«Астрономічний» замок графів Шенборнів
Закарпаття відоме численними фортецями, які з роками набули палаццо — паркового планування. Однією з перлин цього напряму є казковий замок графів Шенборнів, побудований у неоромантичному стилі. Розташований комплекс між Мукачевим та Свалявою в урочищі Берегвани і відноситься до архітектурних перлин європейського рівня. Подібні є у Німеччині, але замок Шенборнів має свою неповторність — архітектор З. Грессерсан вніс у свій проект особливу символіку.
Аристократична династія Шенборн нараховує кілька високопоставлених осіб римо-католицького духовенства. У 1728 році ці землі були подаровані архієпископу Лотару Францу Шенборну, який у свою чергу передав їх у спадкоємство своєму кузену Фрідріху Карлу Шенборну. Як ми бачимо, історія зберігає версію про його істинних володарів.
У 1840 році була побудована дерев’яна хатинка для полювання, яким бавилася князівська родина. Через 30 років уже було споруджено мурований замок в неоромантичному стилі, що поєднує романські та готичні мотиви, з приміщеннями для гостей та обслуги. Цей палац був побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгайом у 1890—1895 роках. Графи Шенборни відносилися до вищої династії австрійського духовенства. Тому цілком обумовлене оздоблення вітражів на біблійну тематику. Чимало легенд зберігають таємниці про бурхливі періоди мешканців цього палацу.
Замок складається з двоповерхового південного парадного крила, що завершується величною чотириповерховою вежею з годинником та двоповерхового північного господарського крила, які об’єднує церква-каплиця.
У підніжжя сходинок до замку сторожує геральдичний лев, приміщення витримані в англійському стилі, прикрашені вітражами, камінним залом, є бібліотека. Будували замок за принципом астрологічного календаря, 365 — вікон символи кожного дня року з одним замурованим для високосного. Слід назвати оригінальні 52 димоходи та 12 входів (стосовно кількості місяців року). Окрасою є годинник, який б’є щогодини з подальшим передзвоном курантів на шпилях-флігелях. Люстри символізують сім тижнів неділі. Замок прикрашений багатим декором на теми родової геральдики графів Шенборнів. Лабіринти переходів надають приміщенням таємничості, а сходи прикрашені кованими поручнями, додають урочистості.
Навколо палацу був розбитий чудовий сад-дендрарій із декоративним озером у центрі, який має за обрисами карту Австро-угорської імперії. Окрасою парку є дві скульптурні композиції «Олень» та «Ведмедиця з ведмежатком». Парк має природний унікальний ландшафт з галявинами, стежками, пагорбами, які надають йому неповторної романтичності. Все підпорядковане під англійський стиль паркового будівництва.
У 1945 році земля та маєтки були націоналізовані, і через рік у п’ятикутній екзотичній будівлі розташувався санаторій «Карпати». Частина інтер’єру палацу була передана до фондів Ужгородського краєзнавчого музею.
На території комплексу є цілюще джерело, а чудова кліматична зона спрямована для лікування судинно-серцевого напрямку, тому в цю оазу поспішають не тільки туристи. Комплекс вражає розкішним дендрарієм з 40 видами екзотичних рослин, серед яких є італійська гліцинія, магнолії, самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, рожевий бук, тюльпанове та оцтове дерево, японська вишня (сакура).
Палац і досі зберігся без суттєвих змін і нагадує часи благородного та романтичного лицарства «мушкетерів». Про зйомки фільмів «Снігова королева», серіал «Доярка з Хацапетівки», «Сімнадцять миттєвостей весни» ви зможете дізнатися від екскурсоводів, які залюбки проведуть вас цією оазою спокою та екзотики.
Валентина Роменська