Skip to main content
Цікаве про ювелірні вироби

Цікаве про ювелірні вироби

Як визначити розмір каблучки?

Приміряти у будь-якому ювелірному магазині пальцеміром, краще завширшки 3 мм, такі каблучки покажуть більш точний розмір.

Візьміть вашу каблучку, яка на 100% підходить за розміром. Берете лінійку і вимірюєте внутрішній діаметр каблучки, якщо розмір 16,3, то округляєте його до 16,5, якщо 17,9 — то до 18,0 і т. д.

Це і є ваш розмір.

Візьміть нитку, туго обгорніть палець на фаланзі. Далі відріжте нитку і заміряйте лінійкою її довжину.

Використаємо таблицю:
периметр (мм) — розмір
· 47 мм — 15
· 48,7 мм — 15,5;
· 50,3 мм — 16;
· 51,8 мм — 16,5;
· 53,4 мм — 17;
· 55 мм — 17,5;
· 56,5 мм — 18;
· 58,1 мм -18,5;
· 59,7 мм — 19;
· 61,3 мм — 19,5;
· 62,8 мм — 20;
· 64,4 мм — 20,5;
· 66 мм — 21;
· 67,5 мм -21,5.

Увага!
Не виміряйте розмір каблучки:
— вранці (в організмі ще залишилась вода після минулої ночі, тому пальці трохи набухають),
— після заняття спортом (набухлі пальці),
— у жарку або холодну погоду,
— «останню примірку» каблучки робіть, коли ви спокійні, а температура вашого тіла в нормі.

Що означає проба золота?
Проба золота означає процентний вміст золота в сплаві (в ювелірному виробі) 585 — 58,5% золота; 750 — 75,0% золота і т. д. Відсотки, що залишилися — це спеціальні технологічні добавки для того, щоб надати виробу твердості, ковкості, а також отримання потрібного кольору виробу (білого, червоного, жовтого).

 

Чи завжди ставиться проба на виробах?

Проба на ювелірних виробах обов’язкова для виробника.
Об’язковим є індивідуальний знак виробника на виробі (іменник).
Найбільш популярні проби золота: 585, 750.
Стандартна проба срібла: 925.

Зважаючи на специфіку конкретного виробу пробування може здійснюватися:
— механічним шляхом,
— лазерною гравіровкою.
Вартість послуги пробування входить у вартість готового виробу.

Що таке «угар»?
«Угар» — безповоротні технічні втрати металу (золота або срібла), які виникають при литті, пайці, шліфуванні, поліруванні, волочінні дроту й інших маніпуляціях під час роботи над прикрасою.
«Угар» враховується у всіх ювелірних магазинах. Придивіться на бірку з ціною — крім чистої ваги, на ній повинна бути вказана вага з «угаром». Тобто ви фактично платите за вагу з «угаром», таким чином компенсуються втрати ваги при роботі над ювелірним виробом.

Притримуються стандартної цифри угару — 8%.

Таким чином, якщо ви хочете виготовити прикрасу з лому срібла або золота, зверніть увагу — щоб готовий виріб мав чисту вагу, наприклад, 10 грамів, необхідно: 10 грамів + 8% = 10,8 г металічного лому. З них 0,8 г — угар (8%), а 10,8 г — вага з угаром (8%).

Що таке родування, родій, покриття родієм?
Родій — це дорогоцінний метал платинової групи, який відрізняється антикорозійними властивостями. Він перевершує навіть платину. Якщо порівняти метали платинової групи, можна помітити, що у родія найяскравіший блиск. У ювелірній справі родієм покривають вироби зі срібла і золота, що підсилює твердість прикраси, зменшує знос, захищає від подряпин, а також придає «фірмовий» колір і блиск виробу. Покриття звичайно буває завтовшки від 0,1 до 1 мкм (мікрометра).

Родій надає білого відтінку в потрібних місцях. Частіше родуванню підлягають місця установки фіанітів, діамантів для кращого сприйняття. Родій не окислюється і при дотриманні технології не змінює колір і не зітреться.

583 чи 585 проба золота?
Відомо, що чисте золото (999,9 проби) не використовується в ювелірному виробництві із-за своєї непрактичності. В такому вигляді метал м’який і пластичний, підлягає деформації при фізичній дії. Тому разом із чистим золотом використовуються різні домішки металів. Таким чином, цифри ці вказують на вміст чистого золота в ювелірному сплаві. Тобто, якщо взяти 1000 грамів золотого сплаву, то в 583 пробі міститься 583 грами чистого золота 999,9 проби, а в 585 пробі цього сплаву — 585 грамів чистого золота.

Про різницю в кольорі золота
Згідно з ДСТ України, сплави золота можуть мати два десятки відтінків — від білого до зеленого, при цьому це буде та ж сама 585 проба. І кожний виробник вирішує сам для себя, золото з яким відтінком йому виготовляти. Різні виробники використовують різні лігатури (добавки), і колір прикраси буває від блідо-жовтого до яскраво-рудого.

Тому на вітрині може лежати два однакових вироби з різним відтінком золота. І це буде все та ж 585 проба, яка містить однакове процентне співвідношення золота в сплаві. Червоніший колір означає, що в цьому сплаві більше міді і менше срібла, але це не значить, що в ньому менше золота. Тому казати про те, що радянське золото краще тільки тому, що має більш насичений червоний колір, некоректно.

Чому золото може викликати алергію?
Алергію викликають не дорогоцінні метали, а добавки, які є в сплаві. Частіше алергію викликає нікель.

Що таке біле золото?
Колір золота може бути різним, в залежності від добавок у сплаві. Білий колір сплаву придають паладій, срібло, нікель. Біле золото часто плутають з родієвим покриттям.

Штучний діамант, що це?
Кращою імітацією діаманта є муассаніт. Це рідкісний мінерал класу природних карбідів (SіC). У нього є синтетичний аналог — карбід кремнію. Природний муассаніт зус­трі­чається в дуже малих кількостях у деяких типах метеоритів, а на Землі в родовищах корунду. Будь-який муассаніт, що продається в ювелірних прикрасах у світі — синтетичний. Його вартість в 3—5 разів нижче діаманта. Щоб відрізнити його від діаманта, потрібна допомога ква­лі­фікованого гемолога.

Чорні діаманти
Фактично — це діаманти, що мають масу включень. Основна вимога до чорних діамантів — вкраплення повинні бути розподілені рівномірно по всьому камені. Чорний діамант високої якості блищить і переливається. Ці діаманти зараз модні і високо ціняться (особливо великі).

Як впливає якість діаманта на його ціну?
Чим більший камінь, тим сильніше вплив кольору і якості на його вартість. Діамант вагою в 1 карат з характеристикою 1/1 коштує близько $12 000, а такий же камінь із характеристикою 3/3 близько $8000. При менших розмірах різниця в ціні не така помітна.

Що таке фіаніт?
Це синтетичний камінь, що отримав свою назву від місця його винаходу. ФІАН — це Фізичний інститут академії наук. Використовується в якості ювелірних вставок у виробах і для зниження їх вартості (замість діамантів, цирконів). Фіаніт буває як прозорим, так і кольоровим.

Якого кольору бувають фіаніти?
Фіаніти бувають будь-якого кольору, бо це штучні камені. «Я купила на Київському ювелірному заводі сережки, на бірці яких було написано «корунд», чи це так насправді?» В радянські часи ювелірна промисловість у великій кількості випускала синтетичні корунди червоного кольору (на бірці — «рубін») і корунди з ефектом александриту (на бірці «александрит»). Насправді це кольоровий фіаніт. Все ж таки потрібна консультація гемолога для уточнення характеру вставки.

Що таке раух-топаз?
Раух-топаз це природний димчатий кварц, але ні в якому разі не топаз. Раух в перекладі з німецької — дим. Камінь спокою і умиротворення.

Чим відрізняється культивовані перлини від штучних?
Культивовані — це природні перлини, які практично нічим не відрізняються від природних. Їх вирощують на фермах в природних умовах, штучні перлини — це просто шматок обробленої пластмаси.

Чому срібло стало тьмяним?
Основний недолік срібних сплавів і виробів із них — потемніння. Річ в тім, що срібло активно взаємодіє в повітрі з сірчаними з’єднаннями і утворює сульфід срібла (Ag2S) чорного кольору. Мідь, яка є другим активним компонентом сплаву, утворює сульфід міді (Cu2S) також чорного кольору і оксид міді червоно-коричневого кольору. Взаємодіючи з повітрям, на поверхні срібного виробу утворюється темний наліт: спочатку виріб здається жовтуватим, майже золотистим, потім поверхня стає коричнуватою, брудно-синьою, темно-синьою і в кінці кінців — чорною. Причому ступінь і інтенсивність потемніння залежать від процентного вмісту міді в сплаві — чим більше міді, тим швидше виріб покривається темним нальотом.

Потемніння срібла — це брак?
Потемніння срібла — процес природний, він може відбуватися з різною ступінню інтенсивності, в залежності від умов експлуатації і здоров’я людини. Адже в залежності від сірководню, що перебуває в повітрі, поверхня виробу вкривається темним нальотом сульфіду срібла. Але процес потемніння можна уповільнити і повернути виробам первісний блиск. Темний наліт можна очистити. Не темніють вироби зі срібла, які покриті родієм чи паладієм.

Як почистити в домашніх умовах вироби зі срібла і золота?
Темний наліт зі срібних і посріблених прикрас легко видалити таким чином: треба промити прикрасу в теплій мильній воді, почистити м’якою ганчіркою, змо­ченою в суміші нашатирного спирту з зубним порошком, потім сполоснути теплою водою і просушити.

Срібні та мельхіорові (посріблені) прикраси можна освіжити, промивши їх у теплій воді з питною coдою (50 г на 1 л води) або в теплій мильній воді з нашатирним спиртом (1 столова ложка на 1 л води). Після цього прикраси сполоснути і протерти насухо м’якою тканиною.

Золоті прикраси опустіть у розчин: 1 частина нашатирного спирту, 4 частини води та додати «Галу» (або порошок, або рідку). Сполоснути, протерти, як інші.