Система цінностей людини: досліджуємо творчість Уласа Самчука

Улас Самчук

Система цінностей людини сьогодні особливо привертає суспільну увагу, адже саме у такі глобальні кризові часи, коли є проблеми пандемії світового масштабу, маємо замислитися про духовне, вічне і земне. А ще не буде зайвим поміркувати про систему цінностей у кожній родині. І наша авторка Катя Псарьова з гуртка «Точка зору» провела дослідження на тему «Віднайденого раю» — цікавої та захоплюючої новели відомого у світі письменника, журналіста, публіциста Уласа Олексійовича Самчука. Тема цінностей людини ХХ століття сьогодні стає ще більш актуальною для подальших роздумів та досліджень у ХХІ сторіччі. Цей сюжет особливо вражає читача своєю яскравою психологічністю життєвих спостережень. Мрії та ілюзії для когось стають реальністю? За умови уважного прочитання та творчого осмислення тексту-першоджерела, який, безумовно, того вартий.

А ще приємно зазначити, що дослідження нашої авторки були помічені на всеукраїнському та зарубіжному рівні української діаспори в Канаді. Так, від керівництва КЗ «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради, від керівництва літературного музею Уласа Самчука (м. Рівне), від імені розпорядниці літературної спадщини і виконавиці останньої волі Уласа Самчука пані Оксани Бризгун-Соколик (Канада) член гуртка «Точка зору» ЦДЮТ №5 Харківської міськради Катерина Псарьова відзначається дипломом за участь у конкурсі імені Уласа Самчука «Мої враження від творчості/твору Уласа Самчука» з нагоди 115-ліття від дня народження письменника.

Отож вітаємо Катю Псарьову, авторку публіцистичного дослідження «Віднайдений рай для кого?» і пропонуємо вашій читацькій увазі її твір.

***

Віднайдений рай для кого?

Система цінностей людини є «фундаментом», її ставленням до світу. А чи багато ви знаєте літераторів, які розкривають тему людських цінностей у своїх творах? І що ж таке взагалі цінності?

Цінності ― це відносно стійке соціально зумовлене вибіркове ставлення людини до сукупності матеріальних та духовних суспільних благ. Так що ж цінується у наш час? На думку соціологів, які проводили опитування серед людей від 18 до 30 років, найбільш поширеною цінністю, котра вийшла на перше місце, виявилося взаєморозуміння та гарні стосунки в родині. На другому місці ― комфорт та матеріальне благополуччя. Ну а трійку лідерів завершило самопочуття та хороша фізична форма.

Насправді, це приємно дивує, що навіть у сучасному світі молоді люди на перше місце ставлять не матеріальні цінності, а сім’ю. А давайте ж розглянемо, які цінності тогочасної людини є у тексті новели «Віднайдений рай» Уласа Самчука? «Віднайдений рай» ― це сюжет саме про цінності життя. Чому? Тому, що в оповіданні чудово розкриваються цінності сучасного світу. Навіть назва «говорить» сама за себе. «Віднайдений рай»: у чому він виражений і для кого? Для автора або ж для Семена Плужника?

Адвокат, який уже тривалий час живе у Канаді, як може здатися на перший погляд, й справді щаслива людина, яка ні в чому собі не відмовляє і взагалі живе вдостатку. Але все ж у будь-якій історії є дві грані. З одного боку, Семен і справді цілком щаслива людина, у якої є все, про що багато хто може тільки мріяти: гарна робота, гроші, дружина, машина, будинок та інші атрибути сучасного світу. Та, можливо, це і було метою його життя, яка здійснилася. Але інша грань все ж таки є. Можливо, він аби досягти своєї мети, покинув рідну країну, напевно, йому було важко це зробити, але цей його серйозний вибір мало хто розуміє.

Також у тексті в наших героїв відбулася дуже відверта розмова:

« – Але ж ти всім задоволений? – сказав я, дивлячись у його налите обличчя.

– Безперечно. Одначе… – Одначе бракує тобі знаєш чого?

– Ну?

– Спадкоємців…

Усмішка його не казала нічого доброго. Заявив, що при сучасній «кон’юнктурі» це великий люксус, який рідко хто собі дозволить…

– Як то? Ти ж, здається…

– Так. Здається… Це все лише здається. Але все те непостійне… Все те на піску. Маленька зміна повітря, і все к чорту…»

Тобто адвокат розуміє, що так в нього все є. Але сьогодні є, а завтра немає. В нього немає простого людського щастя ― дітей. Але, можливо, вони просто йому не потрібні. Невже в Канаді всі так жили? Просто заради себе.

Також на початку тексту зазначено про те, що друзі не бачилися 16 років. Це багато, та й за цей час людина може змінитися. Напевно, друг занадто багато очікував від Семена. Адже у кожного надто різне сприйняття світу. Для одних щастя в грошах, а для інших ― у сім’ї.

Цінності людей: вчора та сьогодні

Якщо ж ми порівняємо цінності людей XXI століття й XX, чи знайдемо різницю? Так, звісно знайдемо, але невелику. Для людей у ХХ столітті, також як і сьогодні важливі гроші, статус та хороша робота. Нині актуально гарно виглядати та подорожувати. Їм нецікаві книжки, які пиляться на полицях, якщо вони взагалі є. Це все дрібниці.

Так було і у героя новели «Віднайдений рай». Головне ― наявність грошей та престиж. А якби друг залишився та поспілкувався з Семеном? Можливо, він би зрозумів адвоката і все було б по-іншому?

Для кого все ж таки був «Віднайдений рай»? Для автора чи Семена Плужника? 

Category