Skip to main content
День батька в Україні

День батька в Україні

Світовий або Міжнародний День батька святкують у третю неділю червня, а започаткували цю традицію в США. Там він відзначався з 1966 року. Наразі національне свято День батька відзначають у багатьох країнах. Великобританія і території Сполученого Королівства, Канада, Японія, Франція та Ірландія, як і багато країн, що приєдналися до міжнародної ініціативи. У Південній Кореї 8 травня проходить присвячене батькові і матері спільне свято — День батьків. Іспанія, Португалія, Італія, Швейцарія та ряд інших країн відзначають День батька 19 березня. У Польщі та Нікарагуа дата святкування 23 червня. Люксембург вшановує татусів 7 жовтня.

Всенародний День батька в незалежній Україні ще порівняно молоде свято. В рамках Громадської ініціативи, розпочатої у 2006 році Міжнародним центром батьківства з метою впровадження в Україні офіційного відзначення Дня батька, у третю неділю вересня 2009 року провели перший вуличний фестиваль «Всенародний День батька», яким започаткували культуру широкого святкування цього дня по всій країні. 

 

den-batka-01.jpg

 

У 2019 році ця ініціатива успішно досягла своєї мети — Президент України підписав указ від 18 травня про щорічне офіційне святкування Дня батька у третю неділю червня. «З метою створення сприятливих умов для зміцнення інституту сім'ї як основи суспільства і визнання на державному рівні ролі батька у вихованні дітей постановляю: установити в Україні День батька, який відзначати щороку у третю неділю червня», — йдеться в документі. Таким чином цей указ припав на 10-й, ювілейний рік вуличного фестивалю «Всенародний День батька». Тепер це офіційний день, який з наступного року будемо відзначати у третю неділю червня.

 

den-batka-05.jpg

 

У 2019 році День батька припав на 15 вересня. Святкування відбулося в парку «Перемога». Це була справжня перемога сімейних цінностей та ідеалів. Звичайно, прийшло багато татусів, але не самі, поруч були найдорожчі для них люди — любі жінки та діти. Коли сім’я збирається разом — це родинне свято. А коли збираються в одному місці багато сімей з різних куточків України, то це вже дійство національного розмаху.

Для всіх присутніх була цікава розважальна програма. Представники нашої газети «Справи сімейні» організували конкурс-есе «Мій тато найкращий». Діти мали можливість написати теплі слова про своїх любих татусів. Були дуже зворушливі твори. 

 

den-batka-04.jpg

 

Справжніх чоловіків перевіряли на міцність непростими конкурсами. Зокрема, треба було самотужки зрушити з місця автомобіль та протягти його певну відстань. Це видалося нелегкою справою, але підтримка і любов дітей та жінок надавали сильній статі мужності та віри, щоб навіть зрушити гори.

Захід знайшов підтримку з боку державних та громадських організацій. Так, Світлана Винограденко та «Федерація жінок за мир у всьому світі», представники Київської міської державної адміністрації поздоровили батьків зі святом та приготували для діточок подарунки.

 

den-batka-03.jpg

 

Святкуючи День батька, хочеться згадати про важливі для нас речі. Цей день — не просто свято. Для кожного з нас це ще одна можливість замислитись над місією батьків. Та чи існують якісь чіткі формулювання і характеристики ролі отця для сім’ї, рідних, для держави і суспільства в цілому? Звичайно, у кожному окремому випадку вони будуть відрізнятися, але ці існуючі визначення об’єднує одна важлива риса — любов і відповідальність.

 

den-batka-02.jpg

 

Вся українська спільнота природно прагне до еталону доброго і турботливого батька. Навіть незважаючи на те, що сьогодні на батьків покладено основне матеріальне забезпечення родини, не можна, щоб це йшло врозріз розвитку та збереження здорових стосунків в рідній сім’ї. Так закладено Богом споконвіку, що батько є відповідальним не тільки за елементарне зачаття, але і збереження життя дитини, її виховання і духовну настанову. Звичайно ж, це відбувається в тісному партнерстві з мамою, яка також бере активну участь у цих процесах, але навіть для неї її чоловік і батько дітей нерідко є опорою і підтримкою, яку може забезпечити тільки любов і турбота тата.

Дуже важливо в наш час підтримувати сімейні цінності та традиції. За статистикою, в Україні розпадається кожна друга сім'я. Тобто половина шлюбів закінчується розлученням. До 60% молодих українців розлучаються у перші роки шлюбу. Хоча українські жінки у 80% випадків виступають ініціаторами розлучення, це не знімає відповідальності з чоловіків за ситуацію в сім’ї. Якщо подивитися глибше, то вони часто і є причиною негараздів в родині. Підтримка, турбота з боку чоловіків є дуже необхідною для жінок. Вони зможуть все, але їхні сили та можливості збільшуються в рази, коли поруч є надійний, люблячий чоловік та відповідальний батько. Це і є щастя. Президент України нещодавно підкреслював таку концепцію українського щастя у своєму виступі на форумі YES у Києві: «Яке наше бачення щасливої української родини? Усі за столом. Порожніх стільців немає». 

У цей Всенародний День батька в Україні ми приєднуємося до привітань не лише татусям, а всім українським батькам та бажаємо їм щастя, Божих благословінь у всьому! Зі святом Вас! 
 

ТИМОФЄЄВ Олександр