Світ «театру»

Мова піде про добре знаного у світі львівського художника-графіка Сергія Храпова, який працює у станковій та книжковій графіці, акварельному живописі. Він є членом Національної Спілки художників України з 2000 року, Австрійського товариства екслібриса (1998—2007), American Society of Bookplate Collectors & Designers, а також активним членом Українського екслібрис-клубу. А став він відомим завдяки своєму захопленню до екслібрису, творити який розпочав чверть століття тому, ще під час навчання в Українській академії друкарства. Улюбленим викладачем був теж завзятий шанувальник екслібриса — Сергій Іванов, котрий назавжди прищепив талановитому художнику любов до цього жанру графіки.

Працює Сергій Храпов у техніці глибокого друку — офорті, який поєднує з акватинтою та мецо-тинтою, що надають його графічним аркушам особливого шарму. Вони наповнені багатою фантазією художника — це мистецтво образів, які переносять нас у світ театру й казки. Замовниками екслібрисів стали шанувальники його творчості не лише в Європі, а й в Америці та Азії. Своїм композиціям Сергій Храпов обов’язково надає назви, наприклад: «Муза», «Комфорт», «Книга», «Капітан», «Алегорія», «Десерт», «Час», «Ангел», «Небеса» тощо.

Казку ми любимо з дитинства. Але і у зрілому віці ми по-іншому, проте не менш любимо казковий світ фантазій. Кожна добра казка містить в собі підтекст, алегорію, натяк, глибинну думку, за якою постає реальний життєвий досвід. За наївною розповіддю, за небувалими пригодами казкових героїв ми завжди відчуваємо тяжіння до щастя, радощів, невимовне бажання перебороти все, що заважає нам радіти життю та стоїть на шляху до добра. Казка має фантастичний сюжет. Проте думка, її глибинний зміст завжди реальні. Філософія та казка одночасно характерні для композицій Сергія Храпова на теми — «Гніздо», «Філософія», «Стара мелодія», «Він та вона», «Проза», «Баланс», «Весна». Народившись під знаком геніїв, як і всі Водолії, художник володіє гострим розумом.

Як носій оригінальних ідей, він щедро наповнює свої композиції все новими та новими образами. Недивно, що фантастичні риби (споріднені душі), наповнюють його екслібриси чарами, надаючи їм особливого шарму.

Своєрідною ілюстрацією театрального світу Сергія Храпова є екслібрис, присвячений родині Еріки й Андреаса Селе з Німеччини. В казковому будиночку поселив художник своїх екслібрисних героїв. Їхні профільні зображення, спрямовані одне до одного, займають весь простір кімнати під дахом, балконами будиночку слугують висунуті із ніш шухляди. Мешканцями цих шухляд є замріяний музикант, що грає на скрипці, блаженний кіт поряд із птахою і навіть дерево, що росте. Риба, як символ достатку, вирує в повітрі, коло відчинених вхідних дверей. Там також висить крилатий годинник, котрий нагадує нам про швидкоплинність часу, про тимчасовість стану душі. Біля будинку стоїть накритий скатертиною гостинний стіл, з чайником та двома горнятками, а також з розкритою книгою, що залишена господарями. Над дахом будинку, на небі, зображені Сонце і Місяць. Сонце як символ зародження та «Всевидючого божества» та Місяць як символ завершення циклічного ритму, як ідеї про вмирання та подальше відродження. Вони є частинами одного цілого та невід’ємного «життєвого механізму», символізують чоловіче та жіноче начало. Під гравюрою, що виконана в техніці глибокого друку, знаходиться її назва «Щастя».

Літературна тематика також притаманна львівському художнику. Він демонструє оригінальне бачення знаменитих літературних творів — «Дон Кіхот» М. Сервантеса, «Тіль Уленшпігель» Шарля де Костера, «Злочин і кара» Ф. Достоєвського та ін.

Пригадалися слова мудрого італійського святого Франциска Ассізького: «Той, хто працює руками, — робочий. Той, хто працює головою, — майстер. Той, хто працює руками, головою й серцем, — художник». Свідченням заслуг Сергія Храпова є презентація його екслібрисної творчості у трьох випусках Міжнародної енциклопедії екслібриса, котра видається у Португалії. А ще були численні публікації в Нідерландах, Італії, Бельгії, Люксембурзі, Японії, США, Україні. За плечима художника участь у понад двохстах міжнародних виставках. Він нагороджений медалями і дипломами, а його творчість гідно прославляє вітчизняне мистецтво.

Є така традиція у художників-графіків — дарувати друзям і близьким людям вітальні листівки, які позначаються латинськими літерами «Р. F», що означає «перфеліче» або «вітаю зі святом». Щороку їх творить і Сергій Храпов. У 2017 рік ми пливемо у великому човні з хвостом риби й людською головою, неначе з картин Босха. На ньому стоїть космічний годинник, що пливе «без керма та без вітрил», його штовхає наповнений енергією неосяжний космічний всесвіт, замість весла — годинникова стрілка, котра вимірює наш шлях, пройдений в цьому неосяжному світі... Назад дороги вже немає, а попереду нас чекає загадкова подорож у невідоме…

Петро Нестеренко
Читайте також: 

Додати новий коментар