Вакцинація від COVID-19: запроваджено список очікувань…

Вакцинація від COVID-19: запроваджено список очікувань…

Уряд затвердив «Порядок функціонування Електронної бази даних списку очікування на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». І доручив профільному Міністерству охорони здоров’я зробити наступне: забезпечити створення та функціонування такої Електронної бази даних списку очікування на проведення вакцинації від COVID-19. А ще МОЗ має розробити та затвердити Порядок обробки персональних даних в цій Електронній базі даних списку очікування. До цієї роботи залучили й інше профільне Міністерство цифрової трансформації. Воно має забезпечити технічну можливість запису до списку очікування на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія», зокрема мобільний додаток («Дія»). Кабмін установив, що така Електронна база даних списку очікування на проведення вакцинації функціонує протягом визначеного Міністерством охорони здоров’я періоду проведення в Україні вакцинації населення від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Є електронна база даних списку очікування, що далі?

Що являє собою електронна база даних списку очікування на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19?

Електронна база є інформаційно-телекомунікаційною системою, що забезпечує формування списку очікування на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом.

Які функції покладено на МОЗ у плані функціонування Електронної бази? Хто безпосередньо працює з цим ресурсом?

Відповідно до п. 4 Порядку власником Електронної бази та володільцем інформації, що міститься в ній, є МОЗ. Власник Електронної бази виконує наступні дії: забезпечує розроблення нормативно-правових актів щодо функціонування Електронної бази; забезпечує створення, розвиток, ведення, належне функціонування Електронної бази; проводить аналіз функціонування Електронної бази та здійснює контроль за її роботою.

Відповідно до п. 5 Порядку розпорядником інформації, що міститься в Електронній базі, є державне підприємство «Електронне здоров’я», яке належить до сфери управління МОЗ. Розпорядник інформації, що міститься в Електронній базі, виконує наступну роботу: збирання, реєстрацію, накопичення, зберігання, адаптування, зміну, поновлення, використання і поширення, знеособлення, знищення персональних даних; забезпечує захист інформації від несанкціонованих дій; здійснює за дорученням власника Електронної бази інші заходи щодо її функціонування.

Хто безпосередньо відповідатиме за технічний стан дії цієї Електронної бази?

Технічним адміністратором Електронної бази є державне підприємство «Дія», що належить до сфери управління Мінцифри. «Дія» як технічний адміністратор Електронної бази здійснює її створення, модернізацію, розвиток, адміністрування та забезпечення функціонування. Зокрема йдеться про технічне і технологічне супроводження; проведення моніторингу роботи Електронної бази; її захист від несанкціонованих дій.

Які практичні можливості має надавати ця Електронна база для громадян?

Завданням Електронної бази є формування списку очікування на проведення вакцинації від COVID-19 з урахуванням визначеної МОЗ етапності проведення масової вакцинації у зв’язку з пандемією COVID-19. Електронна база надає громадянам України віком від 18 років можливість внести дані до списку очікування на проведення вакцинації від COVID-19. Це можна зробити наступними способами: через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал «Дія»; за допомогою мобільного додатку «Порталу «Дія». А стосовно тих, хто не має часу і бажання зайве «просиджувати» в електронних ресурсах, є третій спосіб так би мовити «терплячого додзвону». Бо потрапити до списку можна і через єдину всеукраїнську багатоканальну телефонну лінію (національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19).

Як потрапити до списку очікування?

Наскільки технологічно доступно потрапити до списку? Що передбачає новий Порядок функціонування Електронної бази даних списку очікування на проведення вакцинації?

Внесення даних до Електронної бази через «Портал «Дія», зокрема з використанням мобільного додатку, здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу. Внесення даних до Електронної бази через контакт-центр здійснюється оператором контакт-центру за допомогою веб-інтерфейсу Електронної бази з використанням механізму авторизації. Також у п. 11 Порядку визначено, що Електронна база забезпечує інші функціональні можливості, необхідні для формування списку очікування на проведення вакцинації від COVID-19.

Які дані громадянину слід повідомити про себе, щоби потрапити до списку очікування?

Електронна база формується з основних нескладних даних, поданих громадянином через «Портал «Дія», з використанням мобільного додатка («Дія»), або через оператора контакт-центру. Це унікальний ідентифікатор в Електронній базі (математична похідна від реєстраційного номера облікової картки платника податків (у разі наявності) або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків), тобто необхідно буде назвати паспортні дані та свій ідентифікаційний податковий номер, власне ім’я, місяць і рік народження. Також слід повідомити свій номер телефону; електронну адресу; код населеного пункту, в якому громадянин бажає зробити щеплення, згідно з Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України.

Де варто шукати доступну достовірну інформацію для споживачів медичних послуг загальнодержавного значення? Як діяти тим людям, у кого немає сучасних коштовних смартфонів із різними мобільними додатками?

Інформацію варто пошукати на офіційному сайті МОЗ України (https://moz.gov.ua/article/health/telefoni-garjachoi-linii-covid-19). Там  зазначено дані про такі телефонні номери: Контакт-центр МОЗ з питань COVID-19 (0 800 60 20 19), різні обласні гарячі лінії, а також гаряча лінія МОЗ (0 800 505-201), Центр громадського здоров’я (0 800 505-840).

Тим людям, які не мають сучасних організаційно-технічних можливостей (навіть старий ноутбук вдома з доступом до інтернету теж може ускладнити процес подачі власних персональних даних, аби потрапити до списку, а ще й врахуйте зайві непередбачувані витрати свого часу) можна записатися на майбутню вакцинацію через національний контакт-центр МОЗ. Принаймні, кожна людина будь-якого віку без зайвих складнощів може технічно використати (майже) на будь-якому телефоні (стаціонарному чи мобільному) функцію гучного звуку та повтору додзвону. Єдине, про що варто не забути, так це уточнити у конкретного оператора зв’язку, чи не доведеться вам як споживачу сплатити додаткові кошти за цей дзвінок.

Важливо знати! Після завершення формування списку очікування на вакцинацію, коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться і запропонують обрати конкретні дату і час для безоплатного щеплення.

Право кожного дізнатися про існуючі і можливі фактори ризику

Про які права громадян та обов’язки з боку держави важливо знати у контексті вакцинації?

Статтею 6-ю «Основ законодавства України про охорону здоров’я» визначено право кожного громадянина України на достовірну та своєчасну інформацію про стан свого здоров'я і здоров'я населення, включаючи існуючі і можливі фактори ризику та їх ступінь. А ще йдеться про відшкодування заподіяної здоров'ю шкоди; про оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров'я.

Відповідно до розпорядження Кабміну від 3 березня 2021 р. №168-р «Питання фінансування заходів, пов’язаних з вакцинацією населення і запобіганням поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками» на підставі статті 14 Закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено, що кошти, отримані до спеціального фонду держбюджету спрямовуються у 2021 році в розмірі 1 823 672,4 тис. гривень Міністерству охорони здоров’я. Ці кошти спецфонду держбюджету передбачені для здійснення оплати медичних послуг з вакцинації населення від гострої респіраторної хвороби COVID-19, які надаються надавачами медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення у сумі 1482072,4 тис. гривень. При цьому Уряд доручив профільним міністерствам зробити наступні дії. МОЗ повинен забезпечити погодження збільшення названих видатків з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету; а Мінфін має попрацювати над внесенням відповідних змін до розпису держбюджету.

А куди варто звертатися у разі недосконалої роботи названих електронних ресурсів, у випадку порушень прав споживачів медичних послуг?

Статтею 113-ю Конституції визначено, що Кабінет Міністрів відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених цією Конституцією. Тому у разі серйозних проблем можна письмово звернутися до парламентського Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_komity?pidid=3009). (Зверніть увагу! Нині можна не витрачати кошти на поштові послуги, направляючи свої письмові звернення до будь-яких державних органів. Адже є можливість створити і направити електронне звернення, використовуючи можливості інтернету. Для цього варто створити на порталі Верховної Ради «особистий кабінет», зробити фото свого особистого підпису, а ще уважно перечитати статтю 5-ту Закону «Про звернення громадян», де докладно описані вимоги до електронних звернень. Усе доволі просто!)

Також телефонуйте за вказаними телефонами «гарячих ліній». Бо саме держава в особі профільних міністерств і підпорядкованих ним держпідприємств має піклуватися про те, щоби ви без зайвих складнощів потрапили до списку очікування, якщо вже зробили саме такий власний усвідомлений остаточний вибір на користь проведення вакцинації.

Леонід ГАПЄЄВ