Skip to main content
алкоголь

У полоні ілюзій. Що спонукає людину до вживання алкоголю?

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожна третя людина на земній кулі гине від причин, пов’язаних зі споживанням алкоголю. Важко переконати людину, наскільки небезпечним є алкоголь, тим більше, коли навколо стільки прикладів його нібито тонізуючої дії.

Насправді давно відомо, що така отруйна речовина для організму людини, як алкоголь, шкідлива для неї в усіх видах і в будь-якій дозі. Що ж таке алкоголь і що спонукає людину до його вживання?

Характеристика алкоголю як речовини

Алкоголь (етиловий алкоголь або спирт, alcohol abcolutus, хімічна формула C2H5OH) — це безбарвна, пекучого смаку, характерного запаху горюча рідина, що кипить при температурі 78,13°С, а замерзає при 130°С. Вона розчиняє смоли та ефірні масла. З кислотами ця рідина дає складні ефіри. Вона міститься в усіх спиртних виробах (напоях) і обумовлює їх п’янку наркотичну дію. Збудливим чином діє на організм, уповільнюючи в ньому обмін речовин. Алкоголь може бути приготований синтетичним шляхом. У великих розмірах алкогольні речовини виробляються з крохмалистих і цукристих речовин від дії дріжджів на цукор при спиртовому бродінні. Алкоголь (спирт) має вельми різноманітне застосування в техніці, у парфумерній справі, фарбувальній, лаковій та інших виробництвах, у галузях хімії та фармацевтиці. 

Що спонукає людину до вживання алкоголю

Багато людей не бачать нічого поганого в тому, щоб вживати алкоголь увечері, у вихідні дні або свята. Але дія цієї пекучої й підступної рідини багато в чому залежить від почуття міри та сили волі людини, яка її вживає. Тож безневинне, на перший погляд, захоплення може перетворитися у шкідливу наркотичну звичку, у хронічну алкозалежність, тобто хворобу. Тому краще не відмічати будь-яких свят так, як у тому анекдоті, де зустрілися два приятелі через кілька днів після святкування Нового року: «Ну, як зустрів Новий рік?» — «Не знаю, мені ще не розповіли».

У молоді роки, коли людина повна здоров’я та сил, їй, як правило, не приходять в голову думки про важкі наслідки зловживання алкоголем, які так добре знайомі лікарям, що працюють із такими специфічними пацієнтами. Взагалі, мало хто із переважної більшості людей бачить за чаркою горілки чи кухлем пінного пива втрачене здоров’я, а в подальшому скалі­чене, вкорочене життя та горе рідних і близьких. Деякі навіть вважають, що алкоголь не такий вже шкідливий, якщо не напиватися до нестями. Дійсно, є легковажні люди, які кажуть: «Що ж то, справді, за вечірка без вина або горілки?». За їхньою думкою, спиртне знімає скованість, сприяє веселому настрою. При цьому такі люди забувають про шкідливий вплив алкоголю, заспокоюючи себе сумнівними ствердженнями про те, що нібито від невеликої кількості алкоголю особливої шкоди нема і не буде. Однак у реальності це не зовсім так, а точніше, зовсім не так. Шкідливий вплив алкоголю на організм людини існує завжди, незалежно від видів і доз вживаного алкоголю. Тобто рано чи пізно шкода може проявити себе у меншому або більшому ступені. Але це залежить від різних факторів, про які йтиме мова пізніше.

Що тоді, незважаючи на все, все ж таки спонукає людину вживати алкоголь? Причин для цього безліч, хоча жодну з них не можна вважати поважною. Приклади першого знайомства з алкоголем відбуваються або випадково, або його вживають «для апетиту». Деякі навіть намагаються застосовувати його в якості ліків. Алкоголем навіть іноді лікують. Дитина часто-густо куштує спиртне сама, зі звичайної цікавості.

У старшому віці мотивом першого вживання алкоголю стають в основному традиційні приводи: свято, день народження, гості...

З 14—15 років з’являються такі звичайні та подібні приводи: «не зручно відставати від хлопців», «друзі умовили», «за компанію», «для хоробрості»... Вживаючи алкоголь, підлітки вважають себе дорослими, навіть не замислюючись про шкідливі наслідки.

Молоді люди починають вживати алкоголь у пошуках незвичайних відчуттів, для сміливості та впевненості в собі. Після чарки їм може здаватися, що вони нібито стають сильнішими, сміливішими та красивішими. Словом, усе, що поряд і навкруги, постає в рожевому кольорі. Насправді все це — самообман, ілюзії. Бо п’яна людина значно слабкіша, менш спритна та розсудлива, ніж твереза, тому не розуміє справжньої небезпеки й переоцінює свої можливості. Через те випадки каліцтва та навіть загибелі людей найчастіше трапляються саме внаслідок їхнього сп’яніння. 

Шкідливий вплив алкоголю на організм людини

Про шкідливий вплив алкоголю на здоров’я та життя людини говорять такі факти: більше 50% нещасних випадків (аварій), 1/3 самогубств, 80% смертей від раку порожнини рота та стравоходу відбувається із-за зловживання алкоголем.

Доведено також і те, що алкоголь з руйнівною силою діє на всі органи і системи людини, особливо на статеві клітини та клітини мозку.

Потрапляючи в організм, алкоголь швидко розноситься кров’ю по всьому тілу, доходить до мозку, клітини якого харчуються киснем. Кисень для них несуть еритроцити (клітини крові). В отвір, через який клітини мозку отримують кисень, може пройти лише один еритроцит. Справа в тому, що коли спирт потрапить у кров, він руйнує негативний заряд між еритроцитами, і клітини починають злипатися, утворюючи згустки. Такий згусток, наближаючись до отвору, не може пройти крізь нього, тому настає кисневе голодування. Не отримуючи кисень, клітини мозку відмирають.

Температура людського організму 36,6°С. При такій температурі мертві клітини починають розкладатися. Але людина дуже мудро створена. Для того, щоб не було кризи, організм починає закачувати воду до мозку для того, щоб вимити мертві клітини через видільну систему. Саме тому ті, хто вживає алкогольні вироби, в тому числі пиво (бо воно теж вміщує спирт), на ранок «мочаться» своїми мізками.

Особливо шкідливий етиловий спирт для жінок. Із невеликою кількістю спирту, який надходить ззовні, ферменти печінки ще іноді можуть впоратися, хоч і з певним напруженням. Але у випадку, коли кількість спирту дуже велика, печінкові клітини гинуть. Загибла клітина печінки замінюється іншою тканиною, яка виконує тільки з’єднувальну функцію. Коли кількість загиблих клітин печінки перевищує кількість тих, що залишилися, захисна функція печінки повністю порушується. Далі розвивається цироз печінки.

Алкоголь для людини є наркотиком, тому він шкідливий для неї в усіх видах і в будь-яких дозах. Він діє на її організм, як морфій або маріхуана. Тобто створює ілюзію добра та щастя, приносячи при цьому, як і будь-яка інша отрута, непоправну шкоду людині. По великому рахунку, в її організмі немає жодного важливого органу, який би не страждав від алкоголю.

У результаті шкідливого впливу алкоголю, також може запалитися підшлункова залоза, що в свою чергу викличе порушення її роботи і спричинить розвиток діабету. Крім того, систематичне вживання алкоголю призводить до пришвидшення біологічного старіння. Тому тривалість життя людини, що попала в хронічну алкогольну залежність, приблизно на 15 років менша за середньостатистичну.

Вживання алкоголю впливає на зміну координації рухів, викликає порушення імунітету. Особливо негативно впливає алкоголь на серце й судини, спричиняє набрякання тіла, порушення ритму серцевих скорочень. Порушується також діяльність нирок — вони не справляються зі своїми функціями, тому в крові нагромаджуються отруйні речовини. Не буде зайвим і нагадати про те, що вживання спиртних виробів викликає процес зниження саморегуляції людини, а це призводить, як правило, до нещасних випадків.

Алкоголь та продукти його розпаду містяться в організмі людини близько 20 діб. Щоб зачати здорову дитину, повинно пройти 3,5 місяця після вживання алкоголю. Жінки позбавлені такого часу, тому що яйцеклітини, закладені в жінці з самого початку й не відновлюються. Тому жінкам пити взагалі не рекомендовано. Діти, зачаті в нетверезому стані, та діти п’яниць (алкоголіків) народжуються із фізичними вадами. Вони повільніше ростуть, у них спостерігається розумова відсталість.

Що стосується такого алкогольного напою, як пиво, то в ньому є складники, які впливають на виробництво жіночих гормонів у великій кількості, тому чоловіки, які полюбляють пиво, набувають жіночих форм... Робіть висновки, шанувальники пива!

Сумна алкогольна статистика

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) алкоголь вбиває 2,5 млн людей щорічно. На жаль, у нашій країні від такої шкідливої та соціально небезпечної наркотичної звички, як алкоголізм, щорічно помирає все більше громадян України. Основним фактором такої великої смертності являється високий рівень споживання алкоголю — 20 л у рік на душу населення. За оцінками ВООЗ, критична цифра споживання — 8 л на рік, після чого спостерігається знищення генофонду нації та деградація суспільства. А це вже пряма загроза національній безпеці країни. Від алкоголізму, який визнано хворобою, щорічно вмирає 40 тис. людей (110 хворих за добу). За десять останніх років жіночий алкоголізм зріс удвічі. Школярі та студенти вживають спиртне не менше 2 разів у тиждень. Стаж споживання уже мають 40% дітей. Серед причин смерті — алкоголізм займає третє місце. Більше 50% нещасних випадків відбувається з причини алкоголізму. На 15—20 років скорочується життя алкозалежних хворих. І нарешті, 650 тис. людей знаходяться на обліку як алкозалежні хворі (реальна цифра, як показує практика, в 3—5 разів більше).

Вдумайтесь у ці цифри. Це чиїсь діти, брати, сестри, чоловіки, дружини... Але найголовніше — це генофонд нашої країни. Люди гинуть, їх знищують, на їхніх смертях заробляють, поповнюють бюджет, збагачуються... На жаль, жадоба наживи сьогодні має найбільш велику цінність у нашому суспільстві, ніж життя та доля людини.

Неморальність, безвідповідальність і безтурботність стали нормою життя багатьох молодих людей і дівчат. Алкоголізм та інші соціально небезпечні наркотично шкідливі звички з кожним роком молодшають.

Головні висновки та пропозиції щодо профілактики алкоголізму

1. Заборонити на державному рівні всі види реклами алкогольних виробів (в тому числі пива) незалежно від форми власності, в т. ч. телесеріали, які пропагують нездоровий спосіб життя.

Сьогодні реклама, що потрапляє через засоби масової інформації (ЗМІ) в наше життя, дуже сильно впливає на думку суспільства. Але скільки правди в цій рекламі?

Чи насправді алкоголь — море радості та сміху? Чи дійсно, що горілочка там, де весело? Ні, навпаки, це зруйноване здоров’я, зруйноване життя та передчасна смерть. Вже давно настала необхідність сказати людям правду про алкоголь. Тому на етикетках алкогольних виробів (пляшок) повинні бути розміщені попереджувальні написи, наприклад: «Вживання алкоголю шкідливе для здоров’я», «Неповнолітнім вживати заборонено — алкоголь небезпечний для здоров’я», «Обережно! Алкоголь є наркотиком, до якого звикають і попадають у залежність».

2. Передати виробництво та реалізацію алкогольної (спиртної) продукції із приватних рук у державну власність (держмонополію). 

Історичний досвід свідчить, що під час війн і навіть в мирні періоди життя країни в кризових ситуаціях державна влада відміняла «систему відкупів» для приватних підприємств по виробництву алкогольної (спиртної) продукції, щоб передати їх у державну власність (держмонополію). 

3. Створити мережу спеціалізованих торгових підприємств (магазинів) державної власності для реалізації алкогольної (спиртної) продукції державного виробництва (окремо від інших промислових і непромислових груп товарів).

Переваги очевидні: по-перше, послугами такого магазину зможуть скористатися тільки дорослі (повнолітні) покупці. По-друге, значно зменшиться кількість нелегальної, неякісної, фальсифікованої алкогольної продукції. 

4. Підвищити ступінь міри покарання, в тому числі збільшення ролі штрафних санкцій і тарифів за будь-які порушення чи злочини, пов’язані з алкоголем і його незаконним виробництвом (продаж спиртного неповнолітнім, управління транспортними засобами в нетверезому стані, розпиття алкогольних виробів на робочому місці, на дитячих і спортивних майданчиках, стадіонах та інших місцях великого скупчення людей (пляжах, водоймах, в банях тощо). Треба карати (штрафувати) не лише безпосередніх порушників, але і тих, хто сприяв їм у цьому порушенні, тобто фактично є «співучасником».

5. Запровадити систему заходів з пропаганди та впровадження принципів тверезого, здорового способу життя на державному рівні, в тому числі Міністерству сім’ї, молоді та спорту, Міністерству культури та туризму, Міністерству освіти та науки, іншим відповідним державним установам. Ці заходи стосуються, в першу чергу, учбових закладів (особливо медичних, педагогічних і культурно-освітніх), а також і установ Реєстрації актів цивільного стану (РАЦСів, Палаців одружень), де в ритуал поздоровлення зі вступом до шлюбу молодого подружжя входить розпиття алкогольних виробів.

Що стосується фізичних осіб, то краща профілактика алкоголізму — це, перш за все, утвердження тверезого, здорового способу життя, тобто «сухий закон» для себе. Це фізкультура та спорт, туристичні походи, спілкування з природою, активна громадянська позиція.

Знайте і пам’ятайте — успіх у будь-якій справі залежить, у значній мірі, тільки від вас. Тому починайте з себе, не сподіваючись на інших. Ніколи не спішить здаватися без бою. Якщо ви вже вирішили, то впевнено, без сумніву, ідіть навіть тернистим шляхом до своєї мети — ставайте і залишайтеся тверезою людиною.

Станіслав Смірін