Skip to main content
Як убезпечити себе при використанні кондиціонера

Як убезпечити себе при використанні кондиціонера

Сьогодні важко уявити собі офісний будинок, усередині якого не встановлена система кондиціонування. З моменту створення цей пристрій набув популярності по всьому світу, а завдяки відносно невисокій вартості його виробництво стало масовим.
Однак у використанні кондиціонерів є не тільки очевидні плюси у вигляді підтримки комфортної температури і свіжості в приміщенні, але і ряд недоліків, причому здатних зашкодити життю і здоров’ю людини. Правда, варто сказати, що деякі з недоліків втратили свою актуальність завдяки технічному прогресу, а деякі і зовсім є вигаданими і не підтвердженими офіційними дослідженнями.

Ризик захворювання ГРВІ
Найбільшою і реальною небезпекою, яка виходить від кондиціонера, є ризик захворювання на ГРВІ або в більш важких випадках — ангіною і пневмонією. Ця небезпека більш ніж реальна, що підтверджено дослідженнями багатьох вчених. Справа в тому, що, потрапляючи зі спекотної вулиці під струмінь холодного повітря з кондиціонера, тіло людини починає швидко охолоджуватися, в результаті чого порушується терморегуляція і підвищується ризик захворювання.
Вирішити цю проблему можна, банально дотримуючись обережності при користуванні кондиціонером, не включаючи його на максимум, коли це не потрібно. Також не варто занадто довго перебувати безпосередньо під струменем холодного повітря, найкраще його направити в сторону або ж включити функцію розподілу повітряних потоків.
Але найкраще, це вибрати правильне місце знаходження кондиціонера ще на етапі його установки, якщо кондиціонер вже встановлений або знаходиться у вас в офісі, то можна і в цьому випадку уникнути застуди.
Зараз для офісів виготовляються спеціальні захисні відбивачі, екрани, які дозволяють направити струмінь повітря під стелю, а не на людину, звичайно при цьому ефективність охолодження дещо знижується, але це все одно краще, ніж в сонячну погоду ходити з нежиттю або ниючою спиною.
Також не варто, приходячи з розжареної вулиці відразу встановлювати кондиціонер на найнижчу температуру, робити це потрібно поступово — спочатку встановити на 25°С, а потім вже знизити до комфортної для людини температури 21—23°С.

Поширення вірусів і бактерій
А ось поширений міф, пов’язаний з цією проблемою, говорить, що під час перебування під кондиціонером можна отримати хворобу легіонельоз. Ця недуга викликається небезпечними мікроорганізмами легіонелами, які розмножуються всередині пристрою.
Однак в останні 15—20 років ризику захворювання не існує, так як сьогодні застосовується зовсім інша схема побудови кондиціонера, в якій температура води близько нуля, в той час коли легіонели живуть при 30—35 градусах. До того ж сьогоднішні моделі кондиціонерів швидко видаляють воду.
Але, далеко не надуманою, є проблема накопичення алергенів в кондиціонері, які фільтр разом з кімнатним пилом збирає на себе. Деякий час він успішно справляється з цією функцією, а потім переповнюється і вже сам стає джерелом алергенів і бактерій.
Почистити фільтри самому абсолютно не складно, робити це необхідно в міру накопичення на ньому пилу, а перевірити це можна, відкривши кришку кондиціонера. Робити таку перевірку необхідно не рідше одного разу на тиждень, тому що, чим чистіше фільтри — тим краще для вашого здоров’я.
Також в кондиціонері є змінні фільтри, час життя яких — один сезон, після чого їх утилізують, і на їх місце ставлять нові.
Якщо ви не плануєте ставити нові змінні фільтри, то старі все одно обов’язково видаліть з кондиціонера.
Ще однією проблемою кондиціонерів є утворення грибка на крильчатці вентилятора. При його нарості з’являється неприємний затхлий запах з кондиціонера.
В такому випадку допоможе тільки повна чистка крильчатки з обробкою антибактеріальними засобами.
 
Зменшення кількості кисню в повітрі
Людина в результаті своєї життєдіяльності поглинає кисень, а видихає вуглекислий газ. Кондиціонер же працює тільки з кімнатним повітрям, забезпечуючи його циркуляцію по кімнаті.
Відповідно, в закритій кімнаті кисню просто нізвідки взятися, а вуглекислий газ поступово накопичується. Результатом цього може бути стомлюваність, позіхання, сонний стан.
За результатами досліджень, що проводилися багато років тому в різних країнах, встановлено, що на кожну людину в годину необхідно 60 кубічних метрів свіжого повітря.
Вирішити це завдання може періодичне провітрювання при­мі­щення через відкриті вікна, хоча при використанні кондиціонера рекомендують не відкривати вікна, так як це знижує ефективність охолодження. Але можна знайти компроміс, наприклад, відкривати вікно раз в півгодини на 5 хвилин.
А в добре спроектованих офісних будівлях завжди встановлена система вентиляції, витяжна, яка видаляє використане повітря і припливна, яка подає свіже повітря з вулиці, часто вона вже поєднана з охолоджувальною установкою і в приміщення подається свіже охолоджене повітря.

Зменшення кількості аероіонів
Аероіони вдають із себе молекули повітря, заряджені позитивно або негативно.
Для людини корисні негативно заряджені аероіони. При впливі на людину вони передають свій заряд тканин тіла, збільшуючи їх активність.
При цьому поліпшується вентиляція легенів, збільшується споживання кисню і виділення вуглекислоти, знижується артеріальний тиск, підвищується працездатність і самопочуття, а також підвищується імунітет.
При роботі звичайної техніки, особливо моніторів комп’ютерів і телевізорів виділяються позитивні аероіони, а рівень негативних знижується.
За нормами СНІПа (санітарні норми і правила) концентрація негативних аероіонів в громадських приміщеннях не повинна бути нижче 600 іонів на см³. Для прикладу, в лісі і біля моря рівень становить близько 5000 іонів/см³, а після грози концентрація в повітрі може підскочити до 100 тисяч іонів/см³.
Для вирішення цієї проблеми існують спеціальні прилади, які так називаються — іонізатори. Ще їх називають «Люстри Чижевського». Вони дозволяють довести рівень іонів до нормального стану.
Зараз існують моделі кондиціонерів з вбудованими аероонізаторами, вони дозволяють не купувати окремий прилад, економлячи про­стір кімнати і здійснюючи відразу кілька завдань — підтримання температури і рівня іонів в повітрі, є також моделі, здатні контролювати вологість повітря.
Адже, слово «кондиціонер» походить від слова «кондиція» тобто це прилад, який доводить до потрібної кондиції параметри повітря — температуру, вологість, рівень іонізації і його чистоту.
Підводячи підсумок, можна сказати, що неправильне використання кондиціонера — вибір місця, відсутність догляду за ним, здатне зашкодити вашому здоров’ю, а ось розумне використання здатне перетворити кондиціонер у вашого друга, який допомагає вам спокійно перенести літню спеку.

Сергій Яготинський