Яким повинен бути справжній батько?

Яким повинен бути справжній батько?

Вчені встановили, що будь-яка людина спроможна обзавестися родиною і стати щасливою в сімейному житті. Якщо люди, що живуть разом під одним дахом, люблять і поважають, піклуються один про одного, то вони можуть називатися родиною. Відданість своїй сім’ї – прекрасна властивість людини. Тому всі тільки виграють, якщо почнуть дбати про свою сім’ю гуртом. Одним словом, піклування про родину – справа всіх її рівноправних членів.

Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що краще не створювати сім’ї, якщо ти егоїст. У своїх працях він писав: «Сенс щасливої любові полягає в тому, щоб віддавати. Закоханий в себе нічого віддавати не може, він тільки бере і тим неминуче отруює все найкраще в любові. Егоїзм тут заважає, як фізична недуга».

У кожній сім’ї повинен бути лідер, який приймає рішення, що стосуються добробуту сім’ї та інших принципових сімейних питань. Він бере на себе відповідальність і контроль за їхні втілення. Це, як правило, мужчина, чоловік, батько.

Зараз, в наші демократичні часи, прослідковується тенденція рівності прав жінок і чоловіків, а значить і членів родини. Про це свідчить і Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», де сказано, що державна політика щодо надання цих прав спрямована на формування гендерної культури населення. Тобто рівність прав членів родини повинна стати запорукою найкращої форми сімейного укладу.

Але, як кажуть у народі, не все так сталося, як гадалося. Незважаючи на позитивні зрушення останніх років, у суспільній свідомості розподіл родинних обов’язків у сучасних українських сім’ях залишається здебільшого традиційним. Він передбачає, що жінки повинні переважно вести домогосподарство та виховувати дітей, а чоловіки – матеріально забезпечувати сім’ю. Серед наслідків такого розподілу сімейних ролей є виникнення феномену «відсутнього батька», що негативно позначається на процесі виховання дітей і позбавляє чоловіків можливості отримати унікальний досвід вихователя.

Отож батькам треба більше піклуватися про своїх нащадків і давати відчути їм свою любов. Якщо сім’я часто збирається разом, імовірність того, що діти переймуть батьківські цінності та переконання, набагато збільшується.

Чималу увагу цій проблемі приділяє Департамент сімейної, гендерної політики та демографічного розвитку Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Він стверджує, що сприяння на загальнодержавному рівні формуванню нового світогляду щодо життєвої сутності чоловіка як батька, усвідомлення важливості його ролі в житті родини та суспільства – це вимога часу.

Чоловік, який усвідомлює, що критерієм якості його життя є батьківство, має можливість реалізувати свою мету, якщо він вважає роль батька невід’ємною частиною своєї особистості. Кожен чоловік, свідомо чи несвідомо, залишає у спадок своїм дітям особливий «слід батька». Які ж спогади своїм нащадкам залишає кожен з них після себе? І яким буде цей батьківський слід? Позитивна відповідь на ці непрості запитання якщо не цілком, то в значній мірі залежить від батьків.

Серед основних причин, через які розлучаються подружжя, фігурують різні бачення ними моделі власної родини, а також їхня психологічна несумісність і побутове насильство в родині. Однак, найактуальніша причина руйнування сім’ї – це зловживання алкоголем одним або кількома членами родини. Перелічені причини – лише прояви та ознаки проблеми, яка полягає у загальній непідготовленості чоловіків і жінок до подружнього життя. Отже, напрошується такий висновок: незалучення чоловіків до активного батьківства є суттєвою причиною бездумних легковажних шлюбів, які призводять до швидких і частих розлучень. В результаті страждають не стільки батьки, скільки їхні діти.

 Прагнути бути хорошим батьком може і мусить кожний чоловік. У творчому процесі, яким є виховання, можливі помилки. Тож нехай батьківські похибки послугують дітям своєрідним уроком для набуття власного життєвого досвіду.

Які ж шляхи залучення чоловіків до активного батьківства? Яким повинен бути справжній батько? Ці питання має поставити собі кожний чоловік, який хоче мати міцну, надійну сім’ю та здорових і щасливих дітей. Але відповісти на них треба ще задовго до того, як вступити в офіційний шлюб и мати свою родину.

Category