Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Таїна білого кольору – містика чи талант?

Таїна білого кольору – містика чи талант?

Бувають виставки живопису, які надовго залишають неймовірно піднесене емоційне враження. Від створених картин відчувається дивна енергетика, яка існує на грані таїни буття.  Саме таке враження випромінює виставка під назвою «Спогад про Санторіні» живописця Сергія Олексюка. Цього разу художник підкорює білий колір, який домінує на його середземноморських пейзажах.  Кілька запитань виникли у мене одразу, як цієї бурхливої осені я дізналася про виставку Олексюка, що демонструвалася у галереї «Митець». 

Image removed.

Сергій Олексюк родом з Коломиї, унікального історичного краю з мажорними кольорами, яким вирізняється палітра митців Західної України. Художню освіту він отримав ґрунтовну, різнобічну, яка дозволила йому опанувати кілька видів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. А навчання у Київському художньому інституті (нині НАОМА) на живописному факультеті театрально-декораційного відділення (майстерня унікального сценографа Данила Лідера) обумовило творчий розвиток митця. Як висновок, Олексюк вільно володіє різними техніками образотворчого мистецтва від олійного, акрилового, акварельного до сангіни, вугілля, олівця. Він ще й майстер різьблення, висококласних фотографій, оригінальних інсталяцій.

На цій виставці Сергій Олексюк представив серію картин, які були створені під враженням майже десятирічного періоду перебування на Санторіні. Острова Егейського моря Грецького архіпелагу мають самобутнє обличчя, обумовлене блакиттю моря та білосніжних житлових будинків, численних архітектурних пам’яток, наповнених вагомими сторінками історії. Художник створив своє середовище з ритмічними білими площами, в яких віддзеркалюється блакить морської гладі, палке сонце Середземномор’я на полотнах «Світло і тіні», «Блакитні двері», «Кактус», «Вікно» або «Спокій». Градація відтінків білого створює своєрідну сріблясту гамму, яка занурюється у блакитну морську хвилю та безкрайні горизонти.  Велич небес сприяє виникненню медитативного стану, наповнюючи навколишнє середовище спокоєм, чистотою, святістю.

Image removed.

 Олексюк, як допитливий дослідник, розставляє вишукані акценти з артефактів, які надають композиціям особливої значимості, а прозора монохромна палітра збагачує образність намальованих краєвидів. Так, серед подвір’я місцевих будівель, вузеньких вуличок, у нескінченній ритміці сходинок з’являються амфори, вазони з квітами, ковані паркани. Ми не бачимо людей на цих метафізичних пейзажах, але підсвідомо відчуваємо їхню присутність.

Саме на цих островах шість тисяч років тому виникла розвинута цивілізація мінойців, які прикрашали свої палаци мозаїками, фресками, скульптурами, що увійшли у світову культурно-мистецьку скарбницю. Вибух вулкану в 1500 році до н. е. зруйнував острів Крит і Каносський палац. Частина острова Тіра зникла під водою, утворився рельєф кратера у вигляді півмісяця. Унікальні пам’ятки архітектури створили дивну загадкову атмосферу цієї місцевості, а туристичні гіди наповнили її легендами. 

 Сучасне спокійне життя на острові Санторіні навчає цінувати кожну мить нашого буття, бо любої миті вулкан може прокинутися. Місцевий рай з пляжами чорного, білого, червоного кольорів, які створила вулканічна галька, зачаровує своєї унікальністю. Сліпуче сонце 40-градусної жари розплавляє кольори, створюючи стан міражу серед білосніжного обрамлення. Згадався світовий шедевр балетного репертуару «Білий Лебідь» Майї Плісецької, в унікальній постановці Петіпа, де легендарне чаклунство породжує боротьбу зла з добром, і врешті-решт закінчується перемогою чистих почуттів…

 Саме такими емоціями наповнені картини Сергія Олексюка, який зумів через вишукану палітру   передати життєву сагу грецького народу. Грандіозний перформанс розгортається на острові Сантроніно - на тлі блакитного моря сяє білосніжне місто. Погляд блукає вузенькими вуличками, які, мов серпантин, створюють свій особливий танок, наповнений таїною романтичних почуттів.  

Image removed.

Православні та католицькі храмові комплекси, а їх на острові понад 300, надають особливого духовного стану місцевості. Перенесені на полотна митця, церкви спонукають до молитви та душевної чистоти. Ми відчуваємо, як багатовікова історія підкорена пензлем митця, промовляє до нас через Грецьких богів, легендарних подвигів Геракла, драматичної Атлантиди, величною статуєю бога Діоніса.

Екзотична краса архіпелагу, розташованого на п’яти островах вулканічного походження, приваблює туристів  з усього світу, які приїжджають, щоб аплодувати заходу Сонця, відчути екзотичну красу та отримати благословення на щасливе подружнє життя. 

Image removed.

Усю цю екзотику С. Олексюк перетворив у живописну сагу, наповнену таїни монохромної білосніжної палітри. Митець інтуїтивно вводить безліч нюансів, які збагачують полотна митця унікальним станом гармонії та шляхетності. Безумовно, перед нами естет, якому є що сказати іншим. Недаремно його картини поціновані фахівцями та зберігаються у галереях і приватних колекціях багатьох країн світу: України, Канади, Австралії, США, Греції, Литви. 

Фото Ігоря Лісецького