Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Виставка під такою назвою відбулася у галереї «Портал 11»

«Вікно і око вічності»

Виставка під такою назвою відбулася у галереї «Портал 11», що розташована біля Михайлівського Золотоверхого монастиря. Художник Роман Селівачов створив образне прочитання Святого Письма, обравши своїми героями провідних християнських персоналій.

У прес-анонсі галереї зазначено, що споконвіку людство, свідомо чи несвідомо, прагне ствердити в часі своє існування, закарбувати себе у вічності. Звідси й любов до генеалогії — у Святому Письмі їй присвячені цілі глави, де згадуються піраміди, зіккурати, мегаліти, подібні до Стоунхенджа, колекціонування старожитностей. Певне місце у творчій діяльності людини займає іконопис. Образи святих, створених для поклоніння, відомі ще з сивочолої давнини. Особливе значення мають сцени з релігійних свят, образи святих, які мають знаковий вплив на духовний стан людини.

Образ Спасителя, апостолів, Богородиці, ангелів, архангелів та інших персоналій біблійного циклу мають своєрідні риси пізнаваності. Художники у своїй творчості дотримуються канонів, іконографічні сюжети стають пізнаваними. Атрибутика навколо християнських образів теж увійшла в ряд програмованих та обов’язкових. Тому, заходячи у храм, віряни свідомо підходять до тієї чи іншої ікони, шукаючи підтримку у вирішенні своїх проблем, освятитися, отримати спокій, утіху.

Arkhystratyh Mykhail

Виставка під назвою «Вікно і око вічності» спрямовує нас до роздумів, зміцнення віри, пробуджує інтерес до біблійних історій, відкриває завісу в духовний світ. Перед нами ряд зображень, в яких Роман Селівачов спробував закарбувати сюжетні сцени з християнського життя. Автор вдало використовує яєчну темперу, левкас, позолоту, що надає особливого мистецького забарвлення творам. Художник знаходить свій творчий підхід для розкриття теми, надаючи образам особливого гармонійного стану. Це стосується і в передачі внутрішнього стану персоналій, вдало знайденої палітри, завершених композицій. І це йому вдалося, бо представлені твори, особливо на каміннях, неймовірно хвилюють наше враження. Вони мають свою мистецьку родзинку, наповнені магнетизмом душевної благодаті, яка охоплює глядача. Від спостереження картин виникає позитивна хвиля емоцій. Як для мене найбільш вдалі такі сюжети, як «Різдво Христове», «Благовіщення», «Архістратиг Михаїл», «Свята Варвара», «Богородиця Нев’янучий цвіт», в яких вирує особлива аура піднесеного стану почуттів.

Bohrodytsya Nev.yanuchyy tsvit

По волі думками занурюєшся в світові шедеври образотворчого мистецтва на біблійну тематику. Таїна кожного такого твору, який стає брендом провідної галереї чи художнього музею європейської спільноти. Досить згадати наповнені вражаючою духовною силою «Трійцю» Рубльова, численні зображення Богородиць епохи Відродження, образ Оранти в Софії Київській та ін. Роман Селівачов, безумовно, має природний талант філософського тлумачення внутрішнього стану створених образів, де домінують споконвічні цінності: віра, надія та любов… Обрана срібляста кольорова гама надає зображенням іконографічного ряду благородства та чуйності, як на картинах з Богородицею та Господом нашим Ісусом Христом. Упевнена, що кожен знайде для себе щось особливе, але у всякому разі перед нами цікавий митець, високого фахового рівня, сповнений духовного та творчого натхнення. Роман Селівачов народився у місті Києві 1976 року в творчій родині. Має фахову освіту, закінчив у 2000 році Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури, майстерня народного художника України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, живописця Феодосія Гуменюка. Член Національної спілки художників України з 2006 року. Роботи художника зберігаються як в Україні, так і за кордоном — у приватних колекціях США, Канади, Франції, Італії, Норвегії, Австрії, Чехії, Польщі, Грузії, Нідерландів. Побажаємо Роману Селівачову, який сміливо відкрив «Вікно і око вічності», подальшого натхнення та нових цікавих образів.