Skip to main content
На городі бузина…

На городі бузина…

У Великій Британії вже не одне століття існує елітний клуб «Спілка любителів вина із чорної бузини». Те, що англійські лорди полюбляють смакувати вино, не секрет, але чому саме з цієї ягоди?

Здавніх-давен бузина чорна у багатьох народів Європи вважалася священним кущем, що може вилікувати від різних хвороб, очистити організм і продовжити життя. Згадаємо казку Г.-Х. Андерсена «Бузинна матінка», в якій настоянкою бузини лікували застуду.

Бузина потрапила в фольклор практично всіх країн, де вона росте. Одна з численних легенд, пов’язаних з бузиною, свідчить, що Іуда, незабаром після того як зрадив Ісуса Христа, повісився саме на цьому дереві. Звичайно бузина росте кущем, і гілки її недостатньо міцні, щоб витримати вагу людини, однак вона буває і досить великим, розлогим деревом.

У легендах інших народів розповідалося, що в бузині живуть відьми і феї. Спати під нею вважалося небезпечним — і тому, що сплячого можуть зачарувати феї, й тому, що запаху листків бузини приписувалася м’яка наркотична дія.

У той же час в дуже багатьох країнах, в тому числі і в Росії, бузину садили поряд з будинками, щоб захиститися від впливу темних сил. Крім того, запах листя бузини відганяв мух. Букети з гілок бузини вішали на двері комор, прикріплювали до упряжі коней, особливо якщо відправлялися в далеку дорогу. У деяких селах чорну бузину садили біля комор зі збіжжям, бо вважали, що щурі та миші не переносять запаху цієї рослини.

Поряд з пекарнями обов’язково повинна була зростати бузина, а якщо ні, вінки з її гілок слід було повісити на двері. Захищалися не від кого-небудь, а від самого диявола — за повір’ями, йому подобається бувати там, де багато печей і спека. При цьому вносити бузину в будинок було небажано, за винятком ягід і квіток, які використовувалися в лікувальних цілях.

Чорна бузина з родини Адоксові. Зовні вона нагадує свою отруйну сестричку — червону. Росте в теплих широтах земної кулі, таких як Азовське море, Північна Африка, Азія, Європа, Закавказзя, Крим. У народі її називають самбук, боз, бозник, бучила або бузинка. Вважають, що латинська назва бузини «самбукус» походить з Ірану і пов’язана з поширеним там триструнним музичним інструментом, який називають самбуком. Цей інструмент виготовляють саме з деревини бузини.

Небагато цілющих рослин настільки шанованих у народній медицині, як бузина. Нею лікувалися ще з кам’яного віку. Батько наукової медицини Гіппократ відзначав бузину як незамінний засіб, який має сечогінну дію, радив уживати відвар з її коренів для лікування набряків.

В Україні з сушеними плодами бузини пекли пиріжки, варили вареники, давали їх хворому для одужання.

Лікувальні рецепти бузини
Лікувальні властивості бузини дійсно вражаючі. З лікувальною метою використовують листки, кору, ягоди, квітки. Квіти бузини містять аскорбінову кислоту, ефірні масла, глікозидні речовини, таніни, цукор, холін.

Із сушених ягід цієї рослини готували такий собі напій довгожителів, рецепт якого відомий і нині: 1 ст. л. сушених ягід залити 0,5 л окропу, процідити, додати 2 ст. л. меду. Пити гарячим.
Можна просто приготувати напій із бузини. 3 ст. л. висушених плодів, 1 л води, 3 ст. л. цукру. Плоди залити водою, довести до кипіння, кинути цукор, розмішати дерев'яною ложкою, процідити й охолодити.

При перших ознаках застуди випийте 1—2 чашки чаю з квіток бузини. Цей потогінний і антибактеріальний засіб змусить хворобу покинути вас у найкоротший термін.

Для полоскання горла при захворюванні ангіною також використовують настоянку з квітів: по 2 ст. л. за 15—20 хв. до їди.

Простудні захворювання, атеросклероз, гінекологічні захворювання, ожиріння — ось далеко не весь перелік тих захворювань, вилікувати які може бузина.

Відвари, киселі, джеми, варення, сиропи з ягід бузини чорної мають кровоочисну дію. Вони посилюють жовчовиділення, корисні при зниженій кислотності шлунка та в’ялості кишківника.

Сік із ягід бузини розчиняє солі у суглобах, подагричних вузлах, молочних залозах, нирках, сечовому міхурі, простаті, жовчних протоках. Його також вживають при ревматизмі, нервових захворюваннях, виразках шлунка та кишківника, гепатитах, цукровому діабеті, дизентерії, розумовій перевтомі. Готують сік так: свіжі перемиті ягоди закладають у скляну ємність шарами, пересипаючи цукром, і на добу ставлять у тепле місце. Потім, накривши горловину ємності марлею, на шість діб ставлять у холодильник. Після цього проціджують і зберігають у прохолодному місці. П’ють по 1 ст. л. двічі на добу за 1 год. до їди.

А також роблять наливку. 200 г сиропу з ягід бузини заливають 1 л горілки та додають 1 с. води. Настоюють три-чотири дні. Така наливка збереже лікувальні властивості ягід упродовж кількох років.

Невелику кількість такої наливки, як і соку, дуже корисно пити людям, у яких погіршується самопочуття під час магнітних бур.

Відвар кореню, квітів використовують для регулювання обміну речовин.

Для усіх, хто хотів би позбавитися зайвої ваги, пропоную приготувати настій: 1 ст. л. сухого цвіту рослини залийте 1 с. окропу, дайте настоятися приблизно 5 хвилин, процідіть. Рідину, яку ви отримали в результаті, пийте тричі в день (1—2 склянки за десять хвилин до прийому їжі). Курс розрахований на три тижні. В результаті, у вас не лише зменшиться вага, але й знизиться рівень холестерину у крові, організм очиститься від токсинів, активізується обмін речовин. Перед тим, як приймати такий настій, пам’ятайте, що він має потогінні, сечогінні та проносні властивості.
Зовнішньо — настій квіток (30 г квіток заливають 500 мл окропу, настоюють 20 хв.) для спринцювань, ванночок і мікроклізмочок.

Відвари із кори і коріння використовують для ванн, що лікують рожисті захворювання.

При цукровому діабеті корисний відвар коріння бузини чорної: 1 ст. л. сухої подрібненої сировини кип’ятять в 1 с. води на водяній бані протягом півгодини, потім 10 хв. охолоджують, проціджують і доводять об’єм до ви­східного кип’яченою водою. Вживають по 1/3 с. 3 р. на день.

Листя цієї рослини, відварені в молоці, в давнину прикладали до опіків, попрілостей і гемороїдальних вузлів.

Вважалося також, що бузина захищає молоко від прокисання.

Яблука, пересипані квітками бузини, довго зберігають аромат.

І насамкінець, рецепт вина клубу англійських лордів
У 3 галона (13,65 л) джерельної води всипати 1 галон (4,55 л) ягід бузини. Кип’ятити 1 год., процідити і додати 3 фунти (1,36 кг) темного клеверного меду. Охолодити до температури тіла, змішати з 1 унцією (28,4 г) пивних дріжджів. Закрити і залишити на 2 тижні бродити, зняти піну і перелити в пляшки з темним склом. Не закривати щільно, поки не перебродить, потім помістити в холодний погріб, засипавши піском. Для отримання вищої якості смаку витримати хоча б 1 рік.

Увага! В Україні росте 3 види бузини: червона (звичайна) і трав’яниста (кущі 1,5 м, свіжі ягоди темно-фіолетового кольору) — з погано пахнучими листками — отруйні, а чорна садова — лікувальна.
Обережно! Стеблина містить ціа­нід (синильна кислота).