Skip to main content
Головні наукові відкриття і досягнення 2019 року

Головні наукові відкриття і досягнення 2019 року

Перша фотографія чорної діри

У квітні астрономам вдалося зробити перші прямі фотографії чорної діри. Ця знаменна подія стала головною в науковому світі за 2019 рік. Воно підтвердило загальну теорію відносності Альберта Ейнштейна.

Chorna-dira

Першою чорною дірою, яку побачило людство, став надмасивний коллапсар в далекій галактиці Messier 87, що знаходиться в скупченні Діви. Розміри об'єкта на фотографії перевищують всю Сонячну систему.
 

Вихід за межі Сонячної системи

Восени цього року космічний апарат Вояджер-2 надіслав на Землю перші дані з міжзоряного простору, які розповіли про особливості кордону нашої зоряної системи.

Kometa


Перша міжпланетна комета

У серпні кримський астроном-любитель відкрив першу міжзоряну комету в Сонячній системі. Вона стала другим об'єктом, який прилетів до нас з іншої зоряної системи, і отримала назву 2I / Borisov. Вчені її вважають посилкою з інших світів.


Зонд вперше наблизився до Сонця

У грудні астрофізики представили результати аналізу даних, зібраних сонячним зондом Parker, який підлетів до зірки ближче, ніж будь-який інший апарат. Незважаючи на яскравість і відносну близькість багато аспектів фізики Сонця залишаються неясні і він повинен відповісти на питання про нашу зірку. Так, вчені дізналися про природу сонячного вітру, механізмах прискорення протонів і електронів, знайшли раніше не відомі структури в плазмі корони і взаємозв'язки обертання Сонця з надзвуковими потоками частинок.
 

moon

Вперше на зворотному боці Місяця

3 січня космічний апарат Чан'є-4 вперше в історії людства успішно приземлився на зворотному боці Місяця в рамках Місячної програми Китаю. До завдань платформи увійшли вивчення грунту, перевірка можливості встановлення радіотелескопу і проведення експерименту зі створення замкнутої екосистеми за допомогою личинок шовкопряда і рослин.

Neandertalci

Портрет дівчини з кам'яного віку по жуйці

Данські вчені склали портрет стародавньої людини з мікробів з його рота по залишкам ДНК в скам'янілій жуйці з березової смоли. Це виявилася смаглява і блакитноока жінка, яка жила 5,7 тисячі років тому і була мисливцем-збирачкою.

Експертиза ДНК показала не тільки те, як виглядала ця жінка, але чим вона харчувалася, які бактерії і віруси носила в своєму організмі, звідки міг прийти її народ і чи почав він займатися сільським господарством.

denisovci

 

Вчені також відтворили портрет денисовців - давніх людей, які є для нас з неандертальцями сестринської групою.

Про те, як виглядали неандертальці, ми сьогодні знаємо досить багато, але ось про вигляд денисовців досі майже нічого не було відомо - просто тому, що Денисовських скелетів не збереглося.

Аналіз ДНК, виділеної з фаланги пальця, дозволив дізнатися особливості анатомії денисовців, в тому числі реконструювати будову їх черепа і навіть змоделювати зовнішність.