Skip to main content
Майбутнім матерям про ВІЛ/СНІД

Майбутнім матерям про ВІЛ/СНІД

Що необхідно знати кожній жінці про ВІЛ-інфекцію? Чи може інфікована ВІЛ жінка народити здорове немовля? Як зробити своє життя та життя дитини більш безпечним? Саме про ці таінші, хоча і не менш актуальні питання, буде йти мова у цій статті. Це, так би мовити, спроба провести «лікнеп» (ліквідація неписьменності) або тренінг для майбутніх матерів. Відразу скажемо, що ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини.

Може виникнути зустрічне питання від читачів: чи треба більше знати про ВІЛ?Скажу, що це необхідно. Справа в тому, що розуміння шляхів передачі інфекції, знання можливостей профілактики і лікування ВІЛ допоможе зробити Ваше життя та життя Вашої сім’ї більш безпечними. Наскільки це важливо? Дуже важливо, тому що для ВІЛ не є перешкодою соціальний або матеріальний стан. Зупинити розповсюдження епідемії може тільки знання та дотримання кожним простих правил.

По-перше, треба знати, що є можливість народити здорову дитину, навіть якщо жінка інфікована на ВІЛ. Для цього необхідно вчасно провести профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини. Саме тому знання ВІЛ статусу у період вагітності має особливе значення. По-друге, потрібні результати тестів (спецаналізів).

Що означає результат тесту? Якщо результат позитивний, то це означає, що присутність антитіл підтверджено, тобто ВІЛ є. Єдиний спосіб дізнатися, чи інфікована людина ВІЛ, чи ні, – це проведення спеціального аналізу на ВІЛ (тест на ВІЛ). Останній потрібен хоча б тому, що ВІЛ-інфекція до певного моменту ніяк не проявляється. При зараженні ВІЛ можуть пройти роки, перед тим як Ви помітите якісь зміни у самопочутті. Але протягом усього цього періоду Ви можете інфікувати свого партнера. Тому тільки тест на ВІЛ достеменно визначає наявність вірусу у крові людини (причому, якщо негативний результат, тест треба повторити, але не раніше, ніж через 3 місяці після першого негативного результату, потім – через 6 місяців, потім – через 9 місяців і т.д.).

Важливо пам’ятати, що від моменту інфікування до моменту, коли у крові утворюється достатня для визначення кількість антитіл, минає біля 3-х місяців. Антитіла – це специфічні білки, що виділяються організмом для боротьби з вірусом. Цей період, що необхідний для вироблення антитіл, називається «періодом вікна». Якщо узяти кров у людини в «період вікна», то тест буде негативним, не дивлячись на те, що людина інфікована ВІЛ.

При відсутності лікування вірус активно розмножується і поступово руйнує імунну систему. Людина може бути інфікована тривалий час (від 3 до 15 років, у деяких випадках – до 20 років), не підозрюючи про це. ВІЛ, розмножуючись, позбавляє імунну систему можливості захищатись, що фактично приводить до розвитку СНІДу (синдрому набутого імунодефіциту). В результаті організм людини більше не може чинити опір ніяким інфекціям.

Треба також обов’язково знати, що ВІЛ передається:

  • при статевих контактах;
  • через кров, при використанні нестерильних голок, шприців, приладів для гоління, манікюрних приладів;
  • від ВІЛ-позитивної матері – дитині (під час вагітності, при пологах та під час годування грудним молоком). Біологічна рідина, що вміщує достатню кількість ВІЛ (кров, сперма, секрет піхви, грудне молоко).

 

ВІЛ не передається:

  • через потискання руки, обійми, поцілунки;
  • через сумісне використання посуду, столових приборів, рушник, одяг;
  • при загальному користуванні туалетом (вбиральнею), ванною кімнатою, басейном;
  • через тварин і комах;
  • через кашель і чхання.

Між іншим, засобами профілактики вважаються латексні засоби контрацепції, але й вони не дають 100% гарантії захисту. Тому найнадійнішим методом профілактики передачі ВІЛ є утримання від сексуальних контактів до шлюбу і вірність у шлюбі.

Існують ліки, які застосовуються при лікуванні ВІЛ-інфекції та СНІДУ. Це так звані антиретровірусні препарати (АРВ-терапія). Вони не вбивають вірус, а уповільнюють його розмноження, що дає можливість збільшити тривалість життя людини, інфікованої ВІЛ, і призупинити розвиток СНІД.

 

Отже, як захистити дитину від інфікування ВІЛ? Для цього необхідно вжити такі заходи:

  • прийом антиретровірусних препаратів жінкою під час вагітності та пологів. Дитині – одразу після народження;
  • вибір відповідного методу ведення пологів разом із лікарем;
  • виключно штучне годування для малюка.

 

Для того щоб захистити малюка від ВІЛ, необхідно знати, інфікована його мати чи ні. У чому полягають переваги знання ВІЛ статусу?

Якщо результат позитивний, це дає можливість:

  • самостійно і свідомо прийняти рішення про народження дитини;
  • разом із Вашим лікарем вибрати оптимальний спосіб пологів;
  • прийняти свідоме рішення про відмову від грудного годування, оскільки ВІЛ входить у молоко;
  • попіклуватися про своє здоров’я, почати своєчасно необхідне лікування;
  • виростити малюка та спланувати своє подальше життя.

До речі, можливість народження здорової дитини в інфікованої ВІЛ жінки при дотриманні всіх профілактичних мір – 92%, а без профілактики – 65%.

У зв’язку з тим, що в Україні стало доступним безплатне лікування, ВІЛ-інфіковані люди отримали можливість прожити повноцінне життя. Однак ліків, що дозволяють повністю вилікувати інфекцію, все ще, на жаль, нема. Тому необхідно приділяти якомога більше уваги профілактиці інфікування ВІЛ.