Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
До Дня матері про вчительку Галину Дорофеєву

До Дня матері про вчительку Галину Дорофеєву

«Мета життя – самовисловлювання. Проявляти свою сутність у всій повноті – ось для чого ми живемо»

Оскар Уальд

Є жінки, яких доля нагородила безліччю талантів, вони не тільки прикрашають світ своєю творчістю, а й залюбки передають своє вміння іншим. До таких самородків відноситься вчителька образотворчого мистецтва, креслення, трудового навчання та мистецтва, художниця, мама, бабуся, громадський діяч Галина Володимирівна Дорофеєва. Так сталося, що її питлива натура сформувалася на підґрунті культури двох самобутніх народів - казахського та українського.

Народилася Г. Дорофеєва у Казахстані, закінчила Аркаликський педагогічний інститут ім. І. Алтинсаріна, але певний трудовий період пов’язаний з історичним містом Ромни Сумської області. Зустріч з місцевою вчителькою малювання Ліною Семенівною Бреус стала доленосною. Саме там вона відчула силу творчості, яку вміла передати своїм учням ця скромна вчителька з щедрою душею. Практичні заняття по малюванню проходили в приміщенні, наповненому духом любові до мистецтва, картинами, фарфором, іконами, підсвічниками, керамікою, книгами по мистецтву, альбомами з провідними галереями світу.

Все це вплинуло на світогляд майбутньої мисткині, а споконвічні традиції двох народів збагатили її творчість унікальними артефактами. В арсеналі художниці безліч виробів декоративно-прикладного мистецтва, виконаних в техніці декупаж, яку вона доповнює різноманітними варіаціями з арсеналу своєї  фантазії. Твори Галини Володимирівни свідчать не тільки про її природний смак, а й власну вишукану манеру виконання, яке розкриває її шляхетність, високу культуру та палку любов до мистецтва.

Досить подивитися на її квіти, виконані в техніці модульного орігамі, декоративні вази, оздоблені в техніці декупаж, шкатулки, оформлені аплікаціями, тарелі з вишуканим мереживом, вітражі, наповнені художнім розписом, ліплення, плетіння тощо. Така різнобарвна творча діяльність клопітка, довготривала, потребує терпіння, власного художнього смаку та бачення кінцевого результату. Кожен твір - то окремий художній образ, в якому гармонійно поєднані природні матеріали, використані побутові речі яким майстриня надає друге життя. Відеоролики з занять художньої студії «Етюд» красномовно демонструють процес створення художнього твору. Діти захоплено займаються творчістю, втілюючи свої природні здібності, а вчитель лише корегує навчальний процес.

Галина Володимирівна вже 25 років працює на педагогічній ниві (загальний стаж 40 років), має вагому науково-теоретичну підготовку, наполегливо працює над підвищенням педагогічної майстерності, шукає нові технологічні напрями. Дорофеєва має власні творчі проєкти, методичні розробки, авторські мистецькі вироби. Останні роки вчителька успішно працює над методичною проблемою: «Розвиток почуття гармонії та естетичного смаку, творчих здібностей, нестандартного мислення, вміння висловлювати власні почуття та думки засобами образотворчого мистецтва».

Окрім педагогічної роботи, Г. Дорофеєва багато років очолювала шкільне та міське методичні об’єднання вчителів образотворчого мистецтва, з 2000 року й до сьогодні керує художньою студією «Етюд» ім. Л. Бреус. Саме там її вихованці наповнюються любов’ю до рідного краю, досліджують біографії місцевих талантів, серед яких В. Зосенко, І. Цюпка, М. Троценко, М. Самохін, О. Северин, С. Півторак, О. Федько, Н. Полуян-Внукова та ін. Відеоролики найбільш повно розкривають творчий навчальний процес, взаємозв’язок учителя і учня. Щасливі очі студійців красномовно демонструють важливість малювання у вихованні творчих здібностей молодого покоління. Галина Володимирівна добре знається на вітчизняному мистецтві, позиціонує творчість майстрів народного мистецтва України, прищеплюючи дітям любов до рідної землі, витоків народної творчості, розвиває культуру та естетичні смаки.

Слід назвати музейну кімнату в школі з українським побутом, для оздоблення якої Галина Володимирівна кілька років збирала унікальні  експонати, які красномовно розкривають національну ментальність українського народу. Там можна побачити старовинну кераміку, вироби ковалів, різьблення, розписне домашнє начиння, рушники, вишиті сорочки тощо. На реальних експонатах учні вивчають кодові знаки, орнаменти, народну семантику та використовують їх у своїх творах. Загалом перед нами викристалізовується педагогічний процес високого мистецького та історичного рівня.  Більш детально познайомитися з ним можна у звіті Галини Дорофеєвої за 2015-2016 роки, під назвою «Інтерактивні методи на уроках образотворчого мистецтва».

За активною допомогою Г. Дорофеєвої  відкрита шкільна художня галерея «Ромен», яка стала вагомим підґрунтям для естетичного виховання учнів. Твори провідних художників розкривають наочно красу українського мистецтва, слугуючи формуванню художніх смаків молодого покоління.

Галина Володимирівна влаштувала в школі студію образотворчого мистецтва, яка носить ім’я місцевої художниці Ліни Семенівни Бреус (1904-1989). Студійці неодноразово представляли свої твори в столиці України, були призерами виставок-конкурсів в програмі «Нові імена», який проводив Український фонд культури. Запам’яталася ретроспективна  виставка творів учнів в Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе в 2005 році у Києві. Призові роботи представили студійці на Міжнародній виставці, яку влаштовувала «Федерація миру» в приміщенні Будинку Збройних сил України в 2006 році у Києві. Саме там учні отримали сертифікат «Юний посол миру».

Щоб збагнути широкоформатну творчу діяльність Г. Дорофеєвої, треба погортати щорічні державні календарні заходи, творчі Всеукраїнські конкурси  в яких приймають участь її вихованці. Але головним  полем діяльності студійців є рідна школа та мистецький майданчик на святкових заходах міста Ромен.

Результатом розлогої діяльності Г. Дорофеєвої є також творчі проекти в галузі оздоблення школи, які демонструють її дизайнерський талант. Власні вироби вчителя стають наочним прикладом для учнів, наповнюють подарунковий фонд школи, міста.  З інтерв’ю директора школи Лідії Скрипки ми дізналися, що Дорофеєва наполегливо докладає зусиль для прищеплення естетичних рис своїм вихованцям, які продовжують творчу діяльність у різних сферах свого життя. Чимало з них стали архітекторами, як Юрій Скіпін, дизайнерами, як Юлія Бєляєва, художниками, як Мальвіна Долгая, майстринями з розпису посуду, як Вікторія Войнаровська, деякі обрали естетичний напрямок навчання і розлетілися по всій Україні навчатися в вузах Харкова, Прикарпаття, Миргорода, Сум, Києва.

Г. Дорофеєва має численні нагороди, серед яких слід назвати Подяку обласного управління освіти, грамоти відділу освіти міста, подяки міськвиконкому. Ім’я Г. Дорофеєвої занесено на Дошку пошани міста Ромни. В рейтингу ефективності роботи вчителів школи вона неодноразово посідала перші місця. Про діяльність Галини Володимирівни висвітлено у періодичній пресі України та на Центральному телебаченні.

Приємно було познайомитися з педагогічною та творчою діяльністю Галини Дорофеєвої. Ми побачили, як сотні учнів отримують знання в царині прекрасного, наповнюються позитивним відношенням до життя, формують свій світогляд за гуманними законами, зазначила Голова Правління «Федерації жінок за мир у всьому світі» Тетяна Коцеба. Тому до Дня матері Галина Володимирівна стала переможцем в номінації «Жінка-педагог» 2020 року.

Перед нами творча особистість, вчителька, любляча мама, турботлива бабуся, яка наповнює оточуючий світ своєю любов’ю, красою та добром. Упевнена, що її вихованці будуть провісниками високої культури, миру та справедливості, бо навчені людиною, якій є що віддати іншим…

Валентина ЄФРЕМОВА, землячка, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, лауреат премії ім. Платона Білецького, володар ордена Святої великомучениці Варвари.

Фото надане Г. Дорофеєвою