Skip to main content
Безпечне прання

Безпечне прання

Ці порошки справляються з найскладнішими забрудненнями завдяки використанню спеціальної формули і компонентів, високу ефективність яких підтвердили фахівці з прання та прибирання.  Підготовка до прання Речі до прання потрібно підготувати — вийняти все з кишень, розпрямити манжети на рукавах сорочок, штани та спідниці вивернути на виворіт, блискавки, кнопки і гачки застебнути, шнурки і тасьми зв’язати, гудзики розстебнути. При пранні всі речі необхідно розсортувати. Розкласти одяг за кольорами: темну, білу, світлу. При цьому варто враховувати, з якого матеріалу зроблений одяг: шерсть і шовк перуть окремо від бавовни і льону. Важливо підібрати якісний порошок для прання. Хороший порошок SA8 COLOR для прання кольорових тканин. Цей пральний порошок не містить фосфатів і ефективно видаляє плями, запобігає линьці і знебарвленню кольорових тканин.

На ринку засоби для прання тканин чорного кольору представлені в асортименті імпортних виробників (Fewa (Henkel), Wollite, Luxus, Domal, Perwool, «Ласка» («Хенкель Південь»). Більша частина також випускається в рідкій формі, але бувають і порошки. Такі засоби збагачені ультра­м’якими інгредієнтами для делікатного прання, а також мають у своєму складі фіксатор фарбника для запобігання вицвітання чорного кольору. У деякі засоби додані антибактеріальні компоненти. Явна перевага таких рідких засобів — у відсутності білих розводів, які часто з’являються на чорній білизні після прання порошками, адже в порошках присутні поганорозчинні у воді добавки, які і осідають на одязі. Також до спеціальних мийних засобів відносяться засоби для прання гардин. Вони також бувають як в рідкому, так і в порошкоподібному вигляді (DALLI Gardinen reinweiss та ін.).

Ці засоби призначені для пом’якшення текстильних виробів, після прання вони менше мнуться, їх легше прасувати. У їх склад зазвичай входять хімічний і оптичний відбілювачі. Іноді забруднення можна змити з білизни звичайною водою, але якщо ми маємо справу зі складними плямами, то без синтетичного порошку не обійтися. До складу мийного засобу входять різні хімічні речовини.  Основний склад Незалежно від ціни компоненти всіх пральних порошків однакові. В першу чергу, порошок повинен бути безпечним, бо хімічні речовини, що залишилися на тканині, викличуть аллергію або подразнення. Подивіться на упаковку — на ній повинен бути знак сертифікації на безпечність. На жаль, ці знаки не мають ступеня захисту, тому надійніше купляти порошки в паперових коробках, а не в пакетах. Бо невигідно їх підробляти. Але знак відповідності лише інформація про безпечність, про якість продукту не повідомляє.

Перше місце серед компонентів порошку посідає ПАР (поверхнево-активні речовини) — тобто мийні та мильні речовини, а також фосфати, ферменти (ензіми), оптичні й хімічні відбілювачі, фарбники та ароматизатори. Якість прального порошку залежить від підбору цих компонентів та від їх кількості. У всіх сучасних порошках обов’язково є відбілювач, який може бути хлоровмісним або кисневмісним. Іноді додаються оптичні відбілювачі — спеціальні флуоресцентні речовини, які осідають часточками на білизні і надають ефект білизни. Кисневмісний — менш шкідливий як для тканини, так і для людей. Він не викликає алергії. Якщо є оптичний відбілювач, то прати таким порошком можна тільки світлі тканини. Темні тканини перуть порошком без відбілювача. Кольорові тканини треба прати спеціальним порошком «колор», але в ньому є фіксатори кольору, які теж можуть викликати алергію.

У складі багатьох пральних порошків є фосфати, які мають усунути жорсткість води. У багатьох європейських країнах фосфати заборонені, бо погано змиваються з білизни і потрапляють через неї в організм людини, що погіршує стан здоров’я. Їх замінили відносно безпечними, але дорогими цеолітами. У нас замінили їх фосфонатами, які не достатньо ефективні: білизну потрібно прати частіше, порошку сипати більше. Піногасники вводять у склад порошків, які використовуються для автоматичних пральних машин, де багато піни не потрібно. А в порошках для ручного прання вони зайві. При пранні речей вручну, необхідно дочекатися повного розчинення порошку у воді, перш ніж покласти в пральний розчин речі. При пранні речей у пральній машині необхідно вибрати правильну температуру і програму прання.

У пральних порошках можуть бути антисорбенти — корисні речовини, завдяки яким випрані речі укриваються захисним шаром, перешкоджаючим новому забрудненню. Але при високій концентрації вони шкідливі — їх має бути не більш як 1,5% від загальної маси порошку. Ензіми і ароматизатори входять в склад із естетичних міркувань та зацікавлення покупців. Зв’язувальні речовини — оберігають пральні машини від утворення накипу. Як стверджують спеціалісти, за останнє десятиліття принципово нових технологій у виробництві пральних порошків не з’явилося. Удосконалення відбувається у змішуванні ферментів, що відповідають за видалення окремих видів плям у складі одного порошку. Чим більше ферментів — тим дорожчий. Що стосується мийних засобів, то ціна більше залежить від реклами. Забруднення білизни буває настільки глибоким, що не подужає навіть якісний пральний порошок з вмістом відбілюючих речовин: або хлоровмісним, або кисневмісним. Тоді додатково використовують відбілювачі.

Хлоровмісний відбілювач. Ефективно відбілює навіть в холодній воді, низька ціна, легке дозування. Увага! Використовується тільки для бавовняних і лляних тканин, має неприємний різкий запах, також невеликий термін зберігання (5—6 місяців), тканини втрачають свій вигляд. Кисневмісний відбілювач. Різна форма випуску (рідкі та порошкоподібні, концентровані та розбавлені). Застосовуються не тільки для білих, але й кольорових тканин будь-якої фактури (віскоза, нейлон, шовк та ін.), можна додавати в пральний порошок в автоматичній пральній машині. Увага! Зберігаються менше 5 місяців рідкі відбілювачі, порошкоподібні — до 5 років, але можуть викликати алергію пилом, розчиняються тільки в гарячій воді.  Про кондиціонери Їх використорують для зняття статичного заряду, надання білизні приємного аромату, полегшення прасування.

Увага! Вибираючи кондиціонер, зверніть увагу, щоб не було в складі речовини бензилового спирту, бензилацетату та етанолу. Шкідливі для дихальних шляхів і викликають алергію, а також астму, дерматити. Краще вибирати їх на основі солей, кокосових, кукурудзяних, соєвих або натуральних ефірних олій. Не застосовується кондиціонер для прання шовкової білизни, колгот, корегуючої білизни або верхнього одягу з водовідштовхуючим насиченням.  Щоб повернути білий колір білизні Від частого прання білизна стає не дуже білою. Щоб повернути білий колір, на 5 кг білої білизни кладемо 1 таблетку гідропериту (перекису водню) і 100 г прального порошку, заливаємо гарячою водою, залишаємо замоченою на 12 год. Потім перемо. Кілька порад при пранні речей Дозування прального порошку, для кожного окремо, зазначено на упаковці. Стьобані пальта і куртки можна відмінно відіпрати в барабанній машині. Якщо прорізи для гудзиків і кишені на трикотажних або в’язаних речах витягнулися — перед пранням зашийте їх встик дрібними стібками.

Синтетичні тканини не замочують перед пранням. Речі з ацетатного волокна не можна ні викручувати, ні віджимати в барабані пральної машини. Ультразвукова пральна машина, яка легко поміститься на долоні, легко замінить звичайну пральну машину, без особливих зусиль відіпре і шифонову блузку, і пуховик, і ватяну ковдру. Прання білизни ультразвуком збереже ваші речі надовго.  Про екологію Фосфатні пральні засоби, потрапляючи у водойми, стають добривом для інтенсивного росту синьо-зелених водоростей, як ми називаємо цвітінню. Кожен грам фосфатних сполук з пральних порошків викликає ріст 5—10 кілограмів водоростей, а вони, розкладаючись, виділяють у великих кількостях метан, аміак,сірководень, які знищують усе живе у воді, що спричиняє до грубих порушень екосистем та погіршення кисневого обміну в гідросфері. Фосфатні мийні та пральні засоби шкідливо діють і безпосередньо на здоров’я споживачів: за рівнем токсичності. 3 кг фосфатних синтетичних мийних засобів прирівнюються до дії 1 кг міді чи 100 г кадмію. Американський «Проктер енд Гембл» чи німецький «Хенкель» у себе на батьківщині замінили фосфати на цеоліти та сополімери ще на початку 1980-х, тоді як ці ж підприємства на території України виробляють фосфатні засоби. Цеоліти, при попаданні в природні водойми, осідають на дно і викликають загибель риб, особливо мальків.

Ведуча рубрики Людмила Рукасова