Skip to main content
Мистецтво в техніці "Граттаж"

Мистецтво в техніці "Граттаж"

ОБЛАДНАННЯ:
Зразки ілюстрацій; акварель; чорна туш або гуаш; рідке мило; парафінова або воскова свічка для ґрунту; картон або щільний папір; пензлик поні; банка з водою; зубочистка або дерев’яні палички, загострені з одного кінця; демонстраційний матеріал: схеми, ескізи, малюнки, фотографії; палітра; ганчірка.

ХІД УРОКУ:
І. Вступна частина. По­ві­домлення теми, мети та завдань заняття. Перевірка готовності учнів до уроку; вступне слово керівника гуртка:

«Сьогодні на уроці ми з вами відправляємося в дивовижний світ штрихів, кольорових плям, білого та чорного кольору. Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Граттаж». В перекладі це слово означає «продряпування» (від французької «gratter»). Фактично «Граттаж» — це вид гравюри. Завданням нашого уроку є розвиток ваших творчих здібностей, знайомство з графічними матеріалами та оволодіння технікою штриха, який нам знадобиться сьогодні в практичній роботі». 

ІІ. Основна частина. Вивчення нового мате­ріалу. Теоретична частина: поняття про види кольорів.

Існує дві групи кольорів: хроматичні та ахроматичні. Назви яких пішли від грецького слова «хроматос» — колір. Відповідно, хроматичні — усі кольорові фарби, а ахроматичні — це ті, що не мають кольору (чорний, білий та сірий). Найчастіше білий колір застосовують у створенні чогось світлого, чистого, святкового, ясного та доброго. Чорний колір — сумного, хвилюючого, неприємного і злісного. Ці кольори один до одного — різко контрастні протилежності. Але ці кольори, як і протилежні об'єкти, і явища в житті, можуть співіснувати разом, і світ від цього стає більш різноманітнішим.

Що таке «Графіка» та її різновиди

Графіка — мистецтво живопису, тону, плями, лінії. Графікою називають малюнки олівцем, чорнилом, ручкою, пером, крейдою, вугіллям, фломастером, пастеллю та навіть сажею. До неї відносять: малюнки, ескізи, станкову графіку, книжкову графіку, прикладну графіку (листівки, візитні картки, упаковки), графічний плакат, і зовсім нещодавно, до неї почала входити і комп'ютерна графіка. Все це графічні різновиди. 

Поняття про «Штрих»

Штрих — коротка лінія, виконана одним рухом руки. Вона залежно від напрямку може бути різною. Прийом роботи за допомогою штриха називається штриховкою. Чим виконується штриховка? Олівцем, вугіллям, чорнилами, сажею, пастеллю, фломастером. (Показ ори­гі­нальних робіт). Якими бувають лінії? (Розгляд таблиць і показ на дошці ліній і способів штриховки: нахил в один бік, хвилястий штрих, ледь торкаючись паперу зигзаг, штрих, що рухається по колу, штрих, який рухається від центра кола, поступово підсилюючи натиск, короткі і довгі штрихи).

Техніка «Граттаж»

Отож, французьке слово «Граттаж» означає: «шкребти, дряпати». Це — один із методів або прийомів графіки. Способом продряпування пером, голкою, залитої тушшю основи для гравюри, застосовується багатьма художниками. Ми також будемо використовувати сьогодні цей метод у своїх роботах. Столи повинні бути покриті робочою скатертиною або папером. За допомогою підготовленої «основи» створюємо сюжетний малюнок продряпуванням. Пам’ятайте про техніку безпеки. Намагайтеся не робити помилок, лінія, яку ви нанесли, неможливо виправити.

Практична частина. Хід роботи над гавюрами в техніці «Граттаж»:

1. Перш ніж почати роботу по виконанню гравюри — перевіряємо наявність матеріалів.

2. На картон, відповідно до заданого зразка, наносимо за допомогою м’якого пензлика кольорові плями.

3. Коли фарба повністю підсохне, потрібно щільно, не пропускаючи жодного відрізку, натерти всю робочу поверхню картону воском чи парафіном.

4. Потім беремо туш, змішуємо з рідким милом у співвідношенні мило—туш (1:3) та ретельно змішуємо.

5. Покриваємо цією сумішшю нашу картонну заготовку. Якщо поверхня, яку ми покрили тушшю, вийшла не досить темного відтінку, потрібно повторити процес. Після повного і щільного покриття розчином робочої поверхні аркуша потрібно залишити заготовку на деякий час, до повного її висихання.

6. Після цього за допомогою загостреного інструменту (дерев’яної палички, зубочистки і таке ін.) потрібно намітити (продряпати) контури майбутньої композиції, зразок якої повинен бути приготовлений заздалегідь.

7. Наступний етап — кінцевий: проштриховка (продряпування) по формі об’єкта, більш деталізованого зображення композиції, зберігаючи контраст.

8. Закінчення роботи. Оформлення художнього графічного твору. 

ІІІ. Підсумок занняття. 

Сьогодні кожен із вас створив власний графічний твір. Давайте спробуємо висловити кількома словами враження про свою роботу та роботу ваших друзів. Адже роблячи художній аналіз твору, відокремлюючи недоліки і переваги в роботах, ви вчитеся бути справжніми митцями. А це — дуже важливо! (Іде короткий аналіз робіт вихованцями гуртка, останнім підводить підсумки виконання графічних творів керівник гуртка, акцентуючи увагу вихованців на окремих моментах графічних вправ, нагадуючи про всі особливості техніки «Граттажу» та поетапної роботи над нею).  

ІV. Прибирання робочих місць. 

V. Домашнє завдання.

На наступний урок, будь ласка, підготуйте коротенькі повідомлення про майстрів техніки «Граттажу» та оформіть свої роботи до виставки.

Керівник гуртка. Дякую вам за творчу атмосферу на занятті, бажаю успіхів та наснаги. До наступної зустрічі.

А. П. Волошина-Ясь, керівник творчого об’єднання «Дивограй» Будинку дитячої творчості управління освіти Шевченківського району