Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Т.Г.Охотник біля Йоффе

Фізик, який випередив час

У місті Ромни Сумської області відбулася надзвичайна подія. На подвір’ї  загальноосвітньої школи №2 ім. А. Йоффе,  в стінах якої вчився всесвітньовідомий учений, відкрили пам’ятник. Урочистості були присвячені до ювілейної дати з дня народження вченого, «батька фізики» Абрама Федоровича Йоффе (1880-1960), а відбулися вони під час ХVІІІ міжнародного форуму з термоелектрики, який проходив цього року в онлайн-форматі.

 «До створення монумента долучилися вчені багатьох держав світу, члени Міжнародної термоелектричної академії, представники США, Франції, Австралії, Китаю, Росії, України. Автором пам’ятника став скульптор з Естонії А. Кuulbuch. Організаторська робота зайняла кілька років і нарешті увінчалася успіхом. Ідея створення була озвучена ще 15 років тому, і ми мріяли, що пам’ятник буде встановлено в центрі нашого міста», - зазначила директор школи вчитель фізики Лідія Олексіївна Скрипка.

Трохи історії,  наукові розробки А. Йоффе відкрили світові кілька важливих напрямів у термоелектриці.  Майбутній організатор наукових розвідок, член-кореспондент АН СРСР, віце-президент Академії наук СРСР, член ВАСГНІЛ, Герой Соціалістичної праці, член Геттінгенської та Берлінської академій наук, Американської академії наук та мистецтв у Бостоні, почесний доктор Каліфорнійського університету, Сорбони, Почесний член французьких, британських, китайських фізичних товариств, Почесний доктор університетів Граца, Бухареста і Мюнхена, Почесний член ВАСХНІЛ народився в історичному місті Ромни. Закінчив Роменське реальне училище, потім навчався у Петербурзькому технологічному інституті. З 1902 року працював у лабораторії німецького фізика В.-К. Рентгена в Мюнхені, де у 1905 році отримав ступінь доктора філософії. Після повернення в Росію працював у Петербурзькому політехнічному інституті й у 1913 році захистив магістерську, а у 1915 році докторську дисертації. Окрім наукової діяльності, Йоффе створив кілька фізико-технічних інститутів, зокрема у Харкові та Дніпропетровську.

Під час Другої світової війни вчений працював у Казані. Його основні наукові досягнення пов'язані з вивченням електричних, фотоелектричних та механічних властивостей кристалів. Йоффе був одним з перших, хто почав досліджувати напівпровідники. Вчений висунув гіпотезу про те, що напівпровідники можуть забезпечити ефективне трансформування енергії випромінювання в електричну енергію (за цим принципом працюють так  звані сонячні батареї). Учнями А. Йоффе були такі всесвітньовідомі фізики, як П. Капіца, І. Курчатов, О. Александров, Ю. Харитон та ін.

Досягнення вченого були відзначені урядом багатьох держав. Він заслужений діяч науки РСФСР, лауреат кількох державних орденів, почесних грамот. Його іменем названі Фізико-технічний інститут АН СРСР, перед будівлею якого встановлено бюст А. Йоффе. На могилі вченого у Санкт-Петербурзі встановлений пам’ятник, створений скульптором М. Анікушиним.

Меморіальні дошки прикрашають будинки, де працював вчений, а саме на будинку колишнього реального училища, нині школа №2. У 2005 році в школі відбувся міжнародний семінар «Минуле, сьогодення та майбутнє термоелектрики». На честь вченого названа мала планета, кратери на Місяці, площі та вулиці, корабель, випущена марка.

Пишаємося науковою стезею вченого, наповненою унікальними відкриттями, які склали вагоме підґрунтя для розвитку сучасної фізики, особливо в галузі напівпровідникової термоелектрики.

Фізик-експериментатор мав також значні організаторські здібності, комунікабельність, яка магнетизувала до нього вчених усього світу.

Аплодуємо педколективу рідної школи №2, яка носить ім’я вченого, особисто директору педагогу фізики Лідії Олексіївні Скрипці за ініціативу увіковічення пам’яті А. Ф. Йоффе.

 

 Валентина ЄФРЕМОВА,  випускниця школи, голова Роменського відділення Українського фонду культури, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України

 

122925013_409152230097670_1186200226702398859_n.jpg

 

Урочисте відкриття пам.ятника Йоффе

Фото з архіву школи