Презентація мистецького альбому «Мій Шевченко» Миколи Стороженка

Як би не складалося життя, які б колізії не випадали на долю людей, але завжди є надзвичайні події, особистості, проекти, що надають сенсу існуванню людини, формують її життєвий простір, зміцнюють духовність. Нещодавно в Національній академії мистецтв України відбулась презентація мистецького альбому «Мій Шевченко» народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, керівника майстерні сакрального живопису та іконопису НАОМА Миколи Стороженка.

 Президент НАМУ народний художник України, академік НАОМА Андрій Чебикін, виступаючи, сказав, що внесок М. Стороженка у вітчизняне образотворче мистецтво — вагомий, а зазначений альбом — то нове осмислення Кобзаря, яке набагато розширює горизонти усвідомлення безсмертної поезії Кобзаря. На презентації альбому головував академік НАН України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, літературознавець Микола Жулинський. Він підкреслив нове зорово-поетичне прочитання «Кобзаря», знайдене Миколою Стороженком, яке пробуджує нас до переосмислення творчості Т. Шевченка.

Художник Микола Стороженко в презентованому виданні «Мій Шевченко» виступає як поет, письменник, філософ і громадянин, якому болить доля України.

Цікавим доповненням мистецького альбому є маленька «захалявна» книжечка, на сторінках якої вирують переживання М. Стороженка, які виникали у нього в процесі творчого осмислення геніальної лірики Т. Шевченка. У ній послідовно розгортається місія Пророка української нації, який був посланцем для «мертвих і живих, і ненароджених».

Коли читаєш літературні рядки, що написані у вигляді есе, виникають художні образи з «Кобзаря», через які промовляє увесь багатостраждальний український народ. М. Стороженку немає рівних у такому спостереженні Духу, Слова, Образності. Така сила синтезу виникає та досягається тільки геніальними творчими особистостями. Енергія художніх творів М. Стороженка, представлених на презентації, а це драматичні події з життя багатостраждального українського народу показані через «Катерину», «До Основ’яненка», «Гайдамаків», «Наймичку», «Заповіт», «Неофітів», «Марію» та ін. М. Стороженко причащається сам і хвилюється, щоб людські душі «не захололи», а скрижалі «Заповіту» понесли з гори Чернечої в життя.

Енергетика, яка виникла на презентації, була настільки сильною, що наповнювала кожного виступаючого особливою іскрометною силою виразності. Саме такими були коментарі на творчість Миколи Стороженка першого заступника міністра культури, заслуженого працівника культури України Ігоря Ліхового, голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» Павла Мовчана, Героя України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка поета Івана Драча, доктора мистецтвознавства Дмитра Степовика, прозаїка Василя Шкляра, поета Станіслава Чернілевського. Із вітаннями виступили побратими по творчому цеху: народна художниця України Віра Баринова-Кулеба та народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Прядка, який прикрасив захід співом акапельно.

Дякуючи присутнім за увагу, Микола Андрійович з притаманною скромністю розповів, що «Кобзар» звірений його життям, думкою і сумлінням. А видання альбому «Мій Шевченко» — це творче осмислення Кобзаря упродовж останніх двох десятиліть. Запропонований творчий метод не є ілюстративним, це — своєрідне чуття внутрішнього Духу і ладу творів поета. Тому виявилася потреба творчого синтезу в слові, художньому образі і доповненнях у формі есе.

У своєму слові-запрошенні на презентацію М. Стороженко зазначив, що для нього Тарас Шевченко як Мойсей, Гомер чи Леонардо да Вінчі — земна людина з величним, неземним духом і душею, в якій вся Україна і весь Світ. А слово Шевченкове — то вібрація Божественного світла в устах поета: «Знать од Бога і голос той, і ті слова ідуть меж люди». Його слово — сповідь і благословення, все земне, втілене в Думу. А Дума Шевченка — то діти. Поет молив: «В Україну ідіть, діти». Я і всі ми, його діти, знайдемо в думах глибоких «щиру правду». І сповідаємось у правді перед Великим пророчим словом Кобзаря.

Відчути силу Кобзаря допомогли старовинні музичні твори, що звучали на презентації, у виконанні відомого кобзаря, бандуриста і лірника Тараса Компаніченка. Так перекинувся своєрідний місток, який поєднав присутніх у часі, дусі та істині. Дійсно, цілюще джерело Шевченківського генія наповнює не одне покоління нащадків, формує націю, стверджує українську єдність.

Презентація альбому «Мій Шевченко» Миколи Андрійовича Стороженка відкрила нові горизонти значення Кобзаря. Відбулася коронація Слова, Образотворчого мистецтва, Музики, Співу. Тарас писав: «...ох, неоднаково мені...» Неоднаково й нам, сьогодні живущим.
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар