Skip to main content
Середина осені - жовтень. Город і сад

Середина осені - жовтень. Город і сад

Жовтень — час масового листопаду. Сад в жовтні наповнений яскравими і теплими осінніми барвами почервонівших і пожовтівших листків, спілих ягід на деревах і кущах. І хоча врожай зібраний, квіти відцвіли, а час поливання, прополки давно пройшов, для людей наступає період активної діяльності — ділянку необхідно підготувати до зими.

Рослини створюють життя

Життя рослини — це створення умов для життя майбутніх рослин. Будь-яка рослинка проводить величезну роботу з поліпшення ґрунту. Вона створює кореневі канальці, відмершим корінням годує черв’яків і мікроби, накопичує азот, створює компост на поверхні, листям притіняє ґрунт і захищає від розмиття.

Осіннє перекопування городу або переорювання землі в жовтні створює умови для кращого перегною коріння і залишків рослин, проморожування ґрунту, знищення шкідників. Земля поглинає більше опадів, талої води, краще утримує вологу. Таким чином створюються умови для майбутнього врожаю.

Город і сад

Важливо знати, в якому стані залишає після себе ґрунт кожний з овочів. Наприклад, бобові культури і рослини з потужною кореневою системою покращують його. Вони позитивно впливають навіть на важкі глинисті ґрунти, розпушуючи і покращуючи їхню структуру.

Правила чергування
(наукове обґрунтування)

Від зміни місць доданків сума не змінюється — це в математиці. А в сільському господарстві, чим частіше змінюєш городні культури, тим більше «сума» — врожай. І цьому є наукове підтвердження.

Ще на початку XX століття агро- і біохімік, академік Д. М. Прянишников виділив 4 причини необхідності чергування сільгоспкультур.

· Біологічна — сівозміна допомагає знизити засміченість ґрунту шкідниками та зараження хворобами.
· Агрофізична — залежить від орного пласта ґрунту.
· Агрохімічна: чергування культур забезпечує ґрунт необхідними елементами живлення.
· Економічна — якщо йдеться про масштабне сільське господарство.

Сівозміна потрібна як в фермерському господарстві, так і в приватному землеволодінні. Бо у вирощуванні одного виду «городних» рослин протягом багатьох років на одному місці ви­снажує ґрунт, що, звичайно, призводить до зниження урожаю.

Різні культури на багаторічне вирощування на одній і тій же ділянці реагують по-різному. Наприклад, картоплю, цибулю, моркву можна саджати на одному місці більше 3 років, і вони будуть давати чудовий урожай. А огірок уже на 2—3 рік посадки різко знизить «продуктивність».

Пояснюється це тим, що:
· всі культури потребують у різній кількості поживних речовин, тому їх кількість в ґрунті з часом змінюєтся — після одних рослин залишається менше, після других — більше.
· кожна овочева культура ушкоджується шкідниками і хворобами, властивими тільки їй і її «родичам». На наступний рік ці ж вороги проявлять себе з подвоєною активністю.

Поради

Робити осінню перекопку пристовбурових кругів під деревами і кущами для знищення шкідників, що зимують в ґрунті, не потрібно, бо перекопка нищить його. Навпаки, закидають бур’янами і неперепрівшим компостом пристовбурові круги, особливо по периметру крони, де знаходиться зона сисних коренів. У центрі біля самого стовбура сисних, пошкоджених від морозів коренів немає, там знаходиться тільки «водогінно-каналізаційна» система, тобто провідне коріння. Вони такі ж зимостійкі, як і деревина. Все опале листя не прибирають, а накидають у приствольні круги. Шкідники опиняються глибоко похованими під цим шаром.

Збудників хвороб і шкідників знищують пізнім (в кінці жовтня) обприскуванням дерев і кущів розчином будь-якого мінерального добрива високої концентрації. Краще користуватися сечовиною, взявши 500-700 г добрива на 10 л води. Якщо листя ще не опало, оприскуйте по них. Потрібно заставити їх віддати все набуте деревам і відмерти. Особливо ретельно обприскуй­те кінці гілок — на них яйцекладки тлі. Дуже старанно по всіх гілках, стовбуру і землі в пристовбурних кругах. Ранньою весною (в кінці березня) цю процедуру повторіть.

Якщо суха осінь, сад обов’язково потрібно напоїти водою. Якщо рослини увійдуть в зиму обезвоженими, то можуть висохнути від морозів, особливо однорічні — молоді.

У кінці місяця можна вносити під кущі і дерева перегній і компост, внести його під піони та інші багаторічні квіти. Вносити потрібно після закінчення руху соку в деревах, бо може викликати небажаний в таку піздню пору ріст гілок. Але вносити його не в пристовбурові круги, а по периметру крони — туди, де знаходяться сисні корені. Під вишні й сливи додатково внесіть по піввідра попелу.

Також зрізають айстри і хризантеми і вносять під них попіл, хоча б по стаканчику під рослини.

Час поставити укриття над трояндами, клематисами, а також підгорнути піони, лілії, хризантеми, іриси.

Очистіть стовбури і гілки від лишайників. Для цього потрібно їх обприскати 7—10%-ним розчином залізного купоросу (3 ст. л. без верху на 1 л води). Через 3—4 дні лишайники відпадуть самі.

Якщо в кінці літа не внесли необхідний для росту коренів фосфор і калій, як кажуть, «поїзд пішов». Зараз всі добрива вносити не має сенсу. Єдине, що можна зробити, — це внести в землю добриво AVA, бо воно не розчиняється водою і не вимивається із грунту ні осінніми, ні весняними водами.

Кінець жовтня — саме час обрізувати кущі і плодові дерева. Рани після обрізки змажте зеленкою або перекисом водню, а потім натуральною масляною фарбою, бітумом, або рідким садовим варом.

Саджання часнику

Під озимий часник грунт готують за місяць до посадки. На грядки вносять відро перегною або компосту. Із мінеральних добрив за бажанням 1 ст. л. подвійного суперфосфату, 2 ст. л. сульфату калію, 2 стакана деревного попелу. Саджають часник за 45—50 днів до стійких заморозків. За цей період зубки створюють добре розвинуту кореневу систему — до 10—12 см довжиною. Це забезпечує краще зимування рослин. Посадковий матеріал повинен бути здоровим. Не саджайте часник на грунті, де росли цибуля і картопля.

У жовтні висаджують цибулинні рослини — тюльпани і гіацинти. Перед саджанням будь-яких цибулинних рослин не завадило б замочити на півгодини в розчині препарату «Максим» проти гнилі, в розчині «Фітоспорину» або марганцівки. В траншею внести перепрілий компост, потім шар грунту 10 см, шар піску 2—3 см. Достатньо внести добриво AVA, але можна обійтись і 1 ст. л. попелу. Розкладіть цибулинки на пісок і повністю засипте їх піском.