Акція «16 днів проти ґендерного насильства»
Людське життя має бути щасливим, кожна сім’я, як колись, так і тепер, повинна б була бути осередком щастя. Але, на жаль, є багато чинників, які псують сімейні стосунки.
Ми живемо у світі, однією з характерних ознак якого є насильство. З ним стикаються діти і дорослі, жінки й чоловіки.
Ґендерне насильство — це насильство, яке чиниться над людиною тому, що вона належить до тієї чи іншої статі. Його ціллю є прагнення до домінування і контролю поведінки іншої особи. Ґендерне насильство має форми фізичного, сексуального, економічного, а також психологічного приниження, яке здійснюється шляхом експлуатації, дискримінації, погроз і репресій. На жаль, багато випадків гендерного насильства трапляються у сім’ї. Іншим осередком насильства над жінками є робоче місце — як на державній, так і на приватній службі.
Місце роботи включає в себе як сексуальну агресію (переслідування, залякування), так і торгівлю жінками та примусову проституцію. Ґендерне насильство є грубим порушенням прав людини. На протидію йому спрямовано багато міжнародних документів, зокрема Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Декларація ООН про викорінення насильства проти жінок. У багатьох випадках ґендерне насильство є порушенням українського законодавства, може кваліфікуватись як адміністративне правопорушення або кримінальний злочин.
Ґендерна нерівність, ґендерні стереотипи, а також такі особисті психологічні особливості, як агресивність, прагнення домінування лежать в основі ґендерного насильства. На запобігання й подолання насильства спрямовані такі Закони України — «Про попередження насильства в сім’ї», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», окремі статті Кримінального кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення України. Відрадно відзначити, що Україна, починаючи з 2000 року, щорічно приєднується до Міжнародної правозахисної акції «16 днів проти ґендерного насильства», ініційованої у 1991 році Центром жіночого Глобального лідерства.
Акція має на меті привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем: подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокої поведінки батьків з дітьми, ґендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності громади й суспільства. Спеціалізована школа №187 з поглибленим вивченням української та англійської мов м. Києва спільно з Міжнародною громадською організацією — Школою рівних можливостей цього року традиційно провели низку навчально-виховних заходів для учнівської молоді та їх батьків.
Акція тривала з 25 листопада по 10 грудня 2015 року. Дати початку та завершення кампанії вибрані невипадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви дискримінації стосовно людини, незалежно від її статі, віку й становища, порушують права людини. Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати: 25 листопада — Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. 1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
2 грудня — Всесвітній день боротьби за скасування рабства.
3 грудня — Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
5 грудня — Міжнародний день волонтера.
6 грудня — Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
9 грудня — Міжнародний день боротьби з корупцією.
10 грудня — Міжнародний день прав людини.
25 листопада 2015 року вже традиційним флешмобом розпочали акцію «16 днів проти ґендерного насильства» учні початкової школи, під час якого на великій білій стрічці, розстеленій на весь коридор школи, через малюнки школярі висловлювали свої мрії про світ без насильства та війни.
Масовість цього заходу вражала, а ми, педагоги, відзначили, що це — колективізм, взаємодопомога, взаємоповага, взаємовиручка, підтримка один одного, культура поведінки, самоповага та самоствердження особистості. 2 грудня 2015 року — у Всесвітній день боротьби з рабством — учні 7—9-х класів показали танцювальний флешмоб, організатором якого була вчитель хореографії Маліновська А. О. Він не залишив нікого байдужим. Учні школи були запрошені на районний заключний захід акції, який відбувся у Палаці дітей та молоді 11 грудня, де також вони успішно виступили зі своїм танцем проти рабства та виставою проти насильства серед школярів. Упродовж акції кожен клас готував презентацію своєї теми, обраної шляхом жеребкування завчасно до вищевказаної події, та мав змогу донести її до інших учнів радіоповідомленнями, титрами на мультимедійних дошках, лекторськими групами, відповідями на запитання, виставкою стіннівок, малюнками, зустрічами з лідерами громадських організацій, представниками правоохоронних органів, лікарями, батьками тощо.
Підсумком кампанії «16 днів проти ґендерного насильства» була вистава «Якщо ти поруч» (режисер Яна Нємая), підготовлена учнями школи в рамках форум-театру Школи рівних можливостей. Постановка показує неприпустиме для нашого суспільства ставлення до дітей — переселенців зі східних областей України, де сьогодні відбуваються антитерористичні події. Вистава не залишила байдужими ні дорослих, ні дітей.
З цією виставою школярі виступили не лише у своїй школі, районному Палаці дітей і молоді, але і в колонній залі мерії, де 9 грудня підводилися підсумки конкурсу малюнків «Світ без насильства очима дітей». Заходи, започатковані у школі, часто виходять за межі навчального закладу.
Діти беруть участь у важливих загальноміських подіях. Так, цього року наші активісти взяли участь у Форумі, де здійснювалася розробка концепції дитячого офісу Омбудсмена з прав дитини. Уповноважений з прав дітей при Президенті України Микола Кулеба підкреслив унікальність цієї події і вручив Подяку активістам спеціалізованої школи №187 (директор Максимець С. К.) за їх співпрацю у створенні першого в Україні дитячого офісу, який захищатиме права дітей і буде доступний для кожної дитини міста Києва.
Сьогодні, коли громадяни України активізують свої зусилля задля розвитку держави й суспільства, особливо важливою є участь молоді у таких відповідальних заходах. Приємно, що серед юних агентів демократичних змін ми бачимо учнів нашої школи. Заходи, що відбулися зокрема під час акції «16 днів проти ґендерного насильства», виховують в учнів відповідальне ставлення до себе як до особистості, формують широкий життєвий світогляд, розвивають духовний потенціал кожного школяра.
Ольга Ходацька