Що в образі твоєму…

Нещодавно шанувальники творчості Валерія Шкарупи привітали художника з черговою персональною виставкою під назвою «Ретроспектива 2010–2017». Презентація відбулася в галереї «Триптих-АРТ» яка розташована на Десятинній вулиці в Києві.

Валерій Миколайович Шкарупа народився у місті Суми у 1950 році, де і розпочався його творчий шлях на посаді реставратора Художнього музею ім. М. Онацького (1979–2002). Художню освіту отримав у Строгановському вищому училищі у Москві. Творчий шлях художника продовжився в столиці України, де В. Шкарупа розпочинає активне творче та громадське життя.

Створена ним галерея «Триптих-Арт» стала Меккою творчих проектів сучасного напряму столиці, арт-площадкою видатних художників України. Безумовний мистецький смак творчого подружжя Тетяни Савченко та Валерія Шкарупи формують напрямок розвитку мистецького простору. Так столиця України отримала галерею, де виховуються художні смаки, позиціонуються сучасні мистецькі знахідки, вирує позитив та гарний настрій.

В. Шкарупа працює в техніках левкасу, живопису, графіці та кераміці.

Підґрунтя, яке він отримав на ниві реставрації, практичні навики, участь у археологічних експедиціях сформували власну культуру, філософський погляд на історію та мистецтво різних народів світу. 

Вивчення артефактів таких історичних осередків, як Старий Орхей (Молдова), Мецамор (Вірменія), Самарканд, Бухара (Узбекистан), Тамань (Росія), Ольвія (Україна), додали творчим образам Шкарупи глибини та оригінального ствердження споконвічних цінностей.

В. Шкарупа — автор самобутніх творчих проектів «Раку-кераміка» та міжнародних симпозіумів Land-Art, в яких відкрилося його тяжіння до стихій Земля, Повітря, Вода, Кисень. Природні явища мають для митця особливе духовне значення, з яких він черпає своє натхнення та художні образи. Але є ще одне важливе підґрунтя, як історія людства, з усіма перипетіями та унікальними глобальними явищами. В цій царині планетарного розвитку людства художник знаходить свої образи, в яких вирує позитивна енергетика. 

Завдяки творчості Валерія Шкарупи ми торкаємося суті вселенського простору. Коливання природних стихій, закодованих у вишуканій палітрі митця, насичує оточуючий світ позитивом і життєдайною енергетикою. Філософія світогляду митця наповнена глибокими знаннями історичного минулого людства, симпатією до культури Єгипту, захопленням історії власного народу. Пошук виразності спрямовує художника до нових інновацій образотворчої мови. 

Художник щедро виплескує свої емоції в розкритті споконвічних істин, блукає Галактикою, шукаючи власну зірку, наповнює простір медитативним станом. Шкарупа вміє ввести нашу свідомість у царину водних стихій, доторкнутися таємниць тибетських мудреців, розкрити красу зоряного шляху. І все це досягається створеними художніми образами, які озвучують мрію митця, зачаровують, мов водоспад, знаходять відгук в душах глядачів, наповнюючи позитивом і гарним настроєм.

У серіях творів «Мангри», Саргассі, Fragile, IXTIC, «Людина плинної води», «Подорожі», «Східний пейзаж», представлених на виставці, автор відкриває свої світи, сповнені краси та шляхетності. Твори виконані у техніці левкасу, яка потребує фахового мистецького рівня та живописної досконалості. На деякі з них художник витрачає цілий рік, досягаючи вишуканої кольорової гами. І як висновок — картина набуває особливої виразності. Незважаючи на те, що деякі твори добре знайомі шанувальникам творчості Шкарупи, кожного разу в них відкривається щось нове. Художні образи митця багатогранні, глибокі за своїм філософським змістом. Кожне полотно має свою кольорову гаму, яка збагачена живописним стилем автора, де плями, штрихи, розчерки, знайдені нюанси підкреслюють виразність творчого задуму. Палітра зачаровує розкішною гамою виважених співвідношень, які збуджують уяву. Автор щедро віддає саме найдорогоцінніше — почуття, сповнені добра та любові до прекрасного.

За думкою доктора мистецтвознавства Ольги Петрової, нефігуративні полотна Валерія Шкарупи — метафізичне нагадування про джерела планетарного буття. Він пише води у їх мінливості та у постійному русі. Глядач занурюється у вибагливий декоративізм та плинність водоростей, у потоки сонця, яке гаряче нагріло мілини біля берега. 

Художник відчиняє перед глядачем стулки мушлі та дарує нам перлину, яка мерехтить під зеленим шаром води...

Всесвіт в картинах Валерія Шкарупи перетворюється в знакові художні образи, які дивують своїм глибоким підтекстом. Саме такими є картини «Тайська вежа», «Присвята Ротко», «Обійняли води», «Подорож на схід» та ін. І ми вже в обіймах лаконічного Єгипту, таємничої Греції, розкоші східних культур. Зустріч з творами В. Шкарупи, як ковток цілющої води, освячення прекрасним під звуки вікових дзвіниць. 

Художника добре знають на рідній Сумщині, в Донецьку, Запоріжжі, Одесі, Славутичу, Києві. Шкарупа прославляє український сучасний живопис у багатьох зарубіжних галереях та приватних колекціях Канади, Росії, Польщі, Італії, Угорщини, Єгипту, США, Франції, Німеччини, Швейцарії.

У творчому арсеналі митця вирують споконвічні істини, які, мов обереги, впливають на нашу свідомість і виховання культурного рівня суспільства.
Читайте також: 

Додати новий коментар