Гілярівна Яб­лон­ська  –   відома  народна артистка України, актриса На­ці­она­льного академічного драматичного театру ім. Івана Фран­ка, Посол Миру, повний кавалер  ордена княгині Оль­ги, президент Міжнародної ліги «Матері і сестри – молоді України», режисер Героїчного театру «Пам’ять», автор і керівник Міжнародного проєкту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», громадська діячка, членкиня Ради Київської «Просвіти», 15 лютого відзначила унікальний ювілей – 70 років на сцені в На­ці­она­льному академічному драматичному театрі ім. Івана Фран­ка. Загальний сценічний стаж  Галини Яблонської – 87 років з дев’яноста трьох(!). Її ім’я занесено в Українську Книгу Гіннеса, як актриси з найвищим стажем на театральній сцені. 

Ошатний ресторан «Грузія-фільм» гостинно вітав ювілярку та її гостей. Народний артист України Анатолій Гнатюк, актор театру ім. Івана Франка, ведучий вечора, який сердечно привітав Галину Гілярівну, наголосивши на  унікальності та неповторності артистки, назвавши її Людиною-епохою, яка щодня несе культуру, мову, добро, красу й істину в народ, адже за 70 років на сцені На­ці­она­льного академічного драматичного театру ім. Івана Фран­ка  нею зіграно більше 80 ролей, а разом із кіно і радіовиставами – більше 200(!).

З палкими словами вітання від театру виступили: режисер-постановник, заслужений діяч мистецтв України Петро Ільченко, заслужений артист України Олександр Печериця, видатна театрознавиця Алла Підлужна, які, крім яскравих ознак таланту, відзначили високу культуру Г. Яблонської, її людяність і щирість, креативність і великий талант педагога-наставника.

Від Національної спілки театральних діячів України вітав актрису Владлен Портніков і підкреслив винятковість таланту Галини Яблонської.

Директор видавництва «Саміт-Книга» Іван Миколайович Степурін, доктор філософії, відповідальний секретар ГО «Громадська рада з питань культури, молоді та  спорту України» вручив ювілярці Подяку за довголіття на театральній сцені (87 років) і побажав нових творчих ужинків.

З вітальним словом виступив директор Департаменту з питань суспільних комунікацій КМДА Роман Лелюк, який підкреслив велич таланту істинно народної артистки, відданої українському народові й державі, побажав їй нових творчих проєктів в ім’я України.

Заслуговує на увагу громадська діяльність Галини Гілярівни, яка вражає тим невичерпним запасом енергії, що вона наділена від природи. Очолюючи Міжнародну лігу «Матері і сестри – молоді України» з часів Незалежності України, пані Галина пріоритетним завданням вважає розвиток духовного потенціалу молоді.

Вітаючи ювілярку, український політик, військовик, громадський діяч, народний депутат України 2-го скликання, капітан 1-го рангу у відставці Євген Лупаков підкреслив її величезну енергію та ентузіазм, проявлені при творчих зустрічах з військовими моряками на кораблях у Севастополі в першу річницю Незалежності України, які з великим захопленням слухали художнє слово з  уст народної артистки України.

Голова Спілки офіцерів України Олександр Сасько, полковник у відставці, щиро вітаючи Галину Яблонську, підкреслив, що її диспути, конференції, семінари, громадські слухання на тему ролі  формування особистості сучасної молоді теж ляжуть до олтаря українського державотворення. Бо саме справжнє мистецтво  здатне якнайкраще формувати і справжню людину, громадянина, патріота, розвивати естетику й потяг до прекрасного, виховувати найвищі й найкращі людські почуття.

Тамара Ісаєва та Інна Камінська відзначили пані Яблонську як педагога, сценариста й режисера «Героїчного театру «Пам’ять», яка навчала акторській майстерності ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна, здійснювала постановки вистав, присвячені пам'яті Героїв Крут та І. Богуна: «Уклін тобі, рідна мати», «Геній і сучасність» про Т. Шевченка (22 вистави були представлені на сценах військових частин та інститутів), а також Галиною Яблонською за підтримки Міністерства культури і туризму України була проведена перша Всеукраїнська науково-практична конференція «Вплив мистецтва на процес формування свідомості молоді».

Галина Гілярівна згадала приємний епізод з розмови з генерал-майором  Кравчуком Леонідом Васильовичем, який був начальником ліцею імені Івана Богуна і, побачивши, як грають його вихованці на сцені Будинку вчителя, запросив її з театром у стіни ліцею, бо так, як і вона, переймався вихованням у молоді почуття патріотизму і загальнонаціональної культури.

Від імені команди однодумців військового ліцею імені Івана Богуна ювілярку вітали: полковник у відставці, голова Ради ветеранів військового закладу, завідувач з виховної роботи (тепер – головний редактор журналу «Охорона праці») Дмитро Лаврентійович Матвійчук, який висловив щирі слова захоплення талантом, мудрістю, світлістю світосприйняття і далекоглядністю Людини, яка стільки зробила для держави, що заслуговує на найвищу нагороду – визнання на державному рівні. Підполковник, поет, громадський діяч Кирило Гринько, випускник ліцею, лауреат премії «За внесок молоді у розбудову держави», учасник театральної трупи, приємно згадував роки співпраці з Галиною Гілярівною, обговорення таких важливих тем, як «Роль впливу російської, американської інформації на формування свідомості українця», саме він запропонував систему впливу української інформації та заходи щодо її реалізації. Тамара Котеля, ветеран ліцею ім. Івана Богуна, відмінник освіти України, нині завідувачка відділу організаційно-масової роботи Будинку дитячої творчості Шевченківського району м. Києва, підкреслила виняткову силу слова актриси і педагога-наставника для ліцеїстів щодо виховання Людини засобами мистецтва.

Щирі слова вітання і подарунки приймала Галина Яблонська від Товариства «Знання» України в особі вченого секретаря, поета Василя Василашка.

Національна рада жінок України нагородила актрису високою нагородою – медаллю «За відданість і любов до України». Членкиня НРЖУ, заслужена артистка України Ірина Персанова подарувала Галині Гілярівні та всім прекрасну пісню «Чорнобривці».

Подяку за вагому просвітницьку роботу, Почесну грамоту за самовіддану 70-річну відданість сцені Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, високу громадянську позицію та служіння народу України, подарунки було вручено Галині Яблонській від ГО «Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка (народний артист України Кирило Стеценко – член Центрального Правління та Голова Правління Київської «Просвіти», Ольга Ходацька – заступниця Голови Правління). Окрасою вечора був подарунок від скрипаля й композитора К. Стеценка –  «Шалені коломийки».

«Мистецтво вдосконалює людину, пробуджує найсокровенніші емоції й пориви, – сказала землячка ювілярки, журналістка, театрознавець Зоя Загородня. – Мистецтво – зброя в руках генія. Саме тому ця літня жінка стільки зусиль, часу й таланту віддає громадській роботі. Хто ще з теперішніх митців віддає стільки себе поза «роботою», «сценою», «основним призначенням». Її призначення – Україна».

Від глядачів мав слово Володимир Огризко, український державний і політичний діяч, екс-міністр закордонних справ України, який жартома назвав Галину Гілярівну «генералом української культури», яка заряджала і заряджає українців духом патріотизму, доброти, самовідданості. Якби  в іншій країні була актриса такого рівня, то про неї вже знав би весь світ.

Мимоволі задумуєшся над тим, скільки зробила протягом свого творчого життя і зараз робить ця немолода (93!), але красива й приваблива жінка, і думаєш: звідки беруться сили?! А сили, мабуть, дає їй Всевишній і ми, люди, бо  огортаємо  її своєю любов’ю і повагою, вчимося в неї і надихаємось її талантом. Згадується переповнена зала (в добрі часи) Камерної сцени ім. Сергія Данченка: глядачі прийшли на неперевершену «Самотню Леді» (художник-постановник та костюми – Олена Богатирьова, дочка Г. Яблонської, яка 4 роки тому, саме в лютому, відійшла в інші світи), яка й донині (правда дуже рідко) зачаровує нас. Це її Олеся Богданівна –  біографічний бенефіс.  На сцені вона –  Богиня. Як і колись, така ж красива й молода. Така ж осяяна та одухотворена благородною красою. З гордою поставою й почуттям власної гідності –  зразок шляхетності. Літа пройшли крізь неї мимохідь, залишивши лише вантаж величезного творчого доробку. А точніше  –  життєвого. Бо не багатьом із людей щастить зробити бодай половину з того, що зробила Вона. Створила, розповіла, організувала, поставила, написала, показала…

Саме артистизм і природню простоту, талант і непідробну доброту, яскравість зіграних ролей і мудрість великої Людини відзначали на творчому вечорі Галини Гілярівни Сергій Винниченко - блогер і театральний критик, Ольга Сомолевська – відома кінорежисерка, та Віталій Боровик – кінооператор (автор усіх фото з вечора).

Від телебачення («UA – Київ») вітала ювілярку Юлія Пасак, яка сказала, що не можна перерахувати всіх пережитих нею життів — від безталанних Галь — («Лиха доля» Старицького, «Назар Стодоля» Шевченка), Катрі «Не судилося» Старицького (за цю роль вона отримала звання заслуженої артистки України), Софії «Безталанна» Карпенка-Карого, Анелі («Для домашнього вогнища» за Франком), Леді Макдуф «Макбет» Шекспіра, Марусі («Маруся Богуславка» Старицького, Марини («Марина» за Шевченком), Гелени «Касандра» Лесі Українки) до сучасних героїнь –  Чайки («Банкір» за
О. Корнійчуком), Ольги «Веселка» М. Зарудного), Катрі «Фараони» О. Коломійця, Мар’яни «Персональна справа» І. Штейна, Аделіни Тошевої «Мата Харі» Н. Йорданова) тощо –  вистачить не на один послужний список. Відзначила й ролі у фільмах – незабутні, неповторні, глибокі й хвилюючі.

Зі щирими вітаннями виступили: Віталій Хижняк – заступник голови наукового товариства імені С. Подолинського,  О. А. Тугоняко і Данило Гайдамаха від Форуму «Сторіччя Миколи Руденка».

Вагома просвітницька діяльність Галини Яблонської вийшла і на міжнародний рівень, адже проєкт-конкурс «Тарас Шевченко єднає народи» справді об’єднує однодумців-патріотів  з України та світу (представники більше 50  держав брали участь у конкурсі). Нині, в умовах пандемії, конкурс набуває дещо іншого формату.

Галина Гілярівна представила членів оргкомітету цьогорічного Міжнародного проєкту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», основу якого складають молоді й талановиті українці з с. Лука, що на Київщині (Олександра та Ірина Романенко, Анастасія Слободянюк), які оригінально привітали ювілярку, Лесю Шаповал, Валентину Ковальську, Ольгу Ходацьку, Ігоря Найду –  спонсора Міжнародного проєкту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», який відзначив, що з 22 вистав Героїчного театру «Пам’ять» тільки одна (!) надрукована, що є неприпустимим нині, бо це великий методичний матеріал для патріотичного виховання сучасної молоді.

СТЕПУРІН

З особливою повагою представляла Галина Гілярівна подружжя Якобінчуків – Василя Івановича (спонсора проєкту «Тарас Шевчено єднає народи») та Руслану, заслужену артистку України, які засвідчили свою шану Галині Яблонській та захоплення багатогранністю її таланту, добротворчістю та людяністю.

Чимало вітань на адресу ювілярки  від послів з України в інших країнах. Це й від Сергія Паська (Йорданія), Віктора Нікітюка (Таджикистан) та його дружини  Світлани Нікітюк, яка підкреслила, що ними була проведена велика робота з учнівською і студентською молоддю щодо участі в конкурсі «Тарас Шевченко єднає народи» і Таджикистан став  першою країною, що прислала роботи на конкурс.

Вітання від Лідії Корсун, журналістки щотижневої незалежної україномовної газети «Час і Події»  Чикаго (США), Поліни Лазової, народної артистки України, Івана Бернадського –  актора Українського театру в Нью-Йорку, та багатьох інших друзів Галини Яблонської та поціновувачів її таланту були зачитані ведучим вечора Анатолієм Гнатюком.

Окрасою вечора стали пісні від народних артистів України Анатолія Гнатюка та Валентини Ковальської, заслуженої артистки України Руслани Якобінчук.

Щасливо усміхалася ювілярка – народна артистка України Галина Яблонська, дякуючи всім, хто розділив з нею це неймовірне свято. «Хто здатен зберегти бодай одну власну думку, – сказала вона, –  не пошкоджену поступками перед волею інших, хто приносить в реальність сірник або ділянку саду, створену згідно з власним способом мислення, –  той (і до тієї міри) є Людиною, а міра – це єдиний спосіб визначення чеснот!»

Зал бурхливими оплесками вітав легенду української сцени Галину ЯБЛОНСЬКУ, яка через освіту, літературу, культуру, мистецтво несе наше, УКРАЇНСЬКЕ, в народ.

З роси і води Вам, Людино-епохо, на многії і благії літа!

151286092_2999637410139914_8807508087290714499_o.jpg

 

151647652_2999637370139918_1751207960792122369_o.jpg

 

151778390_2999637306806591_1667702788334105940_o.jpg

 

151807226_2999637363473252_1783249395651733470_o.jpg

 

152333561_2999637116806610_1359331189414739749_o.jpg

 

Ольга ХОДАЦЬКА, заступниця Голови Правління  Київської «Просвіти», членкиня НСЖ України