Skip to main content
 ЩЕ РАЗ ПРО АЛКОГОЛЬ І АЛКОГОЛІЗМ

Алкоголь: небезпечна отрута, що руйнує життя

Навряд чи серед великої кількості продуктів, що їх вживає людина, знайдеться ще такий, ставлення до якого змінювалося б так часто і категорично, як до алкоголю.

У стародавній Греції, наприклад, пили тільки вино, розбавлене наполовину водою. А правитель Спарти – легендарний Лікург – взагалі заборонив вільним громадянам вживати вино, вважаючи, що це - справа рабів. В Афінах правитель Салон ввів в дію закон яким зобов’язав стягувати штрафи з посадових осіб і навіть страчувати їх за вживання вина. Але водночас «батько медицини» Гіппократ писав: «Вино чудово пристосовано до людини; як здоровому, так і хворому воно має призначатися своєчасно й у відповідній кількості». То де ж істина?

У популярній медичній енциклопедії сказано: «Алкоголь відноситься до наркотичних отрут». Тому в деяких обставинах мудро втримуватися від нього навіть в поміркованих дозах або зовсім ніколи його не вживати.

«In vino veritas» ніби саме на це запитання відповідали римляни. Рим був найбільшим виробником вина, і знамениті фалернські вина знали та шанували в усьому світі. Однак Клавдій Еліон, римський історик і побутописець свідчить: «У Римі неухильно дотримувалися такого звичаю – вина не пили ані вільна жінка, ані рабиня, ані добропорядний римлянин, доки йому не виповнилося 35 років».

За тисячолітню історію згаданий поріг знижено. Але сьогодні це вже не звичай, а закон у багатьох країнах світу, який забороняє продаж і вживання алкоголю особам, котрим не виповнилося 21 року. В Україні -18 років, хоча організм людини в цьому віці ще перебуває в стадії розвитку.

В результаті ми маємо:

-  40 тисяч громадян України щорічно помирають від пияцтва;

-  8-10 тисяч людей за один рік помирає від отруєння нелегальною алкогольною продукцією (для порівняння – вбивств у країні скоюють в 2 - 2,5 рази менше );

-  40% дітей з 14-18 років уже вживають алкоголь;

-  25-30 % випадків дитячої патології новонароджених зафіксовано в результаті пияцтва матерів;

-  30% українських чоловіків працездатного віку залежні від алкоголю, але до медичних працівників із приводу лікування звертаються далеко не всі;

-  12 літрів алкогольних напоїв на одну людину за рік – такий загальний показник їх вживання в Україні. Це призвело до того, що в країні офіційно налічується понад 700 тисяч залежних від алкоголю громадян;

-  Стрімко зростає пивний алкоголізм. 20-25 % населення міст (особливо мегаполісів) стали заручниками так званих «малих градусів».

За даними ВООЗ, нормою вважається не більше 0,33л пива за день. Чоловіки можуть потрапити в залежність від пива протягом 6 років, жінки – через півроку регулярного вживання або перевищення «норми» пива за день.

Вчені стверджують: якщо дівчина в 20 років щоденно вживає 40г спирту в еквіваленті, вона, з огляду на те, що в цьому віці в жіночому організмі відбувається гормональна перебудова, може спитися протягом місяця. А якщо жінка, котра носить під серцем дитину, регулярно вживає алкоголь, то ще в ненародженого малюка є всі шанси приєднатися згодом «до лав» алкоголіків.

Зловживання алкоголем небезпечно в фізичному, моральному та духовному відношенні. Особливо небезпечно вживати його неповнолітнім.

Алкоголь — це етиловий або винний спирт (наукова назва — етанол). Органолептичний рідинний спирт має пекучий смак і характерний спиртовий запах. Він доволі летючий. Якщо намагатися випити навіть невелику кількість нерозведеного спирту, то інтенсивне випаровування його при зіткненні з теплим людським тілом викликає сильне роздратування верхніх дихальних шляхів, короткочасно паралізує дихання, тому трудно зробити вдих. Навіть одноразова така спроба може привести до ураження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що довго не загоюються.

Сполучення ліків з алкоголем є найбільш небезпечним. Ступінь дії на організм тієї чи іншої дози кожного з цих інгредієнтів окремо ще можна якось визначити. Але в комбінації вони завдають справді смертельного удару по організму людини.

Властивість спирту розчинятися

Дуже важливою властивістю рідкого спирту є його висока та універсальна здібність розчинятись. Спирт змішується з водою в будь-яких співвідношеннях. Якщо згадати, що вода складає від 50% до 99% ваги тканин рослин і тварин, то стане зрозуміло, чому спирт легко проникає в будь-яку тканину живого організму: в кров, м’язи, печінку, нервову систему тощо. Попадаючи на шкіру він викликає печіння. Корисно це чи шкідливо залежить від того, допомагає він або заважає тонким процесам, що протікають в організмі. Але це вже сфера інтересів біохімії, біології, фізіології та медицини. В переважній більшості випадків спирт порушує нормальну течію процесів і шкодить здоров’ю. Наприклад, алкоголь бере участь в розвитку злоякісних пухлин верхніх дихальних шляхів, органів травлення та печінки.

Пиво та «пивний алкоголізм»

Пиво – повноцінний алкогольний продукт. До його складу входить такий самий алкоголь, як і до горілки. Причому в пиві – алкоголь низької якості з високим вмістом «важких» багатоатомних спиртів. Їх іще називають сивушними маслами.

Внаслідок порушення обміну речовин сп’яніння від пива надзвичайно тяжке й супроводжується змінами в різноманітних органах і системах. З усіх видів алкоголізму пивний швидший та легший за всі інші, але позбутися його надто важко. Доведено, що пиво впливає на організм людини так само негативно, як і будь-які інші алкогольні напої. До того ж пивний алкоголь набагато істотніше, ніж, приміром, винний — руйнує печінку, з’являється жирова дистрофія, гепатит, цироз.

Звичка до вживання пива – це прямий шлях до пияцтва та алкоголізму. Існує так званий «пивний алкоголізм», від якого страждає населення багатьох країн, зокрема Європи. Адже в одному літрі пива (в двох пляшках) вміщується стільки же спирту, скільки в 90 мл горілки.

За останні роки пивних алкоголіків в Україні стало вдесятеро більше. В залежність від пива все частіше потрапляють підлітки, молодь і «білі комірці» - офісні працівники.

Перша ознака звикання до алкоголю – відсутність блювотного рефлексу при передозуванні: значить перший природний захист зламано.

Якщо людина, що перевищила дозу, майже не п’яніє, не соромиться вживати спиртне в громадських місцях з випадковими знайомими та наодинці – це теж ознаки залежності. Якщо вживання пива ненормоване, надмірне, ушкоджуються клітини головного мозку, послаблюється інтелект, відбуваються психопатичні зміни. Водночас найбільшої шкоди пиво завдає статевій сфері.

Вживання пива дітьми і підлітками, стверджують медики та психологи, сприяє швидкому формуванню алкогольної залежності, деградації особистості, порушенню психічних процесів і зниженню рівня інтелекту.

Фальсифікація та підробка спиртних напоїв

Фальсифікація та підробка спиртних напоїв надзвичайно розповсюджена повсюди, відрізняється крайнім різноманіттям і завдає суспільству не тільки величезні матеріальні збитки, але й надзвичайно багато шкоди в санітарному відношенні. Ніякі харчові або смакові речовини не піддаються настільки частій і різноманітній підробці, як спиртні напої, бо розум та винахідливість фальсифікаторів працюють з дивною енергією в цій темній галузі беззаконня… Найрозповсюджений та улюбленіший спосіб фальсифікації виноградного вина представляє розведення його водою… Для відновлення порушених співвідношень між окремими складовими частинами такого розведеного вина, до нього додають усякого роду камеді, екстракти, солі, спирт, гліцерин, різні есенції тощо. «Есенції» заслуговують повного засудження внаслідок тієї безперечної шкоди, яка завдається здоров’ю споживача штучними сумішами, обробленими таким есенціями.

Для того щоб надати більшої терпкості до продуктів фальсифікації додаються квасці, залізний купорос і навіть свинцевий цукор (свинець оцтокислий) і такі продукти нерідко підфарбовуються нечистими аніліновими барвниками.

Біохімія алкоголю

Згадаємо спочатку, що завдяки своїм фізичним і хімічним властивостям, алкоголь спроможний проникнути в усі частини людського тіла. І при цьому він незмінно чинить шкідливу дію: він псує біологічні мембрани, через які проникають всередину клітин; псує кров; сильно порушує діяльність центральної нервової системи і перш за все її вищого рівня, мислення; руйнує тканини серця та печінки тощо. Навіть найбільш сталі, консервативні кісткові тканини знанють ураження алкоголем. В результаті наукових досліджень за алкоголем закріпилася «слава» найсильнішої нервової отрути та – за сумісністю – наркотичної речовини.

Етиловий спирт – це наркотик, речовина, що має дуже небезпечні для живих організмів фізичні та хімічні властивості. Коли він попадає у внутрішнє середовище організму, він швидко всмоктується в кров, розповсюджується по всьому організму і практично безперешкодно проникає в усі його життєво важливі органи та тканини. Чужа для організму речовина, хімічно активна, алкоголь шкідливо впливає практично на всі тонкі та складні процеси, що протікають в живому організмі, завдають йому непоправної шкоди, калічить його та губить.

Соціальні, психологічні та інші причини алкоголізму

Причини пристрасті до алкоголю в певній мірі мають свої особливості. Деякі вчені виділяють різні групи мотивів вживання алкоголю.

Соціальні: переконання в тому, що «всі п’ють», звичка відмічати свята, важливі події в житті, покупки тощо випивкою. До цієї ж групи можна віднести потребу вживати спиртне в компанії ровесників.

Психологічні: бажання підвищити настрій, повеселитися, довести свою силу, випивка для «хоробрості». Іноді сором’язливі люди або просто ті, які мало знають і нецікаві для інших, сподіваються стати за допомогою алкоголю розкутими, веселими, дотепними. Деякі вживають алкоголь, щоби заспокоїтися, розслабитися, забути про неприємності та переживання.

Фізичні: вони є у хворих на алкоголізм. Стан похмілля викликає в них порушення працездатності та координації рухів, непереборне бажання випити, порушення сну та апетиту. Стан покращується після випивки.

Саморуйнівні: людина вважає себе нікому не потрібною, нікчемною, його життя не має цінності для нього самого. Пияцтво – як спосіб повільного самогубства.

Післямова

Систематичне зловживання алкоголем приводить до негативного впливу на розумові здібності, погіршується увага, самоконтроль, втрачається благородство. Залишаються примітивні навики. Людина, яка випила, починає повторювати шаблонні слова, жарти. Все більш грубі, примітивні, цинічні. Людина, що п’є стає безтактною по відношенню до жінок, дітей та оточуючих. У п’яниці змінюється моральність. Що залишилось головним? Обман. Зник стид. Благородство та патріотизм – це вищі прояви моральності.

У багатьох країнах Європи і у США нині заборонено в цілях профілактики алкоголізму продавати слабоалкогольні напої (так званий «алкопоп») особам, яким не виповнилося 21 рік. Це стосується всіх без винятку слабоалкогольних напоїв, що на смак не надто відрізняються від улюблених дітьми шипучок. Але вміст алкоголю в них аж ніяк не дитячий – 4-7%. Таку заборону запроваджено після того, як Велика Британія «прославилася» наймолодшим (десятирічним) пацієнтом клініки для алкоголіків і жінкою — алкоголіком, яка в 20 років допилася до необхідності пересадки печінки.

Насамкінець хотілося б нагадати слова знаменитого вченого Бєхтєрєва: «Відтоді, як доведено безумовну шкоду алкоголю з науково-гігієнічної точки зору, не може бути й мови про наукове схвалення вживання малих або помірних доз алкоголю».