Домашня птиця
Незважаючи на те, що молодняк часто хворіє та дохне, аби курка знесла яйце, її треба годувати щонайменше п’ять місяців, вирощення домашньої птиці останнім часом знову набуває популярності. Навіть люди з міста на дачах вирощують курей, гусей, індиків, качок.
Сільськогосподарська птиця дуже скороспіла. Молодняк курей білої породи і породи леггорн починає яйцекладку в 4—6-місячному віці, качки дзеркальні — в 5-місячному віці, а пекінські качки, гуси і індики всіх порід — навесні наступного року. Курчата в 3-місячному віці важать 1—1,5 кілограма; каченята в 2-місячному віці досягають 2 кілограмів; гуси й індики в 5-місячному віці важать 5 кілограмів і бувають готові до забою на м’ясо.
Трохи про домашніх пернатих.
Кури
У світі існує безліч порід курей, різних на вигляд, за забарвленням, особливостями розведення і напрямком використання. Яйця мають різний колір: білий, коричневий, зелений, блакитний, червоний у різних порід . Нині у європейському стандарті з птахівництва нараховується близько 180 порід курей, проте в цілому у світі їх понад 600. З господарської точки зору породи розділяють на три головні групи:
• яєчні,
• яєчно-м’ясні,
• м’ясні породи.
Породи мають свої особливості. Яєчні кури — невеликого розміру, швидко ростуть, рано дозрівають. До давно відомих яєчних порід належать: іспанська, італійська або леггорн, гамбурзька, червоношапкова, андалузька. Найкращою несучою породою курей є російська біла порода; середня несучість курей 150—180 яєць за рік, жива вага близько 2 кілограмів; жива вага півнів близько 3 кілограмів.
Кури яєчно-м’ясних порід більші, з добре розвиненими м’язами, менш скороспілі. Приблизно таку ж продуктивність мають кури породи леггорн.
Добру несучість і високі м’ясні якості поєднують у собі кури породних бройлерних груп: першотравневі, ювілейні, полтавські та ін.
Цесарки
Цесарка — свійський птах ряду куроподібних родини цесаркових, розводять задля м’яса, яєць, пуху та пера.
В Україні цесарки з’явилися лише у XVIII столітті як декоративні птахи. З часом їх почали розводити на птахофабриках, а зараз вдома. Існує близько двадцяти порід домашніх цесарок. В Україні користуються найбільшим попитом породи: сіро-крапчаста цесарка, сибірська біла і загорська білогруда цесарка.
Індики
В Англії прижилася інша назва індика — «турецька курка». Їх вирощують на м’ясо, корисне, дієтичне. З домашніх індиків найпоширеніші місцеві бронзові і широкогруді породи. Ці породи відзначаються великою вагою, скороспілістю і доброю несучістю. Так, бронзові індички досягають ваги 5—6, а індюки 10—12 кілограмів, несучість 50—60 яєць, у кращих — 100 і більше яєць за рік; широкогруді бронзові індички важать 9—11, а індики 17—19 кілограмів, несучість 50—60 яєць, у кращих до 100 і більше яєць за рік.
Гуси
Назва самця всіх видів роду — «гусак», самки — «гуска». Гусак відрізняється своєю агресивністю, зовні більший за розміром. Гусаки менше піклуються про потомство, ніж гуски: вони можуть кусати власних дитинчат. Зазвичай один гусак має одну гуску, рідше дві. М’ясо гусака цінується більше, ніж гуски.
Дуже поширені у нас такі породи гусей: роменські, переяславські й холмогорські. Гуси холмогорської породи досягають у середньому 6—8 кілограмів живої ваги, несучість їх 20—25 яєць на рік, у кращих несучок 40—50 яєць. Добру продуктивність мають великі сірі гуси.
Загострене гусяче пір’я використовується для письма. Пір’ям, зважаючи на його теплоізоляційні якості, набивають подушки й перини.
Качки
Качка — поширена назва багатьох видів птахів родини качкових. До качок належать галагази, нирки, річкові качки, шавкуни, крехи та ін. Все це птахи середніх або невеликих розмірів. Назва самця — селезень. Домашні качки походять від крижня.
Дуже поширена мускусна качка- шипун — вид великих качок, розповсюджений у природі Південної Америки та Мексики. Був там же одомашнений та завезений до багатьох країн. До Радянського Союзу вперше потрапив у 1981 році з Німеччини — колишньої НДР. Від звичайних качок відрізняється тим, що може обходитись без водойми і замість крякання видає тихі шиплячі звуки. Її ще називають індокачка, вважаючи гібридом качки та індички.
Таке схрещення, однак, неможливе. Маса тіла дорослої самиці індокачки становить близько 2—2,5 кг; самця — 4—6 кг. Мускусні качки цінуються за нежирне дієтичне м’ясо. За рік від однієї самиці можна одержати від 60 до 120 яєць, які використовуються в кулінарії. Сирими вживати їх у їжу, як і яйця звичайних качок і гусей, не слід, щоб не заразитися сальмонельозом.
Великою скороспілістю і великою живою вагою характеризуються качки пекінські, несучість яких досягає 100 яєць і жива вага 3,5 кілограма, а також качки української та інших порід.
Від схрещування мускусної качки з пекінською виводять високоякісних гібридів — так званих мулардів, що швидко ростуть та можуть важити до 4 кг.
Для кожного господаря, звичайно, важливо, чим годувати птахів. Щоб швидше росли та більше важили. Адже працюють на результат: прокормити сім’ю справжнім домашнім м’ясом.
Відомо, що, аби забезпечити швидкий ріст птиці, її годують спеціальними кормами. Від них птахи ростуть, як на дріжджах, тож що ж заховано в цих комбікормах? Ніякої «хімічної бомби» комбікорми не містять, а весь секрет у балансі складників.
Удома так збалансувати корм не вдасться. Склад комбікорму точно відрегульовано, там є усе необхідне для швидкого росту: і вітаміни, і мікроелементи, і навіть антибіотики — з метою профілактики можливих хвороб. Бо не встигає господар купити пташенят із інкубатора, як вони падають на ніжки, хворіють. Частина гине, а ціни на них високі. Добові курчата — 6—8, каченята — 8—10, гусенята — 25—30, індичата — 30—35 гривень. За тиждень утримання пташенят в інкубаторі ціна підвищується на гривню.
Якщо давати ті корми, які вимагає література, то накладно. Приміром, курчата-бройлери, які харчуються комбікормом, виростають за 42 дні. За цей час одне курча з’їдає майже чотири кілограми спецкорму.
Багато хазяїв годують комбікормом лише на перших тижнях, аби закріпити імунітет пернатих. Далі переводить на простішу годівлю. По-перше, самостійно роблять корм, змішуючи в пропорції один до одного пшеницю, кукурудзяну крупу та ячмінь, по-друге, додають до раціону варену картоплю, зелень і кропиву. Головне, щоб приміщення з птахами освітлювалось, і вони мали змогу постійно їсти. Хоча за таких умов птахи ростуть дещо довше, проте вирощувати їх для сімейного бюджету все одно вигідно.
Ведуча рубрики Людмила Рукасова