Про любов до рідного краю…

Розмова  у статті піде про  прикордонний край нашої мальовничої України – літописне місто Ромен Сумської області. А спонукало до спогадів чергове видання літературно-історичного альманаху, присвяченого Майстрам пензля Роменщини.

Все у цьому виданні дихає історією. На обкладинці світлина Валерія Дядюри з величним Святодухівським собором, тихим плином величної колись річки Сули. Картина пензля Нестора Кізенка «Т. Г. Шевченко в Ромнах на Іллінському ярмарку» красномовно розповідає про вагомі події, які стали знаковими для культурно-мистецької спадщини всієї України. Сторінка за сторінкою розповідають в альманасі науковці, дослідники Сумщини про її художників.  А зворотна сторінка присвячена юним талантам - учням художніх студій Роменщини.

Місцеві краєзнавці, науковці, письменники на чолі з головним редактором альманаху Віктором Клейнихом доклади чимало зусиль для його видання. Незважаючи на чимало неточностей,  побажаємо  збірнику послужити на благо розквіту духовності майбутніх поколінь.

Кожен художній твір, надрукований у виданні, розповідає про відгомін століть, насичених цікавими подіями. За кожним твором є автор, який жив, творив у цьому благословенному краї, а чимало з них працюють науковцями у Краєзнавчому музеї заповідника «Посулля».  Оксана Федько - старший науковий співробітник вищеназваного  музею, розкрила чимало таємниць про місцевих художників. У поле її досліджень потрапили Аліса Брускетті-Мітрохіна (1872-1924), яка пройшла навчання у таких відомих художників, як С. Волнухін, П. Трубецькой, І. Левітан, К. Коровін, В. Серов, С. Мамонто. Автор  розповідає про живописця Григорія Стеценка (1760-1781), придворного маляра гетьмана К. Розумовського. Портрети, серії ікон для іконостасів місцевих соборів були цариною цього обдарованого талантами митця.  Головним шедевром вважається ікона Роменської Божої Матері з узагальненим образом української матері, написаним з натури, про що свідчить одяг персонажів. 

Про видатних митців чимало інформації надано місцевим краєзнавцем Григорієм Дібровою, який звернув увагу на Роменський період багатьох художників, що прославили українське мистецтво. Серед них Тимофій Сафонов (1873-1930),    Микола Макаренко (1877-1938), Євдоким Мінюра (1880-1963), Андрій Волошенко (1883-1959). 

Поділилася спогадами про свого вчителя Валерія Зосенка (1939-2010) художниця Лариса Терещенко. Цікава інформація була надана Віленою Незабудько про видатного графіка Георгія Верейського (1826-1962).

Митці Роменського краю виховувалися у місцевих студіях образотворчого мистецтва, якими керували такі талановиті педагоги, як Ліна Бреус (1904-1983), Іван Желаєв, тепер естафету продовжують Людмила Юхта, Тетяна Шаріпова, Лариса Терещенко, Анатолій Кібець, Галина Дорофеєва, Лідія Рудик, Максім Коропець та ін. 

Краєзнавець Ярослав Стрипко розповів про Михайла Раковського (1924-2000), Ольгу Кривошеєву (1925-1947). Дізналися ми й про Олександра Кисельова (1926-1989), заслуженого художника України Володимира Литвиненка (1930-2011), Миколу Бута (1928-1989), Миколу Ярошенка (1936-2008), Юрія Токарева (1939-2008), Миколу Самохіна (1943-2009), Олексія Северіна (1934-2004).

Озвучені і нові імена місцевих аматорів, які приділяють увагу копіюванню картин відомих митців, привертаючи увагу до шедеврів світового рівня. Виставки Івана Демідова, Сергія Триуса, Володимира Луценка та багатьох майстринь декоративно-прикладного мистецтва Роменщини постійно відбуваються в місцевій художній галереї ім. І. Кавалерідзе.

Але щоб про художників дізнався широкий загал, потрібні виставки, галерейна діяльність, музейні експозиції. Саме для цього поєднала зусилля своїх активістів громадська організація «Сумське земляцтво у місті Києві», головою якого є Іван Рішняк, душа якого сповнена любові до рідного краю та мистецтва. Так, завдяки допомозі земляцтва столиця України побачила твори роменських митців, а чимало з них отримали підтримку для вступу в Національну спілку художників України. 

В галереї ім. Івана Кавалерідзе проводяться не тільки виставки місцевих художників, а й презентації конкурсів, присвячених пам’яті Миколи Макаренка, твори потім крокують по Сумській області. За цим усім стоять кропітка організаційна робота і бажання допомогти своїм землякам отримати визнання, показати свої твори на всеукраїнських виставках. Так земляцтво сприяє популяризації яскравих талантів серед  широкого загалу. Побували малюнки юних талантів з Ромен у столиці, завдяки влаштованим виставкам під зворушливою назвою «Сумщина, любове моя!». Так мова солов’їна Олександра Олеся, оздоблена самобутніми творами художників, пробуджує національну свідомість і сприяє єднанню людей навколо прекрасного.

Випуск альманаху відбувся за сприяння голови Роменської державної адміністрації В. Білохи, підтримки Сумського земляцтва та численним доброчинникам, які допомагали збирати науковий матеріал.

2018 рік ознаменований яскравою датою - 100-ю річницею з дня створення пам’ятника Великому Кобзарю скульптором Іваном Кавалерідзе. Тому, користуючись нагодою, запрошуємо відвідати літописне місто Ромни (Ромен), відоме сіверянським городищем "Монастирище" ключовою фортецею Посулля. Безумовно, побачивши скіфські кургани, кожен відчує відгомін століть, який навіває велична природа з цілющими травами та луками, вкритими шовковим ковилем.  Через величну постать останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського, монумент якого прикрашає село Пустовійтівку, в душу западають мужні часи козаччини, в яких зберігається велич українського духу для нащадків. Зможете поклонитися подвигу захисників Вітчизни, згадати життєвий подвиг Олександри Деревської - багатодітної матері, яка всиновила та виховала 48 дітей різних національностей, покласти квіти до меморіальної дошки Миколи Омеляновича Макаренка (село Москалівка), який став прикладом самовідданого слугування захисту духовності в Україні. Саме в Ромнах зберігається слава самобутнього бандуриста Євгена Адамцевича, автора славетного "Запорізького маршу", а завітавши до Краєзнавчого музею заповідника «Посулля» можна побачити "Роменську мадонну" пензля місцевого неперевершеного художника Григорія Стеценка, раритетне Євангеліє в срібній оправі роботи відомого золотаря Равича та не тільки... Обов’язково потрібно поставити свічку пам'яті в соборі Святого Духа,  де в різні часи пересіклися шляхи Кобзаря та Івана Кавалерідзе,  відчути козацьку славу біля відновленої церкви Святої Трійці у Пустовійтівці. Про старовинне мальовниче місто та його людей можна говорити годинами, але краще завітати і переконатися самим в його неповторності та гостинності.

Потужний прикордонний край зберігає генетичний код української нації через вишиванки та розписи, якими славляться народні умільці Ромен.  Мешканці цього історичного краю  отримали козацький дух у спадок, а красу та силу козацького маршу  Євгена Адамцевича передають нащадкам,  як заповіт Кобзаря.
 
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар