Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Таїна творчості Оксани Чепурної

Таїна творчості Оксани Чепурної

Є такі особистості, які спроможні відобразити у своїй творчості витоки української культури. Через їхні твори можна прослідити характерні ознаки історичного минулого, відчути відгомін епох,  освятитися через кодові знаки, які слугували оберегом для багатьох поколінь українського народу. Магія краси творів таких митців у самобутньому творчому стилі, краса якого проникає у глибину людського серця. До таких самородків відноситься заслужений художник України Оксана Чепурна, твори якої  розкривають життя українського соціуму.


Неймовірно талановита мисткиня має природне почуття кольорової гами, дивує різнобарв’ям композицій, гармонією форм самобутніх творів з кераміки. І це невипадково, бо з дитинства Оксану оточувала мальовнича природа, яка вплинула на формування естетичних смаків. Своє провідне місце в царині декоративно-прикладного мистецтва Оксана Чепурна зайняла майже з перших кроків самостійної творчості.  Після закінчення училища ім. І. Труша у 1970 році вона почала працювати художником на Львівській фабриці  кахлів. У 1975 році художниця закінчила Львівську академію мистецтв, кафедру художньої кераміки і вийшла на самостійний творчий шлях. Техніка розпису ангобами «фляндрівка»  відгукнулася в творчому стилі майстрині потужними варіаціями художніх образів. 


О. Чепурна заснувала товариство «ОКС» і відкрила власну керамічну фабрику, яка стала кузнею творчих шедеврів художниці. В чому магія краси творів заслуженого художника України Оксани Чепурної? Про що розмовляють її керамічні вироби, які займають високу оцінку на республіканських художніх радах, конкурсах, презентаціях. Твори Чепурної впроваджуються у виробництво і поширюють традиції української кераміки на світовому рівні.  Деякі кахлі стають самостійними пластами  у царині декоративно-прикладного мистецтва, серед яких вирізняються серії «Мої квіти», «Моя земля», «Звірі Трипілля», «Гармонія», «Різдвяна зірка» та ін. 
Відповіді дала нам персональна виставка Чепурної, яка відбулася в галереї «Митець». Сама назва «Відгомін Трипілля» красномовно розповідає про концепцію творчого задуму. Глибинні витоки прадавньої культури українського народу лейтмотивом проходить по всіх представлених творах мисткині. 


Щоб обрати таку непросту тему, треба добре знати історію українського народу, відчувати прадавні витоки світогляду людини, вміти передати своє творче бачення через художні образи.  Експозиція, яка прикрасила провідну виставкову залу столиці, одразу вказує на професійність, самобутність таланту та шляхетність творчого мислення автора. 

 

rozpys-anhobamy-01.jpg

 

rozpys-anhobamy-02.jpg

 

rozpys-anhobamy-03.jpg


Кераміка - непроста річ, кольори можуть змінюватися у процесі обпалювання і первинний задум не завжди співпадає з кінцевим результатом. Але практика та постійне шліфування досконалості привели художницю до унікального результату. Ми маємо перед собою професійного митця, що володіє магією кольорів, які буквально пройшли вогонь та воду… Палітра кахлів Чепурної сповнена символічного звучання, надана перевага коричневим тонам, які сяють на тлі білого, жовтого з вкрапленнями зеленого. Ось і маємо нескінченність існування людини, ознаки сонця та врожаю в жовтій гамі візерунків, силу весняного пробудження в зелених кольорах. 


Мисткиня вдало поєднує спіралі, як силу сонячної енергії, завиток, який нагадує мушлі та  спіралі галактики, в які вона вкладає символ часу та побажання здоров’я людству. Обереги завжди супроводжували життя людини, особливу роль вони відігравали в Україні, як символи добра та прагнення захисту від злих сил темряви. Оксана Чепурна вкладає особливий смисл у свої візерунки. Компоновані у чотирикутники, вони створюють особливу мелодію її творів. У цілому площина озвучується окремим художнім образом, який притаманний тільки цьому творінню. Такими є каміни, якими славиться Західна Україна. 


О. Чепурна наповнює свої твори візерунками, в яких промовляють ознаки часу, неба, землі, янголів, зірок, рослинного світу. Художниця використовує мову символів, як засіб спілкування для осмислення Творця, Вічності, Всесвіту та прояв сили любові. Потужна енергетика мисткині передається через її твори іншим. Дійсно, раз побачивши твори Чепурної, ви вже попадаєте під їхню магічну силу, яка позитивно впливає на ваші почуття.  Твори художниці формують естетичні смаки, впливають на філософське тлумачення життя, благословляють людину на добрі вчинки.


Старовинному місту Львову пощастило, бо чимало житлових будинків, ресторанів, кав’ярень прикрашені декоративними композиціями Оксани Чепурної. Слід назвати яскраві зразки камінів «Лілея», «Амфора», «Ліра», «Веснянка», «Ксенія» та ін.  В арсеналі художниці розписні кахлі, тематичні панно, ліжники-килими, тарелі з трипільськими символами, які не тільки зберігають прадавню культуру наших пращурів, а й створюють вагоме підґрунтя для розвитку сучасних інновацій.
Поки працювала над статтею, побачила приємну новину – у Львові в приміщенні Національного музею імені Андрія Шептицького відбулася церемонія зачислення до академіків Української Академії наук заслуженої художниці Оксани Чепурної. Редакція журналу «Справи сімейні» щиро вітає Оксану Володимирівну з почесним званням.


Узагальнюючи творчі досягнення О. Чепурної, можна сміливо засвідчити, що художниця відчуває колективну душу українського народу, вміє зберегти споконвічні гуманні цінності, які стверджують обличчя української самоідентичності.  


Валентина ЄФРЕМОВА, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, володар ордена Святої великомучениці Варвари
Фото Юрія КУХАРЧУКА