«Астрономічний» замок графів Шенборнів

Закарпаття відоме численними фортецями, які з роками набули палаццо — паркового планування. Однією з перлин цього напряму є казковий замок графів Шенборнів, побудований у неоромантичному стилі. Розташований комплекс на відстані 10 км від міста Свалява та 16 км від міста Мукачевого в урочищі Берегвар у долині ріки Латориця на висоті 210 м над рівнем моря і відноситься до архітектурних перлин європейського рівня. Подібні є у Німеччині, але замок Шенборнів має свою неповторність — архітектор З. Грессерсан вніс у свій проект особливу символіку.

Аристократична династія Шенборн нараховує кілька високопоставлених осіб римоатолицького духовенства. У 1728 році ці землі були подаровані архієпископу Лотару Францу Шенборну, який у свою чергу передав їх у спадкоємство своєму кузену Фрідріху Карлу Шенборну. Як ми бачимо, історія зберігає версію про його справжніх володарів.

У 1840 році була побудована дерев’яна хатинка для полювання, яким бавилася князівська родина. Через 30 років уже було споруджено мурований замок в неоромантичному стилі, що поєднує романські та готичні мотиви, з приміщеннями для гостей та обслуги. Цей палац був побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгайом у 1890—1895 роках. Графи Шенборни відносилися до вищої династії австрійського духовенства. Тому цілком обумовлене оздоблення вітражів на біблійну тематику. Чимало легенд зберігають таємниці про бурхливі періоди мешканців цього палацу.

Замок складається з двоповерхового південного парадного крила, що завершується величною чотириповерховою вежею з годинником та двоповерхового північного господарського крила, які об’єднує церква-каплиця.

У підніжжя сходинок до замку сторожує геральдичний лев, приміщення витримані у англійському стилі, прикрашені вітражами, камінним залом, є бібліотека. Будували замок за принципом астрологічного календаря, 365 вікон символи кожного дня року
з одним замурованим для високосного. Слід назвати оригінальні 52 димоходи (стільки ж в році тижнів) та 12 входів (стосовно кількості місяців), 4 вежі відповідають 4 порам року. Окрасою є годинник, який б’є щогодини з послідуючим передзвоном курантів
на шпилях-флігелях. Люстри символізують сім тижнів неділі. Замок прикрашений багатим декором на теми родової геральдики графів Шенборнів. Лабіринти переходів надають приміщенням таємничості, а сходи, прикрашені кованими перилами, додають урочистості.

Навколо палацу був розбитий чудовий сад-дендрарій (19 га) із декоративним озером у центрі, яке має за обрисами карту Австро-Угорської імперії. Окрасою парку є дві скульптурні композиції «Олень» та «Ведмедиця з ведмежатком». Парк має природний
унікальний ландшафт з галявинами, стежками, пагорбами, які надають йому неповторної романтичності. Все підпорядковане під англійський стиль паркового будівництва.

У 1945 році земля та маєтки були націоналізовані й через рік у п’ятикутній екзотичній будівлі розташувався санаторій «Карпати». Частина інтер’єру палацу була передана до фондів Ужгородського краєзнавчого музею.

На території комплексу є цілюще Джерело Краси, а чудова кліматична зона спрямована для лікування судинно-серцевого напрямку, тому в цю оазу поспішають не тільки туристи. Комплекс вражає розкішним дендрарієм з 40 видами екзотичних рослин, серед яких є італійська гліцинія, магнолії, самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, рожевий бук, тюльпанове та оцтове дерево, японська вишня (сакура).

Палац і досі зберігся без суттєвих змін і нагадує часи благородного та романтичного лицарства «мушкетерів». Про зйомки фільмів «Снігова королева», серіал «Доярка з Хацапетівки», «Сімнадцять миттєвостей весни» ви зможете дізнатися від екскурсоводів, які залюбки проведуть нас цією оазою спокою та екзоти.
Читайте також: 

Додати новий коментар