Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Батькові від сина

Батькові від сина

Розглядаючи виставку, я замислилася над тим, як ми зачерствіли у своїх людських стосунках. І як важливо підтримати їх добрими заходами, вчинками, до яких і відноситься ця творча подія. А приводом став день народження народного художника України, професора, академіка, відомого живописця України Василя Гуріна. Творча династія Гуріних відома вже трьома поколіннями українських митців, яких виховала альма-матір українських художників — Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури.

Василь Іванович пройшов шлях від студента — закінчив у 1939 році майстерню провідних художників К. Трохименка, М. Писанко, Л. Чичкана; голови Київської організації НСХУ, професора кафедри живопису НАОМА, дійсного члена АМ України, володаря ордена Ярослава Мудрого VІ ступеня, ордена «За заслуги» ІІІ ст.  Провідний живописець має у потужному списку численні виставки, які характеризують його як прихильника реалістичного мистецтва з власним стилем живопису.

Як педагог, В. Гурін має вже видатних вихованців, творчість яких є окрасою сучасного мистецтва України. Для сина Василя Гуріна Володимира творчий шлях розпочався з дитячого віку, поруч з батьком, потім роки навчання в Київському державному художньому інституті, закінчення аспірантури Української АМ. Провідні вчителі художника О. Лопухов, В. Гурін, Т. Голембієвська — саме їм вдячний Володимир своєю ґрунтовною фаховою підготовкою.

Вихід на самостійну творчу стезю ознаменувався формуванням власного творчого письма, з ознаками гармонійного поєднання традиційного живопису та оригінальності авангардного напряму.  В доробку Володимира Гуріна є виразні творчі серії, які розкривають багатогранність його творчого мислення. Саме такими на виставці представлені серії картини «Київські мотиви» та «Гербарій почуттів».

Образне мислення художника переносить наше уявлення в затишні дворики Києва, наповнює духовний стан чимось потаємним, романтичним, хвилюючим. Картини з затишними вуличками, парканами, старими будинками сповнені чогось потаємного, ностальгії про минуле, добре. Прості мотиви промовляють дивною чистотою, душевним теплом, незахищеністю. Знайдена стримана палітра підтримує рівновагу композиційного рішення. Присутня культура живопису майстра, який вільно володіє кольорами, дозволяє інколи взяти сміливий акорд для підкреслення виразності знайденого мотиву. 

В «Гербарії почуттів» навпаки художник дозволяє собі оригінальне рішення у побудові художнього образу. Оригінальні колажі сповнені динамічних акцентів, де фокусуються погляд, рух, відчувається динаміка простору і часу. Загалом можна охарактеризувати представлену виставку, як певний пошук істини, коли художник не тільки спостерігає навколишній світ, а й створює гостросюжетні стилізовані образи.

Тут і літопис з вишуканими кольорами, і самовираження через відвертий сплеск емоцій, в якому промовляє філософія митця.  Чимало добрих слів було сказано на адресу іменинника та усієї родини Гуріних. Але головною рисою, яка поєднує цих творчих діячів, є людяність, добро, самовіддане слугування мистецтву. Відповідальність та порядність вирує в родині, яка вміє посіяти добро і зібрати добрий урожай.  Відкриваючи виставку, голова НСХУ народний художник України В. Чепелик підкреслив саме ці риси родини Гуріних.

НОМА пишається педагогами Гуріними та їхнім вкладом у розвиток образотворчого сучасного мистецтва України, підкреслив у своєму виступі проректор по науковій роботі вузу, кандидат мистецтвознавства О. Ковальчук.  На виставці присутні почули спів соліста гурту «Кобза», заслуженого художника України Валерія Вітера, віртуозну гру на фортепіано художниці онуки Марії, натхненну декламацію народного художника України І. Ковтонюка, який привітав іменинника поемою Кобзаря «Кавказ».

Так в колі колег, а ними були викладачі кафедри живопису, студенти, мистецтвознавці, друзі, пройшов весняний вернісаж живопису, який присвятив син батьку. Присутні не тільки отримали духовну насолоду, а й приклад виховання родинних відносин в любові та взаємній повазі. Побажаємо українській спільноті збагатитися від джерела професійності та людяності художників Гуріних на благо рідної України.

Валентина Єфремова, фото автора