Skip to main content
Безсоння

Безсоння

Згідно з енциклопедичним словником, безсоння — це пізнє засинання, раннє пробудження, переривність нічного сну, зменшення його глибини. Що ж є причиною цього порушення?

Cпочатку треба з’ясувати, наприклад, що означає поняття «сон». Навіщо він потрібен організму? Сон, як відомо, займає в житті людини одну третину загального життя. Здавалося б, що можна жити без нього. Але це, на жаль, нереально.

Для високо розвинутого організму сон має величезне значення. Для порівняння нагадаємо, що організм може прожити місяць і навіть більше абсолютно без їжі. Але без сну він може жити приблизно лише 10 днів. Від трива­лого позбавлення сну страждає весь організм. Однак більш за всіх органів втомлюється, слабшає та висна­жується кора великих півкуль гол­овного мозку. На останньому слід трохи зупинитися, щоб мати уяву про його роботу та відпочинок.

Головний мозок постійно контролює, керує, регулює і узгоджує роботу різних частин організму, тонко і точно пристосовує їхню діяльність до умови оточуючого середовища, що безперервно змінюються. Разом з тим кора великих півкуль мозку є органом вищої нервової діяльності. Завдяки широкій мережі кровоносних судин головний мозок у великій кількості отримує всі необхідні живильні речовини: кисень, вітаміни, гормони, різно­манітні солі тощо. Також він своєчасно звільняється від продуктів його життєдіяльності — вуглекислоти та ряду інших речовин.

Незважаючи на всю цю досконалу систему живлення та очистки, мозок завдяки безперервному характеру та високій інтенсивності своєї роботи має особливу потребу у відпочинку. Це йому він необхідний  для відновлення сил і працездатності. Періодом такого відпочинку є саме сон, тобто стан загального спокою організму. Якщо він не відпочиває, то іде, як кажуть, «в рознос» і відмовляється нормально виконувати свої звичайні функції. 

Одним із видів розладу сну є безсоння, яке зустрічається при органічних захворюваннях ЦНС (енцефаліт, менінгіт і т.д.). Але частіше за все воно спостерігається при функціональних розладах нервової системи (неврастенія, психастенія тощо) і реактивних станах різного походження. Безсоння може наступити й у здорових людей в тих випадках, коли вони міняють свій режим сну і цим порушують умовний рефлекс, що закріпився раніше (зміна часу відходу до сну, переміна місця та інше). Різноманітні негативні переживання та хвилювання також можуть приводити до безсоння.

Завдяки індивідуальним відмінностям у глибині сну порушення його виникають при неоднакових діях. При ряді захворювань, наприклад, при неврозах, алкоголізмі, порушення сну — постійний симптом. Причиною безсоння може бути вимушене порушення стереотипу сну (нічна робота, пізні заняття), незвичне місце нічлігу, перенесене вдень хвилювання (для людини з нестійким сном достатньо для цього незначного приводу), захворювання, що тільки розпочалося. Нерідко режим сну та неспання змінюються у літніх та старих людей: сон стає більше поверховим і коротким, ніж у молодості. Це пов’язано з фізіологічними особли­востями організму в цьому віці.

Як позбавитись безсоння?

Нормалізувати сон можна різноманітними способами. Однак прийом снодіючих серед них повинен займати останнє місце. Якщо порушення сну викликані неприємними переживаннями, втомою, ломкою стереотипу засипання (функціональне безсоння), він відновиться після усунення цих причин. Для цього треба зовсім небагато: постаратися лягати в один і той же час у звичній обстановці. Розслабтеся, зігрійтеся (важливо, щоб стопи ніг були теплими), переключіть дум­ки на приємне. Таким же чином слід вести себе при нічних і передчасних ранкових пробудженнях.

Постійне хвилювання «засну-не засну» тільки підвищує психічне збудження, заважає природному відновленню нормального сну. Дотримання наступних рекомендацій усуває безсоння, що виникло від хвилювань і перевтоми, на 2—3-ю добу. Корисні прогулянки перед сном, тепле солодке пиття безпосередньо перед тим, як лягати у ліжко (молоко з медом або просто солодка, з 3—6 грудочками цукру, вода), відвари та настої валеріанового кореню, трави собачої кропиви. Перед сном бажано прийняти ванну тривалістю 8—10 хв. при температурі води 30—37˚С. Цих засобів достатньо для зняття функціонального безсоння. 

Якщо ж сон не відновлюється, зверніться до лікаря. Тільки він може лікувати безсоння, яке виникло як симптом або наслідок будь-якої хвороби. Щоб сон у цих випадках став нормальним, необхідно лікувати основне захво­рювання. Самолікування розла­дів сну ліками занадто небезпечне. Всі снодійні засоби при невмілому використанні викликають ускладнення — в’ялість, гнітючий настрій, порушення пам’яті та мислення, м’язову слабкість, втрату точності та швидкості рухів, а в ряді випадків ведуть до звикання, залежності, тобто наркоманії. 

Дитяче безсоння

Що стосується дитячого безсоння, то кожний батько знає, що, якщо дитина не виспалася, вона стає плаксивою, дратівливою, капризною. Недарма говорять: «Встав не з тієї ноги».

Давайте ж розберемося, що може заважати дитині добре виспатися:

— заважають заснути події минулого дня. Простіше кажучи, вражень за день дуже багато, а заспокоїтися і розкласти все по поличкам не вдається;

— страх темряви;

— стимулюючі продукти. Деякі продукти, наприклад, солодке печиво, шоколад, цукор, морозиво настроюють організм на роботу з-за високого змісту «легкої» енергії або кофеїну (шоколад, шоколадне печиво, какао тощо). Для дитячого організму це «паливо», яке примушує його працювати і бути в тонусі, хоча вже давно пора спати;

— загублена іграшка. Буває, що дитина засинає, тримаючи в обіймах улюблену іграшку і просинається вночі, коли іграшка випадає з рук. Таке звичайно трапляється з дрібними іграшками, особливо якщо їх декілька;

— стрес (наприклад: сильний переляк, будь-яка зміна звичної обстановки, різкий перехід у дитячий садок або в школу, сварка, бійка, розлучення   бать­ків). 

Якщо дитина стала гірше спати, постарайтеся зрозуміти, чому це відбулося, і допоможіть їй повернути гарний сон. Ось кілька загальних рекомендацій:

1) Усуньте з раціону дитини після 18.00 стимулюючі продукти.

2) Перед сном обов’язково провітрюйте кімнату в будь-який час року. Слідкуйте, щоб повітря було достатньо вологим.

3) Якщо малюк не хоче засинати — не примушуйте і не сердіться. Як го­ворив Карлсон: «Спокій, тільки спокій!». Краще лягайте поруч і засинайте разом. 

4) Читайте на ніч добрі казки.

5) Можна покласти під подушку малюка невеличкий мішечок з лавандою. Вона заспокоює і настроює на сон.

Станіслав Смірін