Skip to main content
«Старість починається з ніг!»

«Старість починається з ніг!»

Цю фразу я вперше почула від інструктора з йоги під час моєї подорожі Індією. Вона витягла назовні мій дитячий, безмежний жах, коли я вперше дізналася про смерть. Тоді, в одну мить мій дитячий, безтурботний світ звузився до краплини. На той час ще малечею я вирішила, що, коли стану дорослою, обов’язково знайду засіб безсмертя для моїх батьків.

Тоді в мене також виникло наступне питання, звідки беруться старі люди?

У дитячому сприйнятті було все стабільно. Є діти, дорослі й літні люди. Я знала, що колись стану дорослою, але те, що мої батьки, мій тодішній всесвіт зістаряться… То стало жахом з багатьма крапками.

Плинув час, і мій жах поступово нашаровувався життям. Я дізналася, що хвороби приходять з віком. Звичайні фрази лікарів людям більш як сорок років: «А що ви очікували у вашому віці?», поступово пригнічували дитячий жах і змусили змиритися з тим, що нічого не вдієш.

Напрямок «вікова психологія» також наголошував на тому, що у кожному віці є свої примхи, бажання, намагання, скарги, страждання, радощі й хвороби.

Якщо з характеристиками дитячого, підліткового, юнацького та іншого віку я могла погодитися, то з літнього віку у мене виникало ряд питань.

Вікова психологія чітко розмежувала: літній вік 60—75 років і старість 75—90, з їх чіткими характеристиками фізичного розвитку, соціальної адаптації, психологічного сприйняття, пам’яті, спілкування та ін.

І лікарі, і психологи одноголосно фразували: «У вашому віці це нормально!..» 

Я говорю про мить, яка підняла з глибини моєї душі всі ці спогади. Перебив мої спогади впевнений голос інструктора: «Якщо старість починається з ніг, нам необхідно приділити особливу увагу саме цій частині тіла у роботі з такими людьми. Комплекс вправ допоможе збільшити кровопостачання ніг і всього організму в цілому. Фізична користь від занять йогою для людей старшого віку дивовижна. Вправи повертають баланс між фізичною, розумовою і духовною складовими, що позитивно вплине на імунну систему, яка як наслідок може протистояти захворюванням, які характерні для людей літнього віку».

Ви це чуєте? Починаючи здавалось би зі звичайної, на перший погляд, фізичної активності, інструктор у кілька секунд перейшов до укріплення імунітету і зцілення. Звичайно ще з дитинства всі ми знаємо користь фізичних вправ. Однак заняття йогою це не просто фізичні вправи. Це робота організму в цілому, підключаючи систему дихання, уяву, концентрацію на всіх органах відчуття з обов’язковим зосередженням на «тут і зараз»!

Далі почалися більш серйозні йогівські тлумачення з зануренням у системи і підсистеми організму. Весь час я переймалася думками-питаннями, як ці люди мали такі знання понад п’ять тисяч років тому?

В цю мить відчула, що відповідь на питання дитинства знайду в Індії. 

Я навчалася з пристрастю, тому що в мене була мета! На той час вік моїх батьків наближався до семидесяти років. І найпершими учнями стали саме вони. Важливо, що в них уже є певні результати, і ми цьому безмежно раді.

Я і досі продовжую навчатися, збираючи по крихтах інформацію древньої мудрості. Ретельно її перевіряю і, випробовувавши на собі, віддаю світові.

Відкриваючи цю рубрику, я мрію про те, що інформація допоможе відновити тіло, в якому живе вічна душа. Крок за кроком ми будемо знайомитися з вправами, які налаштують ваш організм на коректну роботу.

Я не буду довго досліджувати анатомічні подробиці кожної вправи, але повірте, за кожним рухом існує гора інформації та кожен рух, виконаний із максимальною точністю і концентрацією, несе неймовірну користь.

Отже, виконуємо вправи. Зверніть увагу, що опис кожної з них починається з простого фізичного руху, другий етап — це підключення дихання, яке супроводжує рух, третій етап — концентрація! Хочу зауважити на тому, що кожну вправу слід засвоювати поступово. Спочатку можете повільно відпрацювати фізичні рухи, далі обов’язково підключайте дихання і концентрацію. Поступово динаміка виконання вправ може пришвидшуватися, не втрачаючи всіх особливостей. Фізична врава без правильного дихання дає лише тридцять відсотків користі. Не марнуйте часу дарма! Використовуйте все на сто відсотків.
 

Вправа 1. Згинання пальців ніг.

Висхідне положення: (далі: В. п.) Сидячи на підлозі, ноги витягнуті вперед. Руки прямі, долонями на підлозі, пальцями назад.

Трохи відхиливши корпус назад, опираючись на прямі руки, згинаємо і розгинаємо пальці ніг. Зусилля робимо і на згинанні й на розгинанні. Коліна при цьому рівні. 10 разів.

Дихання: згинаючи пальці — вдих; розгинаючи — видих. 

Зосередження: на диханні, підрахунку рухів і відчуттях, що виникають під час виконання вправи, одночасно контролюючи, щоб рухалися лише пальці ніг.

Зверніть увагу! Рухаються лише пальці ніг. Навіть якщо рух пальців зовсім обмежений, не підключайте до руху гомілковостоп. Краще менше, але правильно. Поступово рухливість покращиться.
 

Вправа 2. Згинання ніг в гомілковостопному суглобі.

У висхідному положенні одночасно згинаємо обидві ступні в гомілковостопах від себе (до підлоги) і на себе (пальцями до себе) настільки, наскільки можливо. 10 разів.

Дихання: згинаючи ступню вперед — вдих, на себе — видих.

Зосередження: на диханні, підрахунку рухів і відчуттях, що виникають під час виконання вправи.
 

Вправа 3. Оберти ступнею в гомілковостопному суглобі.

В. п. Вправа №1.

Трохи відвести ноги в боки, не згинаючи в колінах. П’ятами торкаємось підлоги. Увага! Спочатку все робимо правою ногою, потім лівою, потім двома одночасно. 

Робимо оберти правим гомілковостопом за годинниковою стрілкою 10 разів. Далі 10 разів проти годинникової стрілки.

Повторюємо теж саме лівим гомілковостопом.

Далі робимо оберти двома одночасно, також 10 разів.

Дихання: півоберта — вдих, півоберта — видих.

Зосередження: на диханні, підрахунку рухів і відчуттях, що виникають під час виконання вправи.
 

Вправа 4. Колооберти ступнею.

В. п. Вправа №1.

Покладіть праву ступню на ліве стегно. Праву долоню тримаємо на правому коліні, лівою рукою обертаємо праву ступню за годинниковою стрілкою 10 разів, потім проти годинникової стрілки, також 10 разів.

Дихання: півоберту — вдих, півоберту — видих.

Зосередження: на диханні, підрахунку вправи і відчуттях, що виникають під час вправи.
 

Вправа 5. Згинання і розгинання ніг у колінах.

В. п. Вправа №1.

Зігніть праву ногу в коліні та обхопіть праве стегно руками, під стегном склавши пальці в замок. Випрямляємо праву ногу в коліні й одночасно випрямляємо руки у ліктях; згинамо ногу в коліні так, щоб п’ятою торкнутися сідниць чи максимально наблизитися до них, не торкаючись ступнею підлоги. Повторюємо вправу 10 разів. 

Потім з лівої ноги.

Дихання: випрямляючи ногу — вдих, згинаючи — видих.

Зосередження: дихання, підрахунок вправи і відчуття, що виникають.
 

Вправа 6. Оберти ніг від коліна.

В. п. Вправа №1.

Зігнути ногу в коліні, стегно притиснути руками до живота. Робимо оберти нижньою частиною ноги від колінного суглоба. 10 обертів за годинниковою стрілкою, 10 обертів у зворотному напрямку.

Дихання: півоберту — вдих, півоберту — видих.

Зосередження: дихання, підрахунок вправи і відчуття, що виникають під час виконання.
 

Вправа 7. Активні повороти тулуба.

В. п. Вправа №1.

Розсунути ноги в різні боки (відстань між ногами спочатку може бути невеликою. В подальшому ширину ніг можна збільшувати). Руки в різні боки. Пальцями правої руки обхопіть великий палець лівої ноги, а ліву руку відведіть за спину. Руки повинні розташовуватися на одній прямій лінії. Голову і тулуб повертаємо вліво, а погляд спрямовуємо на пальці лівої руки.
Те ж саме вліво. Повторити по 10 разів в кожний бік.
 

Вправа 8. Напівметелик.

З в. п. згинаємо праву ногу в коліні, праву ступню кладемо на ліве стегно.

Ліву долоню кладемо на праву ступню, а праву долоню — на коліно правої ноги. Обережно, правою рукою рухаємо праве коліно вгору (намагаємося притиснути якомога ближче до тулуба), вниз (намагаємося притиснути якомога ближче до підлоги). 

Повторити вправу з лівого боку.

При регулярному виконанні коліно вільно буде вкладатися до підлоги.

Дихання: піднімаючи коліно вгору — вдих, донизу — видих.

Зосередження: на розслабленні м’язів, на диханні, підрахунку рухів і відчуттях, що виникають.
 

Вправа 9. Оберти коліном.

Залишаємося у в. п. попередньої вправи. Правою рукою обертаємо праве коліно, намагаючись збільшувати амплітуду кола. 10 колообертів за годинниковою стрілкою, 10 разів у зворотному напрямку.

Повторити з лівого боку.

Дихання: півоберту — вдих, півоберту — видих.

Зосередження: на диханні, підрахунку вправи і відчуттях, що виникають під час виконання вправи.
 

Вправа 10. Метелик.

З в. п. згинаємо ноги в колінах, з’єднавши їх ступнями одна до одної, п’ятами якомога ближче до себе. Пальці рук переплести і помістити під ступні. Наклін корпусу вперед. Намагаючись лобом доторкнутися до ступнів ніг. 20 разів.

Дихання: наклін — видих, підйом корпусу — вдих.

Зосередження: на розслабленні м’язів, диханні, підрахунку вправи і відчуттях, що виникають під час виконання вправи.

Це перша частина вправ, які допоможуть розпочати здоровий і усвідомлений шлях до відновлення і покращення здоров’я, тіла і духа.

Бажаю вам здоров’я.

Далі буде.