Skip to main content
«УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» ПО-НОВОМУ

«УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» ПО-НОВОМУ

У Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка – прем’єра.

Одна з найпопулярніших в українській літературі та найбільш знакова для театру п'єса Івана Франка «Украдене щастя» під завісу ювілейного 100-го сезону повертається на франківську сцену. Хоч і планували прем’єру на весну, але Covid-19 вніс свої корективи. І все ж: у масках, дотримуючись дистанції, з температурним скрінінгом, театр прочинив двері й розпочав святкування посеред літа.

«Нова версія, яку запропонував режисер Дмитро Богомазов, принципово відрізняється від багатьох знаних інтерпретацій, - розповідає Михайло Захаревич, генеральний директор - художній керівник театру. – Пропонуючи сучасну за своєю сценічною лексикою виставу, режисер відійшов від соціально-побутових, етнографічних подробиць. Сподіваюся, глядачеві сподобається ця постановка».

«УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» ПО-НОВОМУ


Історія трикутника Микола-Анна-Михайло трансформована в багатошарову психологічну притчу не лише про неможливість побудови щастя на нещасті іншого і не лише про «вкрадене» щастя і жадання своєрідного реваншу, що керує героями. Конфлікт протистояння оголений до глибинних, сутнісних категорій людського існування: обітниця, зрада, пристрасть, честь, совість, прощення. Об'єднуючи взаємовиключні поняття, руйнуючи наше стале їх сприйняття, режисер перетворює історію взаємин персонажів та подій на парадоксальне існування, переносячи їх в інший вимір свідомості, який існує за своїми законами і відплати потребує відповідної. Проте режисер уникає конкретної відповіді: що або хто керує вчинками героїв: Бог? Фатум? Чи вир цього незбагненного виміру, який затягує, спокушає, бавиться долями, обіцяє, заманює, доводить людину до шаленства, коли вона, втрачаючи себе, переступає межу людських законів та Божих заповідей. І вже не людина – істота, насолоджуючись сподіяним, не контролюючи себе, власноруч затягує зашморг безвиході. 

Мені пощастило потрапити на прем’єру, коли роль Миколи Задорожного блискуче виконав заслужений артист України Олександр Печериця. В ролі Михайла – заслужений артист України Дмитро Рибалевський. Анну грає заслужена артистка України Тетяна Міхіна.

«УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» ПО-НОВОМУ


П'єса «Украдене щастя» є особливою для франківців. Перша її прем'єра відбулася 28 березня 1940 року у постановці фундатора театру Гната Юри. Легендою стало виконання головних ролей Наталією Ужвій, Амвросієм Бучмою, Віктором Добровольським. У 1956 році відбулося капітальне поновлення, до вистави увійшли Дмитро Мілютенко, Ольга Кусенко, Михайло Задніпровський, Галина Яблонська.

Очоливши театр у 1979 році, для свого дебюту на сцені франківців Сергій Данченко обрав саме «Украдене щастя» із Богданом Ступкою у ролі Миколи. Вистава витримала понад 300 аншлагів, представляла українське сценічне мистецтво на численних фестивалях та форумах, побувала у гастрольних турне у Грузії, на Далекому Сході, Білорусі, Австрії, Німеччині. Для багатьох акторів: Степана Олексенка, Віталія Розстального, Марини Герасименко, Лариси Хоролець, Валентини  Плотнікової, Ірини Дорошенко, Володимира Нечепоренка участь у цій виставі стала доленосною. Можна сказати, що в більших чи менших ролях майже всі франківці пройшли через цю виставу. 

Перші щасливці, яким вдалося побачити виставу, аплодують стоячи. Інтерес до твору не тільки не втрачено, а навпаки – він зростає.