Роль культури в мирному об’єднанні Корейського півострова

Сеул з дітьми

Міжнародна асоціація мистецтв і культури за мир у квітні 2021 року провела вебінар. Піднімалися глобальні питання всього світу, бо тема роз’єднання пройшлася по людських долях у Кореї,  Німеччині, Україні, Молдові, Чехословаччині, Абхазії, Сирії… 

Доповідачами семінару були: доктор Антоніо Доменек (доцент кафедри східноазійських досліджень, Малазький університет, Іспанія), Ізабелла Крапф (музикант, віцепрезидент Асоціації КНДР, Австрія), Джі Сук (Джессі) Бек (художниця, Хорватія). Від України слово мав доктор мистецтвознавства, член Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, заслужений діяч мистецтв України Олексій Роготченко. Модератор і ведучий — Армандо Лозано (президент культурного центру «Еспасіо Ронда», Іспанія). 

Як показав час, події на Корейському півострові розгортаються у повільному, але складному напрямку. Корейська держава розділена, і перш за все, страждає народ. Для об’єднання потрібна підтримка держав усього світу. Тому ініційований вебінар показав, насамперед, практичні кроки по вирішенню цієї проблеми мирним шляхом.

Зважаючи на те, що питання збереження миру на планеті мені не байдуже, я як Міжнародний посол миру уважно слідкувала за виступами учасників семінару. Ситуація останніх років в Україні показала, що не все так просто в нашій державі, особливо на Донбасі.  Ще 2007 року, перебуваючи в складі Міжнародної миротворчої делегації жінок в Кореї, я побачила чимало цікавого в культурі та мистецтві корейського народу.  Коли ми приїздили до Північної Кореї, де підписували Акт про наміри по об’єднанню Корейського півострова, мене вразило відношення корейців до виховання дітей. Відвідуючи палацовий музей історії Кореї, я побачила практичні кроки у вихованні трьох вікових категорій. Дошкільнята бавилися в одягнутому вихователями національному одязі. Шкільна група малювала експонати в середині музею, а студентська молодь слухала екскурсоводів і дивилася відеоролики з історії свого народу. Все побачене мені хотілося перенести в Україну. 

Мистецтво, його мова не потребують перекладів, тому вибраний організаторами напрямок вебінару дуже вдалий. Модератор зустрічі доктор Антоніо Доменеку спрямував розмову на збереження корейських цінностей, пробудження свідомості людей на об’єднання, пошук того, що зближує суспільство. Переглянувши відеоролики, ми познайомилися з учасниками зустрічі, які висловили свою думку на поставлене запитання: щоб ви зробили, якби обіймали посаду міністра культури?

Сам доктор Антоніо Доменек неодноразово був у Кореї і відчув, як люди прагнуть об’єднання. Доповідач, показав наочно, як молоде покоління вміє засобами мистецтва знайти порозуміння одне з одним, розповів, як молодь через спільні інтереси будує мости примирення, приймає участь у театральних виставах, музичних концертах, де  об’єднується через творчість. 

Художниця кореянка Джі Сук (Джессі) Бек, яка проживає у Хорватії  (малює природу і прагне впливати на розвиток культури та прищеплення у людей любові до оточуючого світу), висловила  думку з приводу влаштування виставок художніх творів. Образотворча мова багатонаціональна, і вона відчула позитив взаємовідносин на своїх виставках, які проходили у різних країнах світу. «Нам потрібна підтримка всесвітньої спільноти, тоді примирення вплине на Тихоокеанський регіон. Це буде перемога всього світу»,  - зазначила вона у своєму виступі. 

Ізабелла Крапф, викладачка музики з Австрії,  привезла світлини  зі своїх подорожей. Вона відчула силу традицій культури корейського народу, які передаються від покоління до покоління, та привела приклади. Її вразила висока культура, охорона історичних культових пам’яток, краса національних костюмів, прищеплення основ малювання широкому загалу. Діти навчаються каліграфії, а через неї зберігається історія, традиції корейського народу.  Ізабелла впевнена, що підтримка суспільством Кореї відбудеться, бо кінцева благородна мета – прагнення людини жити в мирі та любові. 

Під час презентацій творчості корейських студентів ми побачили палке прагнення молоді показати красу своєї держави через творчість. Особливо яскраво це розкрилося у виступі танцювального ансамблю «Маленькі янголи», який продемонструвала програма «Корейська хвиля», що поєднує глядачів почуттям краси та шляхетності.

А доктор мистецтвознавства Олексій Роготченко з України, розповів, як традиційні види декоративно-прикладного мистецтва можуть прокладати мости порозуміння та побудови дружніх відносин між різними державами. Він підкреслив, що цей вид мистецтва, оснований на багатовікових народних традиціях, має яскраві особливості в кожній країні. На прикладі кераміки можна показати спільність його розвитку в обох країнах. 

О. РоготченкоТвори мистецтва оточують людину з народження. Кожна родина має свої пріоритети, але загалом можна по декоративно-прикладних предметах характеризувати культуру тієї чи іншої країни. В Україні це кераміка, ткацтво, писанкарство, вишивка, різьблення, ковальське мистецтво. Мова Кролевецьких рушників, писанок, Петриківського розпису не потребує перекладів - це бренди українського народу, твори, впізнавані в усьому світі. В них промовляють душа, культура та традиції нашої держави.

Я неймовірно зворушена піднятою темою збереження миру та поєднання корейського народу засобами культури та мистецтва. Рано чи пізно півострів об’єднається, бо коли є кінцева мета, то знайдуться і шляхи її вирішення. Мова краси, гуманності, духовності не потребує перекладу, як це почули з виступів учасників вебсемінару.  Нам потрібно трохи любові одне до одного та бажання зробити практичні кроки, які ми побачили у відеороликах учасників форуму. Модератор шановний Армандо Лозано блискуче провів задекларовану тему, тому йому окрема подяка та аплодисменти! 

Якби я була міністром культури, то насамперед зібрала б круглий стіл, куди запросила б міністрів освіти, соціальної політики і культури та підняла б питання учбово-виховного процесу, починаючи з дитячих садків, середньої освіти  та вузів, по вихованню культури збереження миру.

З повагою Міжнародний посол миру, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України Валентина Єфремова

Фото автора, учасника Миротворчої міжнародної жіночої делегації  в Сеулі та Пхеньяні 2007 року

 

Category
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України