Skip to main content
Казочка про рослини-синоптики

Казочка про рослини-синоптики

Почалося довгоочікуване літо. Багато діточок поїхали на відпочинок у табори, а кому пощастило — переїхали на дачу або до бабусі в село. В останнє, перед канікулами, зібралися учні Лісової школи. Вчителька Сова вирішила передати своїм учням корисну інформацію про рослин-синоптиків. Так, це унікальне явище дійсно існує у природі.

Для цього Сова підготувала невеличкі щоденники, у які її учні повинні записувати все цікаве, що трапиться навколо них протягом літа. А щоб діти були уважнішими, вона дала кілька порад.

Ось про що дізналися учні Лісової школи.

Якщо ви будете знаходитися біля озера чи ставка, чи річки, то побачите на воді білосніжні квіти — то лілії. Вони найперші показники зміни погоди. Як тільки лілії відчують, що гроза наближається, їхні розкішні квітки закриються, зелені трилисники їх накриють, а стебло втягнеться у воду.

Мабуть, багато з вас бачили в’юнки. Ці простенькі квіточки люблять причепитися до високих гілок або парканів і тягнуться у висоту, даруючи нам красу своїх блакитних, темно-синіх або бузкового кольору квітів. Але якщо квітка в’юнка не розкрилася між 7-ю і 8 годинами ранку, чекайте дощику.

рослини-синоптикиВсі бачили кульбабки. Квіти розцвітають, наповнюються медовим ароматом і мають яскравий жовтий колір. Але через деякий час їхнє суцвіття перетворюється у легесенькі білосніжні парасольки. Перед дощем вони стають колючими і не летять, а навпаки, міцно тримаються на стеблині.

А ви знаєте, що існує понад 400 рослин, які чуйні до перемін погоди. Їх сміло можна назвати барометрами. А ви знаєте, що деякі рослини плачуть перед дощем. Це їм потрібно звільнитися від зайвої вологи. Наприклад, на листах верби з’являються краплини, в народі кажуть «верба плаче». Вміє сплакнути й клен, кінський каштан, тополя чорна. Листя верби стають темними, мов їх покрили лаком. То дерево відчуває наближення дощу і виділяє густий сік.

Існує ціла наука, яка займається вивченням сезонного розвитку рослин, вона має назву фенологія. Ця наука особливо важлива для працівників сільського господарства.

А ви знаєте, що багато письменників любили спостерігати за природними явищами і все цікаве розміщували у своїх літературних творах.

Навчиться й ви, дітки, стежити за квітками. Свої відкриття запишіть у щоденник. Розкажіть друзям, як ви навчилися розуміти рослинні поради...