Skip to main content
Печінка

Печінка

Одразу і відверто скажемо, що мова йде про важливіший внутрішній орган людини, його головну «хімічну лабораторію». За великим рахунком, йдеться про своєрідну «фабрику життя» у середині нас – печінку. Якщо вона не в порядку, то блідий вигляд і жовчний характер її власнику забезпечені.

Печінка унікальна тим, що має здатність до регенерації, тобто вона вміє самовідновлюватися. Наприклад, після перенесеного запалення або отруєння деякими ліками, токсичними і шкідливими для організму речовинами, зокрема пов’язаними із вживанням алкоголю, а також після травм і операцій.

Захворювання печінки включають: гепатит (в тому числі вірусної природи), гепатози (хвороби дистрофічного та обмінного характеру), цироз печінки та фіброз.

Гепатит вірусний – інфекційна хвороба, при якій уражається переважно печінка. Збудник хвороби – вірус. Припускається існування багатьох їх видів, з них три основні: один викликає гепатит А (хвороба Боткіна), другий – гепатит В (сироватковий гепатит) і третій – гепатит С.

При гепатиті А зараження відбувається через забруднену випорожненнями воду, харчові продукти, а також немиті руки та речі домашнього вжитку. Не виключається роль мух у механічній передачі вірусу.

Гепатитом В заражаються при попаданні в організм вірусу із крові хворої людини. Доволі часто такими носіями вірусу є наркомани.

При гепатиті С передача вірусу може відбуватися двома вище означеними шляхами.

Одним з найчастіших захворювань печінки являється жировий гепатоз (ожиріння печінки), який характеризується первинним порушенням обміну речовин, накопиченням тригліцеридів у гепатоцитах. Виникає, головним чином, при зловживаннях алкоголем (а також при цукровому діабеті та загальному ожирінні).

Отже, алкоголь – найнебезпечніший ворог печінки. Хоча у кожної людини реакція на алкоголь індивідуальна, але результати впливу спиртного на печінку мають однаковий фінал. При регулярному вживанні алкоголю (до 40 грамів і навіть вдвічі менше) ожиріння печінки проявиться швидше. «Жирна печінка» веде до процесу окислення надлишкового жиру та появі високоактивних з’єднань, які додатково ушкоджують клітину. Це породжує гепатит, тобто запалення печінкової тканини, її збільшення, та хворобливість (іноді з високою температурою тіла). До речі, нікотин також є одним із ворогів печінки. Він викликає спазм судин, яких багато у печінці. Спазми порушують живлення печінки, що приводить до її дистрофії та різних захворювань.

Щодо жирового гепатозу, то єдиним клінічним його симптомом є гепатомегалія (збільшення печінки). Протікання хвороби – хронічне. При цьому підвищується поступлення жирів у печінку та порушується їх метаболізм (обмін речовин).

Фіброз (надлишкове розвинення з’єднувальної тканини в печінці). Спостерігається при різноманітних її ураженнях. У деяких випадках фіброз може бути первинним, тобто природженим.
Печінка – найбільший із внутрішніх органів, що забезпечує гомеостаз – здібність організму підтримувати відносну стабільність внутрішнього середовища (крові, лімфи, міжклітинної рідини).
Печінка суміщає функції головної очищувальної системи, своєрідної «мітли», за допомогою якої організм позбавляється зайвого сміття – токсинів і шлаків (за добу кров фільтрується через печінку 300-400 разів), а також функції «фабрики» жовчних кислот, що приймають участь у перетравленні жирів. У внутрішньоутробному періоді печінка діє як кровотворний орган. За добу через неї проходить 2000 літрів крові, що фільтрується. Від належного функціонування печінки відповідно залежить робота імунної системи, а значить опірність організму інфекціям і хворобам.

Природа поклала на печінку велику відповідальність, наділила її дивовижною життєздатністю та терплячістю, але не в змозі передбачити колосальні навантаження, що випали на її долю в сучасних умовах. Вже до 40 років у 80 % людей половина клітин печінки «забита», переповнена шкідливими речовинами і вимкнена з життєдіяльності, а подібні стани, на жаль, не діагностуються.

Хвороби в організмі виникають тоді, коли отруйні речовини із-за забруднення самої печінки та її неповноцінної роботи розповсюджуються по всьому організму. Токсини осідають у життєво важливих органах і приводять їх до захворювань. Якщо б печінка підтримувала кровотік абсолютно чистим, людина могла би жити в 4-5 разів довше.

Хочете зберегти здоров’я та молодість? Тоді завжди намагайтеся якомога швидше упоратися з будь-якими хворобами. Проявляйте постійне піклування про «фабрику життя і лабораторію краси» у середині вас – печінку.