Виставка Андрія Володимировича Чебикіна

«Простота, вишуканість, професійність…» — ці слова народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка, ректора Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, президента Національної академії мистецтв України Андрія Чебикіна найкраще розкривають виставку «Творчість і школа», яка нещодавно відкрилася в Києві.

Презентуючи виставку, ректор Інституту проблем сучасного мистецтва, народний художник України Віктор Сидоренко підкреслив високу професійність представлених творів. Концепція виставки окреслена творами учнів Майстра лише цього року. Це не дипломні проекти чи студентські постановки, в розмаї самобутніх талантів відчувається творчий пульс сьогодення.

На святі було вручено двом ректорам — А. Чебикіну та В. Сидоренку — Дипломи Почесних академіків та урочисті мантії академії Мистецтв Узбекистану від Постійного та Надзвичайного Посла Узбекистану в Україні Алівера Абдуалієва, який зазначив, що НАОМА сприяє розвитку культур між двома братніми народами, впливає на збереження миру на планеті.

Ім’я Андрія Володимировича Чебикіна широко відоме й шановане в Україні та далеко за її межами. З 1989 року він є ректором Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, а з 1997-го — президентом Національної академії мистецтв України, одночасно він очолює численні державні комісії в галузі культури та мистецтва. Але найперше — А. Чебикін є справжнім значним Майстром графічного мистецтва.

Творчість Чебикіна стала невід’ємною складовою історії українського мистецтва, яку можна простежити від сімдесятих років ХХ століття й до сьогодення. Визнання завжди супроводжувало художника, відкриваючи нові творчі горизонти, накладаючи неминучі обов’язки. У 1977 році він став лауреатом премії Ленінського комсомолу, в 1979-му отримав звання заслуженого діяча мистецтв, а 1992 рік уже був означений присвоєнням звання народного художника України, в 1995 році став лауреатом премії ім. І. Огієнка і в 2007 році отримав найвищу мистецьку нагороду — Національну премію ім. Т. Шевченка.

Творам А. Чебикіна притаманна легкість задумів, романтичність образів, поглиблене філософське бачення. Водночас все це поєднується досконалим володінням малюнка, прозорою аквареллю, бурхливим динамічним пензлем. Так пульсує життя, випромінюється любов, створюється позитивна аура, яка наповнює оточення рухом, красою. Художник знаходиться постійно у творчих пошуках, поступово трансформуючи свої задуми в самобутні художні образи. Він ще у 80-х «завоював» космос, але спочатку була серія земних робіт солдатських буднів, родинного затишку, батьківського щастя. Цим творам притаманне зворушливе почуття, романтична тональність, відкритість почуттів. Обізнаний на літературі, Чебикін широко ілюструє твори українських письменників.

Джерельні витоки української історії виплекали у художника глибокий зміст, філософську глибину творчих задумів. Народилися монументально-декоративні твори «Древо життя», «Вічне», «Пісня», «Танок» та ін.

Одразу після закінчення навчання в Київському державному художньому інституті (1970) Андрія Чебикіна запрошено до викладання. І вже у 1985 році Чебикін створив майстерню вільної графіки, яку веде до сьогодні. Поряд проходила наукова праця, видання посібника «Техніка офорта», написання статей, наукових розробок.

Андрію Чебикіну є що віддавати іншим. В одному з інтерв’ю Андрій Володимирович сказав, що творче кредо художника формується на трьох цеглинах — простота, вишуканість, професійність. От і розповідає з усією відвертістю чебикінська вишукана лінія, просто і ясно розкриває творчий задум митця, неймовірно точно підкреслює форму, будує композицію, впливає на почуття. Так формується особлива магія Чебикінських художніх образів, неповторних за своєю красою та шляхетністю. Вишукана стилізація, несподівані ракурси, зворушуючі мотиви, наповнені світлом, відвертістю, динамікою рухів. В картинах вирує життя чи то в серії «Мальовнича Україна», чи мотивах Кримського узбережжя, чи зворушуючих жіночих образах.

Потужна енергія майстра, набутий досвід, творче бачення, прагнення привнести у світ новий подих надали майстерні особливого творчого статусу. Близько 300 учнів вийшли з цієї унікальної творчої кузні. Чимало з них вже стали на самостійну творчу стезю і прославляють українське мистецтво далеко за її межами, а деякі продовжили педагогічний шлях учителя. Основою навчання, вважає А. Чебикін, є відкриття творчих здібностей свого учня, підтримка його власного творчого бачення. Академічні засади нашого учбового закладу дають можливість отримати студентам вагоме підґрунтя для подальшого творчого розвиту. Головне — бажання вчитися, прикладати зусилля для набуття власного творчого стилю. Тому важливим завданням педагога є — не нашкодити, відчути творчу особливість учня та підтримати його крила для самостійного творчого польоту.

На виставці представлені твори Майстра та його учнів: Миколи Кочубея, Івана Кириченка, Віктора Кириченка, Миколи Журавля, Юрія Пшеничного, Оксани Стратійчук, Людмили Бруєвич, Адріано Сото, Олексія Чебикіна, Ксенії Ходаковської, Кристини Юн, Івана Григор’єва, Володимира Чебикіна, Оксани Кірпенко, Юлії Майстренко-Вакуленко, Надії Михайлицької, Тараса Ковача, Сергія Сабакаря, В’ячеслава Снісаренка, Андрія Левицького, Володимира Вакуленка, Влади Наконечної, Анни Миронової, Катерини Бруєвич, Миколи Кравця, Олександра Жулинського, Валерія Козуба, Анни Надуди.

Виставка демонструє самобутні твори, виконані в різних техніках образотворчого мистецтва: графіці, живописі, об’єктах та інсталяціях. Мистецькі поривання художників спираються на надійну основу — знання та уміння, що були отримані в академічній навчально-творчій майстерні. Водночас виставковий проект відображує творче дійство, в якому є місце кожному учаснику. Експозиція побудована так, що розкривається виразність та індивідуальність окремих художників — вони не зашкоджують один одному, а навпаки, доповнюють загальне враження. Смілі творчі ідеї вражають сучасним баченням, сповнені творчого натхнення, яке передається глядачеві, впливаючи на формування художнього смаку та естетичних поглядів.

Валентина Єфремова, фото автора
Читайте також: 

Додати новий коментар