Skip to main content
Як зробити життя тривалим

Як зробити життя тривалим

Україна має один з найнижчих у Європі показників тривалості життя й є лідером за рівнем смертності та захворювань. Це пов’язано з поганим станом довкілля, брудною водою та неякісними продуктами харчування.

Щоби докорінно виправити цю тенденцію взагалі, потрібно в державному масштабі постійно запроваджувати тотальну перевірку якості продуктів харчування та питної води, а також привести стандарти якості питної води і продуктів харчування у відповідності до вимог і технічних стандартів Європейського Союзу.

Різке старіння населення в розвинутих країнах надало сильний імпульс до розширення геронтологічних досліджень. Майже в кожній галузі медицини є розділи, які пов’язані з геронтологічними проблемами.

Згідно з популярною медичною енциклопедією геронтологія (від грецьких слів, які означають «старець» + «наука, вивчення») — галузь медицини, що вивчає біологічні механізми та процеси, що обумовлюють і супроводжують старіння живих істот. Оскільки ці процеси починаються заздалегідь до старості, геронтологи все більше уваги приділяють стану здоров’я осіб зрілого літнього віку.

Геронтологія вивчає вікові особливості пристосування організму до оточуючого середовища, способи уповільнення старіння та збільшення тривалості життя. Розуміння біології старіння дозволяє правильно уявити розвиток захворювань, які характерні для літнього та похилого віку, запровадити їх своєчасну профілактику та лікування.

Хто не бажає дожити до ста років, залишаючись активним, здоровим і щасливим! Навіть найостанніший песиміст не завжди поспішає залишати цей чудовий світ. Але в житті ніщо не дається дарма, тим більше довголіття. Спробуйте скористатись порадами, що надані в цій статті. Допоможуть вони вам прожити цілий вік або ні, ми навряд чи взнаємо — адже експеримент може тривати дуже довго.

Як дожити до ста років

Коли ви маєте бажання суттєво додати собі кілька років життя до ста, то це можливо реально зробити, якщо ви будете керуватися основними принципами тривалості життя.

1. Основні принципи тривалості життя

Відмовтеся від шкідливих звичок. Якщо ви курите — припиніть. Не вживайте алкоголю. Пам’ятайте також, що алкоголь може негативно взаємодіяти з ліками, які ви приймаєте. Слід їсти натуральну здорову їжу. Якщо пити, то краще за все чисту сиру джерельну воду. Необхідно регулярно робити фізичні вправи на свіжому повітрі. Щоденно їжте більше овочів і фруктів.

2. Контролюйте свій артеріальний тиск хоча б раз на місяць. Якщо верхній показник (систолічний) постійно вище за 140 або нижня цифра (діастолічна) постійно вище за 90, зверніться та співпрацюйте з вашим лікарем, щоб тримати тиск під контролем. За правильного лікування, якість вашого життя покращиться.

3. Регулярно перевіряйте рівень холестерину в крові

Норма холестерину в крові — не більше 4,5 ммоль/л. Знизити рівень холестерину в крові можна за допомогою дієти, фізичних вправ та медикаментозної терапії.

4. Не переїдайте

Дотримуйтесь здорового харчування. Замініть тваринні жири рослинними, уникайте смаженої їжі, солодощів, надавайте перевагу овочам, фруктам, злакам і хлібу грубого помелу. Вживайте більше морепродуктів та риби. Контролюйте свою вагу.

5. Овочі та фрукти — найкращі продукти

Спеціальні дослідження, присвячені зв’язку харчування з (раковими) онкологічними захворюваннями, встановили, що якщо вживати (з’їдати) кожного дня більше фруктів і овочів (приблизно 2/3вашого щоденного меню), то ви зможете знизити ризик ранньої смерті від будь-яких причин на 20%.

Не забувайте про буряк. Як би це дивно не звучало, буряк може стати дієвою зброєю в боротьбі з підвищеним тиском. Саме гіпертонія — головна причина серцево-судинних захворювань, інфарктів і, відповідно, передчасної смерті.

6. Не вживайте багато солі

Зменшення кількості солі та жиру в щоденному раціоні сприяє зниженню вашого артеріального тиску. Добова норма споживання солі не повинна бути більше 3 грамів (приблизно така порція солі вміщується на кінчику ножа). На жаль, ми щоденно з’їдаємо її в три рази більше норми.

7. Більше рухайтесь

Будьте фізично активні — жодного дня без руху! Щодня займайтеся фізичними вправами. Щоденна прогулянка протягом 30 хв. може значно поліпшити стан вашого здоров’я. Оберіть таку форму фізичної активності, яка вам до вподоби. Загартовуйтесь.

Жінкам у віці до 40 років і мужчинам у віці до 50 років треба щоденно робити 10—12 тис. кроків, щоби розтрясти, так би мовити, свій жирок. Переконатися, що ви виконуєте поставлену задачу, допоможе крокомір.

8. Гуляйте в сонячну погоду

Щоби отримати заряд здоров’я від природи, вийдіть на вулицю в сонячний день. Сонячні промені, попадаючи на шкіру, дозволяють вашому організму виробляти вітамін D. Він допомагає в боротьбі з серцевими захворюваннями, депресією, остеопорозом і навіть із деякими видами раку.

9. Позитивні емоції — найкращі ліки

За даними наукових досліджень, оптимісти рідше стикаються з такими проблемами, як серцево-судинні захворювання. Будьте доброзичливими, уникайте конфліктів, зберігайте спокій. Намагайтеся спати не менше 8 годин на добу.

10. Позбавтеся від негативного впливу телевізора

Як встановлено, люди за своє життя проводять на дивані в середньому 10—15 років. Половину з них — перед телевізором, який несе багато непотрібної, навіть небезпечної інформації, що негативно позначається на психіці людини та може викликати психосоматичні захворювання.

11. Обійми як спосіб зміцнити здоров’я

Обійняти партнера — значить, не просто проявити сердечне ставлення до нього, але й захистити серце. Дослідження встановило, що обійнявши приємну або кохану людину хоча би на декілька секунд, ви знижуєте кров’яний тиск і рівень гормону стресу.

Кризи в житті людини

Психологи визначають вісім кризових періодів в житті людини, що розподіляються на певні вікові періоди. Три з них переживаються в дитинстві та юнацтві, а п’ять, які ми розглянемо в цій статті, — в дорослі роки. Характерно те, що в якому б віці вас не наздогнала криза, якщо вона вдало пройдена, то приносить свої позитивні плоди.

22—27 років. Усвідомлення втрачених можливостей

З’являється непевне відчуття, що втрачені якісь можливості та змінити вже нічого не можна. При успішному проходженні цього етапу щезає страх перед змінами, людина розуміє, що ніякий життєвий курс не може претендувати на абсолютний, глобальний, раз і назавжди даний, а що його треба змінювати в залежності від того, як змінюєшся ти сам, не боятися експериментувати та починати щось заново.

32—37 років. Розуміння власних помилок

Серйозні життєві результати, отримані до цього віку, часто оцінюються не з точки зору досягнень, а з точки зору власної задоволеності. Для багатьох усвідомлення власних помилок є дуже хворобливим, і вони намагаються його всіляко уникати.

Якщо у вас вистачило мужності визнати помилки, то вихід із цієї кризи надасть новий прилив свіжих сил, відкриє нові перспективи.

37—45 років. Відчуття скінченності життя

Криза цього віку — одна з найскладніших. Ми вперше чітко усвідомлюємо, що життя не безкінечне, що все важче тягнути на собі «зайвий вантаж», що слід сконцентруватися на головному. Треба навчитися розподіляти час і сили, відокремлюючи необхідне від баласту. Звільнитися від непотрібних соціальних зв’язків. Обов’язки по відношенню до близьких прийдеться поділити на первинні та вторинні — ті, що ми виконуємо за звичкою.

Після 45 років. Друга молодість

З цього моменту починається період другої молодості, причому не тільки в жінок, які стають «ягідками знову», але й у чоловіків. Ми, нарешті, перестаємо вимірювати свій вік числом прожитих років і починаємо мислити в категоріях часу, який залишається прожити.

Одні сприймають цю кризу як втрату сенсу життя, другі, навпаки, бачать можливість для подальшого зростання. В ці роки можуть виявитися приховані ресурси та невиявлені досі таланти.

Після 50 років. Осмислена зрілість

Після п’ятдесяти прожитих років починаємо діяти, керуючись власними пріоритетами та інтересами більше, ніж коли б це не було раніше. Однак багато хто починає відчувати самотність, відсутність важливих справ та інтересів. Це буває в тому випадку, коли в кризові періоди не було зроблено необхідних висновків. Однак буває й по-іншому: людина починає бачити для себе нові перспективи, не зменшуючи попередніх заслуг. Тоді поняття «старість» придбає лише біологічний сенс, не обмежуючи життєвих інтересів.

Якщо ви бажаєте бути сповненими сил

Якщо ви бажаєте бути повним сил, потурбуйтеся про печінку. Від стану печінки залежить здоров’я всього організму. У сучасному світі кожний просто зобов’язаний як ніколи бути уважним до свого здоров’я. Але все одно іноді ми хворіємо. Ми звертаємося до лікарів, приймаємо ліки та, здавалося би, почуваємо себе краще. Однак чи почуває себе краще наша печінка?

На жаль, тривалий прийом різних препаратів може спровокувати пошкодження печінки, адже вона — наш природний фільтр, покликаний звільняти організм від токсинів. Крім того, з роками вона також підпадає під негативний вплив (це й вода, що ми п’ємо, й повітря, яким ми дихаємо, й неякісні продукти). При цьому тривалий час нас можуть не турбувати симптоми. Однак якщо ви відчуваєте, навіть зрідка, болі в правому підребер’ї, нудоту, підвищену втомлюваність — це сигнал: печінка потребує підтримки.

Не випробовуйте терпіння

Від чоловіка дуже часто можна почути таку фразу: «В мене печінка в порядку, вона не болить». Але справа в тому, що в печінці немає нервових закінчень. Навіть якщо з нею щось не так, вона не може надіслати нам сигнали болі — печінка просто повільно руйнується. Тому на важкість і дискомфорт у правому боці, відчуття гіркоти в роті та легку нудоту вранці не можна не звертати уваги. Якщо ж у правому боці з’являється біль, це вже сигнал серйозного неблагополуччя.

Чого не полюбляє печінка?

Печінка має величезний резерв до відновлення: якщо зостанеться всього лише 25% здорової тканини цей орган здатний відновлювати свої функції! Все, що потрібно від вас — це проявити турботу про цей дуже необхідний для нормальної життєдіяльності людини орган.

Важливо знати, що печінці по душі, а що ні. Більше всього на світі печінка не любить алкоголь: він руйнує проникність клітин мембран, що утруднює виділення жовчі. Печінка терпіти на може всілякої хімії, що потрапляє до нас у шлунок: віддушок, барвників, підсилювачів смаку. Також не слід захоплюватись солодкими газованими напоями. Руйнівну дію на орган чинить також зловживання ліками. Якщо виникла необхідність пройти курс лікування антибіотиками, протигрибковими препаратами, треба також подумати й про печінку. Підтримати її допоможуть дієта, розвантаження, фітотерапія.

Порадуйте печінку!

Чим більше натуральних продуктів, що не вміщують харчові добавки, на вашому столі, тим краще самопочуття печінки. Віддавайте перевагу кашам (особливо цільнозерновим), овочам (свіжим, тушкованим, паровим, запеченим). Щоби забезпечити нормальний відтік жовчі, що виробляється печінкою, в раціоні повинна бути достатня кількість тваринних жирів. Найбільш корисні їхні джерела — топлене вершкове масло, розсільні сири, вершки, кисле молоко. Існує безліч методик чистки печінки. Прекрасний ефект дають методики сліпого зондування печінки з використанням оливкової олії та соку лимону.

Головне — профілактика

На жаль, на третьому місці серед причин смерті — лікарські помилки. Найвірніший спосіб уникнути лікарських помилок — це вести здоровий спосіб життя, що дозволить вам відмовитись від медичних послуг. Вести здоровий спосіб життя треба починати якомога раніше, а в літньому віці слід надавати цьому найсерйозніше значення.
В поняття здоровий спосіб життя входить вміння управляти стресовими ситуаціями, інтерес до життя в усіх його проявах, здорове харчування, відмова від вживання алкоголю, нікотину та інших шкідливих для здоров’я наркотичних звичок, підтримання хорошої фізичної форми, бо хронічні хвороби — це послаблення організму, ізоляція в старості, погане світосприймання.

Якщо ви потрапили в лікарню

Лягайте в лікарню тільки у випадку необхідності та намагайтеся не затримуватися там надовго. Стаціонарні хворі часто заражаються специфічною внутрішньолікарняною інфекцією. Щоби не підчепити її, краще взагалі не попадати в лікарню. Намагайтеся пройти все необхідне лікування амбулаторно. Однак, якщо ви попали в лікарню, скоротіть перебування там до мінімуму, тим більше, що багато лікувальних процедур і навіть в деяких випадках хірургічне втручання можуть бути виконані в амбулаторних умовах.

Не соромтеся задавати питання

Знаходячись в лікарні ви можете зіштовхнутися з помилковими діями з боку людей — лікарів, медсестер, фармацевтів, дієтолога, інтернів, технічного персоналу тощо. Медичне обладнання може не працювати чи працювати неправильно, можуть бути недостовірні результати аналізів.
Якщо вам щось не зрозуміло, попросіть пояснень. Наприклад, чому раптом несподівано вам призначили інші ліки, змінили дозу або частоту прийому? Чому замість одного аналізу зробили зовсім інший? Чому вас перевели в інше відділення? З’ясовуйте все це відразу, задавайте питання.

Уважно ставтеся до лікарських рецептів

І в стінах лікарні і поза нею дуже уважно відносьтеся до рецептів, які виписують лікарі, тому що завжди залишається вірогідність помилки. Якого роду можуть бути ці помилки? Неправильно вказане дозування, неправильно вибрані ліки, несумісність лікарських препаратів (особливо це стосується пацієнтів літнього віку, що часто приймають одночасно декілька ліків), небажані побічні ефекти тощо. Часто призначена доза не відповідає вазі пацієнта або ліки зовсім несумісні з іншими. Деякі з таких ситуацій можуть привести до передчасної смерті.
Коли лікар призначає ліки, необхідно звернутися до нього з наступними питаннями: яка їхня дія? Які негативні наслідки може мати їхній прийом? Чи можна приймати їх разом з тими, які ви вже приймаєте? Як довго прийдеться їх приймати?

Залишайтесь оптимістом

Гумор допомагає підтримувати хороший настрій і настроює на оптимістичний лад. Поганий настрій негативно впливає на імунну систему, знижує опір організму онкологічним і серцево-судинним захворюванням. Отже, надаємо деякі поради, дотримуючись яких ви збережете оптимізм:
• постарайтеся жити з людиною, яку любите;
• ніколи не намагайтеся позбавитися від дитини, яка живе в кожному з нас;
• не бійтеся залежати від того, кого ви дійсно любите;
• ніколи не опускайте руки;
• постарайтеся знайти собі заняття до душі;
• змінюючи роботу, спробуйте знайти таку, яка би повністю задовольняла вас;
• ведіть розумний спосіб життя, чергуйте працю та відпочинок.