Skip to main content
Від геймера до генія. Як відеоігри впливають на мозок людини

Від геймера до генія. Як відеоігри впливають на мозок людини

У чому тільки не звинувачують відеоігри - і в поганому впливі на психіку дітей і дорослих, і в ескалації насильства, і в тотальній безсонні, і в поширенні епідемії самотності по планеті. Спробуємо розібратися, чи справедливі ці звинувачення?

На Землі близько 25% відсотків людства грають у відеоігри. Вік геймера не має кордонів - це може бути 6-річний шкет, а може і 40-річний власник приватної компанії. Ігри - це відмінна розвага, яке приносить багато радості своїм шанувальникам. У той же час навколо відеоігор ходить багато чуток і легенд, які псують добре ім'я індустрії. Школяр розстріляв однокласників - гри! Діти погано вчаться - гри! Підлітки влаштували стрілянину - гри! Відеоігри часто стають об'єктами необгрунтованої полеміки, і сьогодні я буду розвіювати ці міфи за допомогою науки!

Ігри роблять дітей жорстокими

Головна претензія, яку приписують ігор, - це жорстокість. В основному це стосується серії GTA, Call of Duty і Postal. Остання так взагалі неодноразово спливало в ЗМІ через свої геймплейних особливостей. Зазвичай ці звинувачення підкріплені аж нічим, крім полеміки різних ненависників відеоігор. На стороні геймерів реальні наукові дослідження, які проводять люди в халатах з різних країн світу.

Останнє дослідження було проведено на початку 2018 року в Йоркському університеті. Для тестів вони створили дві різні гри: в першій потрібно було ухилятися від вантажівок, а в другій - грати за миша, яка рятується від кішки. Далі вчені показували відповідні картинки і робили висновки виходячи з реакції піддослідних. Так, вони намагалися з'ясувати вплив ігор на світогляд людини. З'ясувалося, що запропоновані гри не вплинули на піддослідних.

Друге дослідження проходило в Німеччині в 2017 році. Вчені чотири роки проводили випробування на гравцях Call of Duty і Counter-Strike, що допомогло їм більш точно визначити ефект. В кінці їм також показували картинки різної жорстокості і порівнювали їх реакцію з граючими піддослідними. Виявилося, що дві групи (які відіграють і не грають) відповідали абсолютно однаково.

Третє дослідження проходило також в 2017 році, але дало більш цікаві результати. Психологи Американської асоціації провели опитування 10 тисяч британців, щоб сформувати потрібну картину. Виявилося, що геймери частіше читають, ходять на культурні заходи й самі творять у вільний час.

Також були проведені досліди на 14 гравцях в Call of Duty і Battlefield і 14 звичайних людей. В кінці двом групам показували страшні і милі зображення. Очікувано, реакція була однаковою в обох групах.

Ігри роблять людей розсіяними

Часто в проблемах з неуспішністю або неуважністю в навчанні звинувачують відео гри. Мовляв, вони отупляють і роблять з дітей зомбі. Навіть мені доводилося чути від батьків подібні заяви. Не люблю засмучувати людей, але це також неправда.

Дослідження проводила Дафна Бавельер, фахівець в області вивчення мозку людини. Дослідження дуже старе, прямо з 2012, але від того не менш цікаве. Бавельер стверджує, що екшн гри покращують уважність людини в кілька разів.

Як приклад вона дає тест Струпа, який ви можете пройти прямо зараз. На зображенні ви бачите слова, які пофарбовані в різні кольори. Ваше завдання швидко назвати колір слова, а не саме слово. У лабораторії вчені з'ясували, що люди, які приділяють іграм кілька годин в день, краще справляються з цим завданням, ніж інші.

В іншому тесті гравці повинні були відстежувати кілька рухомих точок. Складність в тому, що на екрані їх багато і всі вони одного кольору. Експеримент показав, що люди, які не грають в ігри, можуть відстежувати одночасно 1-3 точки, тоді як геймери - 4-6.

Вчені з'ясували, що ігри впливають на кілька ділянок мозку, які відповідають за уважність: тім'яна і фронтальна кора. Томографія показувала велику активність цих ділянок мозку у геймерів.

Є ще багато інших тестів і всі вони зводяться до одного - гри сприяють розвитку мозку. Звичайно, CS: GO не зробить вас генієм, але допоможе поліпшити концентрацію та увагу, які стануть в нагоді при вивченні наук.

Відеоігри. соціальний аспект

Також варто згадати соціальний аспект, який вважається важливим в сучасному світі. Ходять чутки, що геймери - це нетовариські, сумні і нудні люди, які повністю віддаляються від соціуму. Я не буду бити себе в груди заперечуючи це, а просто дам вам їжу для роздумів.

Кожна гра має інтеграцію з соціальними мережами, де ви можете ділитися своїми досягненнями. Так, це зроблено, здебільшого, для маркетингу, але це також і комунікація.

У тих же соціальних мережах існує багато груп, в яких гравці шукають собі партнерів і друзів для спільної гри. Бували випадки, коли люди знаходили там свою любов. Також в більшість багатокористувацьких ігор вбудовані голосові і текстові чати. Так, як і в реальному житті там мешкають не найприємніші люди, але друзів там знайти можна.

Також, за деякими дослідженнями, геймери краще схильні до стресових ситуацій і можуть швидко приймати складні рішення. Це пов'язано з необхідністю швидко діяти на полях віртуальних битв. Є ігри, як Dark Souls, де найменша помилка коштує вашому герою життя. Так, гравець продумує тактику і вчиться вирішувати поставлені завдання.

Якщо багато грати, то можна "посадити" зір

Дуже спірне питання, в якому думка вчених і лікарів категорично різняться. У 2015 році вчені з університету Огайо опублікували дослідження, в якому розвіювали міф про погіршення зору від моніторів.

Експеримент тривав 20 років і в ньому взяли участь 4500 дітей. Дослідники не знайшли зв'язок між погіршенням зору і тривалим перебуванням перед монітором. Вони також відзначають, що погіршення зору пов'язане з генетичною схильністю.

У свою чергу Дафна Бавельер з'ясувала, що геймери можуть краще фокусуватися на дрібних об'єктах і краще розрізняють відтінки сірого.

У той же час лікарі категорично не погоджуються з дослідженнями. Вони стверджують, що при тривалій грі людина менше моргає, що сушить оболонку ока, від чого той отримує невеликі пошкодження.

Висновки

Звичайно, під час дослідження теми я знаходив інформацію про інциденти, які спростовували мої слова. Насправді гри не відрізняються від книг або фільмів, які також можуть надихнути на погані вчинки. Все залежить від самої людини і його світогляду, а ідіотів вистачає всюди.

Ігри - це не бич сучасності і не вселенське зло. Відеоігри - це один з інструментів розвитку, який потрібно правильно використовувати. Пам'ятайте, грайте тільки в хороші ігри, і не забувайте вдосконалюватися.