Компенсація при звільненні: турбота військових чи держави?

Один із нюансів військової служби — державної служби особливого характеру — виплата військовослужбовцям у разі звільнення компенсації за невикористане речове майно. Наскільки ці правові норми виконуються на практиці? Як захищати свої права в різних ситуаціях?

Один із нюансів військової служби — державної служби особливого характеру — виплата військовослужбовцям у разі звільнення компенсації за невикористане речове майно. Наскільки ці правові норми виконуються на практиці? Як захищати свої права в різних ситуаціях?

Оскільки тема стосується багатьох військовослужбовців, членів їх сімей, розповім про нюанси діючого законодавства, про головні акценти підготовлених звернень від імені капітана 2-го рангу Військово-морських сил України на адресу різних державних органів. Ця невигадана історія про те, як офіцер запасу восени 2019-го переміг бюрократію, спонукає до роздумів. Держава має подбати про військових завчасно. Не лише тоді, коли вони змушені розсилати звернення до різних держорганів з метою остаточного вирішення проблеми…

Про що ж говорить нам Закон? Статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців. А постановою КМУ від 16.03.2016 р. №178 затверджено «Порядок виплати військовослужбовцям Збройних сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно».

Суттєво те, що із введенням в дію цього Порядку виплати №178, військовослужбовці набули право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі їх звільнення з військової служби.

Порядок виплати №178: практичні особливості

Цей Порядок визначає механізм виплати військовослужбовцям Збройних сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. (Дія Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки).

З якого моменту виплачується компенсація? Відповідно до п. 3, п. 4 Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у 2 випадках: при звільненні з військової служби; у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації. А командирам (начальникам) військової частини — за наказом старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Ким видаються такі довідки? Як має виплачуватися компенсація у разі загибелі (смерті) військовослужбовця? Відповідно до п. 5, п. 6 Порядку довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини, виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв’язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

У разі загибелі (смерті) військовослужбовця грошова компенсація виплачується рівними частками членам його сім’ї та утриманцям. Тоді члени сім’ї та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця подають за місцем його військової служби заяву про отримання грошової компенсації. Ця компенсація членам сім’ї та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця виплачується у разі, коли заява надійшла протягом трьох років з дня загибелі (смерті) або з дня набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим.

Виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених на відповідний рік.

Відправили звернення та досягли результату

Куди слід направити письмові звернення у разі невиплаченої грошової компенсації за речове майно після звільнення з військової служби? У нашому конкретному випадку перше своє звернення про вжиття заходів оперативного реагування, відновлення конституційних прав людини і громадянина офіцер запасу направив до тієї військової частини, з якої його було звільнено зі служби. (Такі звернення із усіма наявними підтверджуючими документами доцільно направляти «Укрпоштою» рекомендованим листом із повідомленням відправника про вручення кореспонденції адресату.

Тоді через декілька днів отримаєте картку-підтвердження із зазначенням дати отримання документів адресатом). Крім того, за допомогою «Урядового контактного центру» після проходження певних комп’ютерних процедур та електронної реєстрації в «особистому кабінеті» ми направили від імені Олександра Петровича із доданням фотокопії його особистого підпису звернення до міністра оборони України, яке продублювали безпосередньо на офіційну електронну адресу Міноборони. А ще направили звернення на офіційну електронну адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

У зв’язку із закінченням строку контракту капітана 2-го рангу ВМС було звільнено з військової служби у запас. Згідно з Довідкою про вартість речового майна, що належить до видачі, виданої начальником речової служби тилу військової частини, офіцеру запасу держава повинна була ще при звільненні виплатити понад 100 тисяч гривень. Але неодноразове усне спілкування із командуванням військової частини не принесло результатів.

Заявнику просто відмовляли з банальної причини відсутності коштів на відповідних статтях фінансування. Водночас Основним Законом — Конституцією України та діючим законодавством гарантовано право кожному на достойний рівень життя та соціальний захист, в тому числі військовослужбовців та членів їхніх сімей. «На превеликий жаль, мушу звертатися до державних органів, щоб домогтися отримати належні мені кошти.

Сподіваюсь на досудовий спосіб позитивного вирішення цього питання». Саме так лаконічно і переконливо закінчувався текст звернення заявника. Суттєвим позитивним результатом є те, що офіцеру запасу таки вдалося захистити свої права досить швидко, без судового розгляду справи. Минуло не більше 2 місяців від дати звернення, і належна сума компенсації за невикористане речове майно надійшла на банківську картку заявника.