Skip to main content
Єдність. Свідомість. Швидкість. Як Китай переміг епідемію коронавіруса

Єдність. Свідомість. Швидкість. Як Китай переміг епідемію коронавіруса

У Китаї і після спаду епідемії на кожному кроці міряють температуру.

У Китаї, на "батьківщині" коронавірусу, захворюваність пішла на спад.

China-koronavirus

Нових випадків в півторамільярдній країні — не більше пари десятків в день (причому більшість — привезені вже з Європи), а ще в лютому щоденний рахунок хворих йшов на тисячі.

За останніми даними, з січня в материковому Китаї заразилися більше 80 тисяч осіб, померли більше трьох тисяч, вилікувалися — близько 60 тисяч.

Проте в іншому світі кількість тих, хто заразилися підскочило за два тижні аж в 13 разів — за межами Китаю захворіли більше 50 тисяч чоловік.

У Європі, куди перекинувся вірус, вже жартують, що треба їхати в Китай, щоб там пересидіти бурхливу в Старому Світі епідемію.

Як же Китаю вдалося перемогти коронавірус?
 

China-koronavirus

Диктатура і швидкість

В інтернеті розійшлося відео, на якому в Ухані, самому епіцентрі спалаху вірусу, лікарі і медсестри знімають маски після закриття останнього центру тимчасового розміщення хворих. А голова КНР Сі Цзіньпін приїхав в Ухань 10 березня, щоб показати, що найгірше вже позаду.

Щоб побороти вірус, китайці ввели карантин для всієї зараженої провінції Хубей, яка за населенням більше України (близько 65 млн чоловік) і побудували польовий госпіталь всього за 10 днів. Ряд стадіонів та виставкових центрів реконструювали під тимчасові госпіталі (зі спадом епідемії їх почали закривати).

Є думка, що швидко перемогти хворобу китайцям вдалося завдяки диктатурі, але багато експертів з цим не згодні, переконуючи, що вся справа в оперативності, злагодженості, дисципліни і турботі про себе і оточуючих.

Як зауважив у розмові з Бі-бі-сі старший радник глави ВООЗ доктор Брюс Ейлворд, який розслідував обставини виникнення епідемії в провінції Хубей, реакція країни зовсім не залежить від того, чи панує там демократія або авторитарний режим. "У Китаї ми виявили, що вся справа в швидкості. Респіраторне захворювання, принаймні таке, можна взяти під контроль, якщо дуже-дуже швидко виявити заражених, ізолювати їх, виявити їх контакти і теж ізолювати, - розповів він Бі-бі- сі. - Населення має зрозуміти, з чим ми маємо справу. Вони повинні усвідомити серйозність ситуації і співпрацювати з владою у виконанні цих заходів ".

За словами Ейлворда, сильне враження на нього справили колективні добровільні зусилля китайців. "Люди не боялися уряду, люди боялися вірусу і наслідків, якщо вони не зможуть зробити належних спільних зусиль. Влада зіграли ключову роль в целеуказании, проте зусилля по-справжньому були загальними", - говорить Ейлворд.

Про те ж пише на своїй сторінці в ФБ киянка Катерина Едельштейн, яка працює в Шанхаї в сфері маркетингу.

"Чому Китай впорався з епідемією за три тижні і чому в Європі з кожним днем ситуація погіршується і поки не видно просвітку? Я хочу вам трохи розповісти, в чому секрет. Головний секрет - в єдності і свідомості китайського суспільства. Люди в один день закрилися у себе вдома, на добровільний карантин, обмежили контакти з зовнішнім світом, надягли маски і дотримувалися заходи першої обережності: мили руки! " - пише Катерина Едельштейн.
 

Бігуни в масках і їжа через інтернет

Життя в Китаї входить в своє звичне русло.

"Особливості застосування продовжують дотримуватися: миють руки, в громадських місцях доступні дезінфікуючі засоби, в моєму будинку в ліфті висять антисептичні серветки, якими протирають кнопки виклику. На кожному кроці (на входах в бізнес-центри, парки, спортзали, житлові комплекси) міряють температуру . Багато вже виходять на роботу, наприклад, по два-три дні на тиждень проводять в офісі, решту часу працюють віддалено. Перед входом в офіс потрібно заповнити форму із зазначенням паспортних даних, а якщо виходиш на перекур, повторно міряють температуру. на вулицях і в парках все більше людей, бігунів, дітей на роликах, літніх на прогулянці - все в масках і намагаються триматися на безпечній дистанції ", - розповідає Катерина Едельштейн.

У торгові центри потихеньку повертаються покупці, але людей все ж набагато менше, ніж раніше. Ресторани все ще пустують.

"У Китаї і раніше були популярні інтернет-торгівля і доставка на будинок, а зараз ще більше. Я можу замовити навіть фрукти з лавки за 300 метрів від мого будинку і не виходити на вулицю. При цьому і тут дотримуються додаткові заходи безпеки. У моєму будинку, наприклад, доставка здійснюється на пункт охорони, потім охорона привозить в під'їзд - і ти вже сам забираєш внизу під'їзду. Намагаються по максимуму уникати прямих контактів. У деяких випадках із суворим карантином (наприклад, людина повернулася з небезпечного регіону) сусіди купували продукти і залишали у людини під дверима, щоб він зайвий раз не виходив з дому і не піддавав ризику оточуючих. З продуктами проблем немає - перший тиждень був ажіотаж, але уряд швидко забезпечило рітейлерів всім необхідним ", - розповідає Едельштейн.

Для контролю хворих китайці розробили спеціальний додаток, яке по геолокації привласнює QR-код і колір, службовець пропуском в громадські місця.

"Наприклад, якщо телефон показує, що людина весь час провів, наприклад, в Шанхаї і не контактував з хворими людьми, йому присвоюють зелений колір. Якщо ж їздив в провінцію з хворими - жовтий (тоді йому потрібно провести певний час у карантині), і так далі. Жовтий колір дають також, якщо їхав в поїзді, в якому був хворий. Тоді медики зв'язуються з усіма пасажирами і відстежують їх стан ", - розповідає Катерина про китайську систему контролю над коронавірусів.

В Ухані багато все ще більшу частину часу проводять удома, хоча і там хвороба вже відійшла.

China-koronavirus

"Волонтери приносять в будинку продукти - овочі, яйця. Їду фасують по пакетах і роздають людям. У дворах будинків стоять намети - пропускні пункти, в яких перевіряють температуру і дані всіх вхідних", - ділиться у себе в Instagram запам'яталася багатьом Настя Зінченко з собачкою з Ухань.

koronavirus-Vietnam.jpg

Цікавий також досвід сусіднього з Китаєм 90-мільйонного В'єтнаму, де всього 38 випадків зараження. Причому половина хворих вже вилікувалися.

"Уряд тут суворе і думає про людей. Тільки коли це все почалося, ще в січні, відразу скасували всі візи для китайців і корейців. Зараз в країну не може потрапити жоден громадянин ЄС. Коли зафіксували хворого в одному літаку, то відстежили всіх пасажирів в різних кінцях В'єтнаму і змусили здати аналізи. Кожен день приходять есемески - уряд звітує, що і як. Зробили інтерактивну карту з позначенням місць, де були люди, яким поставили діагноз. у них відразу запитують, де вони були і з ким контактували. По тому йдуть до закладів, де ті були, і всіх - на карантин в секунду, а сам заклад закривають на три тижні дезінфекції ", - розповіла нам живе у В'єтнамі українка Ірина Кокота.