Skip to main content
Що спонукає людину до тютюнокуріння?

Що спонукає людину до тютюнокуріння?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі 1,26 млрд людей курять тютюн. Щорічно від наслідків тютюнокуріння вмирає більше 8 млн осіб. Цих завчасних смертей можна було б запобігти, якщо ті, що курять, знали б, як позбавлятися нікотинової залежності.

Тютюнова статистика
Ми не будемо зараз вдаватися до відомих речей про шкідливість куріння, наприклад, про те, що крапля нікотину вбиває коня. На жаль, декому здається, що нібито нічого поганого в курінні немає. Але це тільки на перший погляд. А те уявне задоволення від тютюнового диму повертається до курця небезпечним бумерангом прикростей і втрат: різні хвороби, передчасна старість і болісна смерть. На жаль, мало хто знає, що кожна викурена сигарета коштує курцю 15 хвилин життя. Тим більше, дивно бачити вихователів, вчителів, лікарів, що курять. Такі, як вони, небезпечні для суспільства, особливо для дітей — нашого майбутнього.

Вже більше ніж півстоліття тому науково доведено, що вживання тютюну руйнує здоров’я. Однак у світовому масштабі в середньому 50% чоловіків і відповідно 25% жінок постійно курять, тобто всі вони, перші та другі, попали в залежність до тютюну.

А чи знаєте ви, шановні читачі, про таке явище, як нікотинова залежність? Але давайте спочатку закінчимо з вами розмову про сумну тютюнову статистику. Наприклад, про те, що в Україні налічується 9 мільйонів активних курців. Тобто таких нікотинозалежних індивідів, які регулярно із завзятістю, гідною іншого застосування, «смокчуть» тютюнові вироби, отруюючи їхнім мерзотним і небезпечним для здоров’я димом себе та ні в чому не повинних оточуючих, в тому числі дітей.

А чи знаєте ви, дорогі читачі, що 25% громадян України викурюють першу сигарету у віці 10 років. І в решті-решт, на перший погляд, майже невинне захоплення перетворюється в соціально небезпечну шкідливу звичку. У віці 13—15 років вже курять 30% підлітків (другий у світі показник, який у будь-який момент може стати першим).

Однак число людей, які починають курити, щороку збільшується на 100 тис. осіб. А чи відомо цим легковажним новоприбулим курцям про те, що 37 тисяч смертей від хвороб, пов’язаних із курінням, очікує на них щорічно?

Нікотин та нікотинова залежність
Чому такі невтішні цифри тютюнової статистики? Мабуть, тому, що далеко не усі люди знають про таке негативне явище або стан, як залежність. У даному випадку — від куріння. Тобто мова іде про тютюнову (або нікотинову) залежність.

Як ви думаєте, чому люди продовжують курити, не зважаючи на очевидну смертельну небезпеку від тютюну та громадський протест? Причина цього — тютюнова залежність. І вся трагедія в тому, що вона надзвичайно швидко розвивається, в 5—10 разів швидше, ніж залежність від алкоголю.

Тютюнова залежність є захворюванням, яке внесено Всесвітньою організацією охорони здоров’я в міжнародну класифікацію захворювань і розглядається як глобальна медична проблема. Виявлено багато схожих рис між наркотичною та тютюновою залежностями.

Коли припиняється введення нікотину в організм, розвивається синдром абстиненції, що є основним фактором, який перешкоджає успішній відмові від куріння. Власне феномен залежності від будь-якої психоактивної речовини (будь то нікотин, алкоголь, героїн або щось інше) слід трактувати як саморуйнівну поведінку, що протікає за своїми закономірностями, і в кінцевому рахунку викликає незворотні зміни в психіці та функціонуванні внутрішніх органів та систем.

Але що ж таке нікотин? Що це за речовина, до якої люди попадають у залежність? Нікотин — це високотоксичний алкалоїд, який міститься в рослинах сімейства пасльонових, у тютюні. Хімічна формула: С10Н14N2. Сильна отрута. При передозуванні викликає параліч нервової системи, блокує функції нервової системи. Відноситься до наркотиків — групи речовин різної хімічної природи, що стимулює, гнітючу або галюциногенну дію на центральну нервову систему.

Куріння — повільне самогубство
Отже, куріння — це один із варіантів наркоманії. Нікотин, за своєю дією, повністю відповідає характеристиці наркотичних речовин, які викликають звикання або навіть хворобливу пристрасть: потреба в постійному або періодично поновлюваному прийомі даної речовини для отримання задоволення чи «полегшення» фізичного або психічного стану.

До складу тютюнового диму входять кілька сотень отруйних компонентів, 14 з яких є наркотиками. Тому так звані «легкі» сигарети зі зниженим вмістом нікотину — це обман. І люди, які вдихають отруйний тютюновий дим, є справжніми наркоманами.

Що ж відбувається, коли людина курить? Якщо дим потрапляє в легені, частина отруйних речовин одразу всмоктується у кров, а інша, важча частина — смоли, дьоготь, ефірні олії (канцерогенні речовини, що викликають рак) — осідають на внутрішній поверхні легенів. Саме тому при розтині легені курця чорного кольору. Більше того, зуби ще при житті людини стають темно-сірого або коричневого кольору, з’являється неприємний запах з рота. Тютюновим димом просочене все: одяг, волосся, шкіра, навіть піт, чого не можна сказати про людину, яка є прихильником здорового способу життя. Недарма в народі кажуть: «У здоровому тілі — здоровий дух!».

При потраплянні у кров отруйних речовин тютюну, негайно вмикається захисна реакція організму: всі судини різко звужуються, щоб не пропустити через себе цю отруту. Після затяжки димом — йде спазм. Далі видих, судини відходять у попередній стан. Потім знов затяжка — знову спазм. Видих — судини відходять. Таким чином, протягом 8 років у курця відбувається 1 мільйон таких спазмів. В результаті цього судини робляться ламкими.

А тепер уявіть: людина залила в себе кухоль пива. В її організмі спирт всмоктався у кров, еритроцити склеї­лися, ці склейки закупорили в деяких місцях мікросудини (капіляри). В результаті мікросудина роздувається. Лице від цього (у того, що випив) стає червоним, але кровотік через судини не припиняється. Трапляється аневризма судини. Після тютюнової затяжки через деякий час по всіх судинах йде спазм. У тому числі судина намагається спазмувати й на місці аневризми. Стіночка судини натягнута, зношена. А знизу — тиск. І при якійсь черговій затяжці стінка судини не витримує, проривається й трапляється мікрокрововилив. Якщо це відбувається в головному мозку, то ця хвороба називається — мікроінсульт, при цьому людину може паралізувати. Якщо в серцевому м’язі — це мікроінфаркт. Отже, тютюн (особливо плюс алкоголь) — це прискорена та найбільш ймовірна смерть.

Порушення та захворювання, що викликаються курінням
За статистикою, в Україні 60% чоловіків працездатного віку вмирають від якихось «загадкових» серцево-судинних захворювань. Вище ми показали причини цих серцево-судинних захворювань, які вбивають більше половини чоловіків. Вбивають їх алкоголь і тютюн. До речі, першою ознакою судинних порушень при курінні являються кисті рук або ступні, що мерзнуть.

Якщо ви побачите на вулиці літнього чоловіка без ноги, то цілком ймовірно, що перед вами не жертва аварії або війни, а жертва куріння. Інтоксикація нікотином має велике значення для розвитку так званих облітеруючих уражень артерій кінцівок (закупорок судин). Ознаками захворювання є переміжна кульгавість, що виникає при ходьбі, біль у кінцівці, що полишає сну та спокою, далі — виразки, гангрена й як результат — ампутація ноги. Частина людей не може змиритися із такою втратою та інвалідністю й добровільно йде з життя.

Які ще захворювання викликає куріння? На жаль, дуже численні. У курців набагато частіше буває рак глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, сечового міхура, нирок, у жінок — рак шийки матки. Практично майже всі види раку зустрічаються у курців частіше, ніж у тих, хто не курить. Частота хронічних неспецифічних захворювань легенів серед курців вища майже в три рази, в тому числі хронічного бронхіту — майже в чотири рази. Виразки шлунку, дванадцятипалої кишки у курців зустрічаються на 60% частіше. Куріння також сприяє вимиванню кальцію з кісток, що приводить до їх крихкості. Курці частіше страждають на запалення ясен і від карієсу. Куріння в період вагітності збільшує ризик аборту та мертвонароджень; дитина народжується з низькою вагою та схильна до інфекцій верхніх дихальних шляхів.
Що стосується «пасивного куріння», то у вимушених дихати тютюновим димом рідних і близьких, а також співпрацівників по роботі вище ризик раку, алергічних та інших захворювань. Особливо страждають діти. Часто батьки не замислюються над тим, що їхня дитина придбала цілий «букет» хвороб саме тому, що вимушена знаходитися в одному приміщенні з мамою, татом, а то й бабусею, що постійно курять.

Хто спонукає молодь і жінок до куріння?
Мало хто з Вас, шановні читачі, знає, що тютюнові компанії на початку 90-х років прийняли програму залучення до куріння дітей та молоді. На жаль, ця програма зараз з успіхом реалізована. Для цього тютюнові виробники почали додавати в кожну тонну тютюну 150 кг меду, 90 кг сухофруктів, різні ароматизатори, а на даний момент, більше 200 хімічних добавок, що покращують смак тютюну. Робиться це для того, щоб у дитини, яка вперше спробувала тютюн, не виник ефект задушення та щоб їй сподобався смак. Також додаються спеціальні речовини, які в багато разів посилюють швидке звикання до тютюну. Крім того, спеціально для дівчат і жінок тютюновими компаніями випускаються так звані «дамські» сигарети, які відрізняються від усіх інших, звичайних, формою, розміром, ароматом, а також ніжним приємним кольором сигаретних пачок і лірично-романтичними назвами, написами та візерунками на них. Мовляв, труїться на здоров’я!

Післямова
У цивілізованому суспільстві вже давно усвідомлений згубний вплив тютюнокуріння не тільки на здоров’я окремого індивідуума, але і на суспільне здоров’я в цілому, в зв’язку з цим на державному рівні реалізуються жорсткі заборонні заходи.

Наприклад, такі міжнародні організації як ВООЗ, МОП, ЮНІСЕФ і Всесвітній банк наполегливо рекомендують урядам застосовувати активні міри контролю над тютюновими виробами. Важливим міжнародним документом, узагальнюючим міжнародний досвід рішення тютюнових проблем, стала Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну.

На жаль, в Україні такі міри реалізуються зовсім недостатньо. Більш того продовжується реклама тютюнових виробів. Відсутня послідовна політика в цій важливій справі. Це стосується ціноутворення, інформування споживачів і, нарешті, власне, виробництва сигарет та інших тютюнових виробів. Поки ми дочекаємося, коли держава буде прислухатися до нагальних потреб людини, людині залишається покладатися тільки на себе. Тобто діяти за принципом «Допоможи собі сам!». А це означає, що у боротьбі з такою шкідливою наркотичною звичкою, як тютюнокуріння, починати треба з себе. Висновок: кидайте курити! І це стосується кожного. Перестанете курити — не буде потреби купувати тютюнові вироби. Адже відомо, що попит народжує пропозицію. Тим більше, що ваш антитютюновий успіх буде кращим прикладом для інших курців.

Але не в усіх вистачає, по-перше, почуття міри, щоб не попасти в нікотинову залежність, а по-друге, — сили волі, щоб позбутися цієї залежності. Тобто перейти від залежності до незалежності. А це вже перемога. Хоч і маленька, але свобода. А свобода для людини — це щастя.

Якщо Ви можете керувати своїми бажаннями і не залежите від хвилинного задоволення, тоді без зайвих труднощів можете впоратися з невблаганним потягом до сигарети. Для цього лише потрібно один раз прийняти остаточне рішення відмовитися від куріння. Зробіть це серйозно і назавжди!

Щоправда, і рішучість вимагає сприятливих умов. Тому постарайтеся створити їх, а саме:
1. Увесь тютюновий атрибут — геть з очей!

2. Поцікавтеся, як діє куріння на людський організм і все живе.

3. Виберіть слушний момент для відвикання від куріння, коли інших навантажень немає: вихідні дні, відпустку, відрядження, подорож, свято.

4. Урізноманітніть свої страви: їжа має бути переважно рослинною та молочною.

5. Включіть до щоденного раціону воду (не менше, ніж 1—1,5 літра), бажано джерельну або колодязну, але тільки не солодку та газовану. Вода сприяє очищенню від отруйних відкладень тютюнового диму, чим фактично створюють і покращують фізіологічні передумови для поновлення здорових потреб організму людини.

І насамкінець, хотілося б згадати прості та справедливі слова всесвітньо відомого російського хірурга, академіка Федора Григоровича Углова: «…Я розумію, що в пошуках причин, які виправдовують твоє безвілля, ти можеш сказати: якщо це так погано, нащо ж продають тютюнові вироби в такій величезній кількості? Організації, які стимулюють тютюнову промисловість, вважають, що отримують велику вигоду. Однак, це ілюзії. Країна й народ втрачають від тютюну набагато більше, ніж здобувають. Сьогодні ВООЗ виступає із гаслом: «Куріння або здоров’я? Обирайте самі!»