Skip to main content
Серйозний ворог — попелиці

Тля: як боротися з шкідником

Червень — місяць троянд. Садівники цей місяць називають «трояндовим місяцем». А щоб вони розквітали в цей період, вам необхідно потурбуватися про їхній захист від такого шкідника, як попелиці або тлі.
Існує 10 родин і близько 4 тис. видів попелиць. Деякі з них обсідають одну рослину-«хазяїна», інші живуть на кількох. Восени відкладають кладку яєць. Весною посилено розмножуються. Тля поселяється на молодих паростках рослин з нижнього боку листків. Вона висмоктує сік із свіжої зелені, висушуючи і знищуючи молоді паростки. А також є переносником вірусних інфекцій, які призводять до галлових утворень на листках. Галли ослаблюють рослини, не дають змогу розростатися і знищують їх. З квітня по травень тля розмножується особливо швидко. Активність попелиць наростає, її пік приходиться на червень. Коли колонії тлі об’їдають рослину, народжується нове покоління з крилами, які перелітають на іншу рослину.
Висмоктуючи сік молодої зелені, тля виділяє солодку речовину — падь, яку поїдають мурахи. Вони не з’їдають тлю, як ми думаємо, а навпаки, охороняють її і навіть переносять з рослини на рослину. В цьому мудрість неньки природи.

Тля деформує і обесцвічує листя — це її робота. Комаха вставляє свій хоботок в рослину, щоб добратися до соку. Виділяється нектар, який провокує появу чорних плям — проникнення грибка.
Дуже часто на дачних ділянках тля наносить шкоду не тільки трояндам, а й багатьом деревам і кущам. Ця мілка комаха шкодить не тільки садовим рослинам, але й кімнатним. Овочеві, плодові, ягідні і квіткові культури пошкоджуються різними видами попелиці. Вона буває зеленого, чорного та червоного кольору. Як вилікувати рослини, що захворіли?

Боротьба з тлею
Боротися з попелицею можна механічними, біологічними, технологічними та хімічними методами і речовинами.

Механічні методи боротьби з попелицею
Де можна, знищуйте тлю руками або, якщо небагато, збирайте її, промивайте сильним струменем води. Повторіть кілька разів. Видаліть постраждалі ділянки рослини.

Природні або біологічні методи боротьби
У тлі є вороги в саду. Це личинки божої корівки, божі корівки, золотоочки, щипавки і журчалки. Створіть «готелі» для комах, корисні організми поселяться у вашому саду. Залучайте в сад птахів — вони поїдають велику кількість тлі. Щоб природним методом заманити комах і птахів у свій сад, саджайте духмяні пряні трави, кропиву і сидерати. Хоча не завжди, скажемо прямо, цього достатньо. Посадіть зонтичні рослини — моркву, кріп, фенхель, петрушку. Таким чином в гості у ваш сад ви запросите невтомних ласунок тлі — журчалок. Поставте в саду квіткові горшки з тирсою — у них можуть поселитися щипавки.

Личинки божих корівок і золотоочок можна купити в садових центрах, а потім випустити в саду.
Знищують попелиці — невеличкі пташки: синиці, піночки, корольки, кропивниці, коноплянки, малинівки-зорянки і горобці. Всі вони годують комахами пташенят. Після цього їм треба витирати дзьоб об листя чи траву, щоб очистити його від солодкої липкої паді.
Висаджуйте рослини, які смакує тля, далеко від тих культур, що потрібно захистити. Попелиці особливо люблять настурцію, космею, снодійний мак, мальву, клубневі бегонії. Калина і липа — найсмачніші для тлі. Ніколи не висаджуйте цінні культури по сусідству з цими деревами.
Технологічні методи органічного садівництва
Деякі рослини «не подобаються» тлі. Серед них традиційні цибуля і часник, а також ромашка далматська. В ній у великій кількості містяться пиретрини. Висаджуйте їх по сусідству з рослинами, які полюбляють попелиці. Не перегодовуйте рослини азотними добривами, бо саме свіжа молода зелень приваблює тлю.
Лаванда, посаджена біля троянд, відлякує зелену тлю.
Чебрець, посіяний поряд з бобовими, захистить їх від чорної тлі.
У пристовбуровому крузі вишні посійте настурцію — вона притягне до себе чорну тлю.
Можна біля рослини, обсілої тлею, поставити на 2—3 дня пеларгонію духмяну — і тлі не буде.

Хімічні методи і речовини
Домашні препарати для боротьби з тлею
У найпопулярніші рецепти препаратів від тлі, які використовувались віками, входить мило. В’язка консистенція мила і олії обволікає тіло комахи і перешкоджає диханню (тля дихає через шкіру). Приготуйте препарати за рецептами, обприскайте уражені тлею частини рослини ввечері (коли бджілки вже відпочивають, бо для них це теж шкідливо).
Змішайте 1 ст. л. мила (без запаху) з 1 л води. Обприскуйте троянди цією сумішшю кілька днів.
Розведіть рідке господарське мило в пляшці з розпилювачем. Можете додати олію. Я використовувала Fairy на помідорах. Тля зникла після першого застосування.
2 склянки води;
2 чайні ложки рідкого мила;
1 склянка дешевої олії (не обов’язково).
Боротися з тлею можна за допомогою томатів. Настій нарізаних листків помідоров досить м’який і вважається дієвим серед органічних садівників. Помідорний відвар готується із зелених листків рослини. Зірване ботвиння варять 15 хв. в киплячій воді, проціджують і охолоджують. Таким настоєм обприскують пуп'янки та листя троянд та інших рослин. Тлю відлякує запах, а людина не відчуває його.
Замочіть подрібнене листя помідорів на ніч або довше у воді (2 склянки нарізаних ножицями нижніх листків помідорів, 2 склянки води).
Процідіть і перелийте в пляшку для обприскування. Додайте ще води. Обприскуйте вражені нижні частини листків.
Часниковий екстракт позбавить вас від тлі максимально ефективно.

Настій часнику:
3—5 зубців часнику, пропущеного через прес;
2 ч. л. дешевої олії;
1/2 л води;
1 ч. л. рідкого мила.
Настоюйте подрібнений часник у воді протягом доби або довше, додайте воду і мило. Зберігайте препарат в закритій ємності. Розведіть пару столових ложок препарату з водою в пляшці-спреї і обприскуйте вражені тлею рослини.
Картопляно-мильний склад вважається непоганим засобом боротьби з тлею на трояндах. Для його приготування лушпиння з картоплі (0,5 кг) настоять у 2 л крутого кип’ятку 1—2 доби. Процідити і розмішати з рідким милом до утворення піни.
Кімнатній троянді допоможуть звичайний тютюн або зола — досить на грунт посипати і трохи полити землю водою.
Чистотіл, зібраний під час цвітіння (беруть всю рослину). 300—400 г свіжої подрібненої маси необхідно настоювати в 1 л води 24—36 годин або кип’ятять 30 хв. Допомагає від щитовки і трипса.
100 г сухої цедри залити 1 л теплої води і залишити на три доби в теплому місці. Потім обприскувати.
Тютюн, махорка. 40 г сухої сировини настоюють в 1 л води 2 доби, проціджують і додають ще літр води.
Цибуля ріпчата. Мілко по­рі­зані цибулини (15 г) або сухе цибулиння (6 г) настоюють в 1 л води 5—7 год. в щільно закритому посуді, потім фільтрують.
Кульбаба лікувальна (300 г подрібненого коріння або 400 г свіжого листя настоюють 1—2 год. в 10 л теплої води (не більше 40°), проціджують і обприскують.
Чорнобривці під час цвітіння (набирають 1/2 відра, заливають 10 л теплої води, настоюють 2 доби, проціджують і додають 40 г мила).
Деревний попіл. 2 ст. золи настоюють в 10 л води, додають 50 г стружки господарського мила.

Пестициди
Хімія також допомагає боротися з шкідниками на кімнатних і садових квітах. Для домашніх рослин достатньо закупорити квітку в поліетилен і покласти всередину ватку, змочену в дихлофосі, — залишають на півгодини, потім виставляють «подихати» на свіже повітря. Для троянд ватку кладуть під кожним кущем.
Нім — природний пестицид. Обприскуйте троянди німом. Перешкодите відкладанню яєць і появі потомства.

Інсектициди
Тля досить легко знищується інсектицидами. Інсектициди від тлі розділяють на препарати контактної, кишкової і системної дії.
Препарати контактної дії проникають через поверхню тіла комахи і вбивають її. Прикладом таких препаратів є Фуфанон (Карбофос).
Препарати кишкової дії потрапляють у травну систему комахи, визиваючи у неї отруєння, і вона гине.
Частіше виробляють комбіновані препарати контактно-кишкової дії: Акарин, Актеллик, Банкол.
Системні препарати проникають у всі клітини рослини: і в плоди, де утримуються від 2 до 4 тижнів, не змиваються дощем і при поливі. Системні препарати мають найбільший період очікування, зручні у використанні, але найбільш небезпечні. Користуватися ними потрібно обережно. Сучасні системні препарати: Актара, Біотлін, Танрек.