Гармонійна здорова сім’я — запорука народження здорової дитини

Немає і не може бути універсальної рекомендації щодо того, як підготуватися до вагітності, народити і виховати здорову дитину.

Дуже важливим є грамотне ставлення до методів контрацепції, тобто методів запобігання вагітності, які застосовує подружжя до зачаття. Їх вибір потрібно добре продумати, узгодити з лікарем, враховуючи стан здоров'я чоловіка і жінки, їхній вік, характер роботи, особливості способу життя, зокрема наявність чи відсутність шкідливих звичок, традиції виховання, релігійні переконання, тощо.

Слід пам’ятати, що важливим зовнішнім чинником для плоду, є передусім організм матері. Зміна нормального, фізіологічного стану матері, а саме хвороби жінки до і під час вагітності, зокрема психічні травми, захворювання серцево-судинної системи, печінки, нирок, цукровий діабет, тиреотоксикоз та інші, негативно впливають на процеси розвитку плоду в утробі матері і можуть викликати небажані порушення. Тому важливо своєчасно стати під лікарський нагляд в жіночій консультації, пройти комплексне обстеження та ультразвукове обстеження розвитку плоду. 

Якщо жінка своєчасно стала на облік з приводу вагітності і отримала весь об’єм допологового обстеження і консультування, якщо вона дотримується рекомендацій лікаря — є усі шанси нормально доносити вагітність і народити здорову дитину.

Шкідливі звички — серйозна перешкода вагітності

Досить серйозною перешкодою для фізіологічного перебігу вагітності і народження здорової дитини, як уже згадувалося, є шкідливі звички в сім’ї: вживання алкоголю, паління, вживання без потреби медикаментозних засобів. У цій ситуації можуть мати місце викидні в різні терміни вагітності, порушення розвитку дитини в утробі матері, утруднення адаптації немовляти після народження до зовнішнього середовища, затримка фізичного і психічного розвитку, а звідси — підвищена захворюваність у ранньому дитячому і наступному віці.

Значною запорукою для здоров’я майбутньої дитини є створення і підтримування культу «здоров'я» у родині майбутніх батьків.

Стрес під час вагітності

Вагітність — це особливий прекрасний період у житті жінки та її сім’ї. Але це також час, коли у вагітної виникає багато проблем.

Одна з таких проблем — це стрес, від якого вагітна жінка потерпає більше, ніж звичайно, внаслідок тих фізичних і емоційних змін, що відбуваються в її організмі. Значно впливають на виникнення стресорних реакцій конфлікти, сварки й інші проблеми, що виникають вдома і на роботі.

Стрес призводить і до таких змін в організмі, як нервове напруження, підвищений тиск, підвищення частоти серцевих скорочень, він може спровокувати загострення старих і виникнення нових захворювань. Якщо жінка перебуває в стресовому стані тривалий час — це спричиняє її фізичне й емоційне виснаження, втому, погіршення сну, серцево-судинні захворювання.

Тому вагітній жінці завжди варто уникати стресу, тримати себе в руках і без причини не нервувати. Вона мусить пам'ятати, що її нервовий стрес може значно сильніше ніж на неї саму вплинути на майбутню дитину, бо вона слабкіша і вразливіша.

Між жінкою та дитиною назавжди залишається близький психоeмоційний зв’язок. Він виникає з часу коли жінка приймає ментально рішення мати дитину, і не переривається, коли перерізують пуповину. В організмі дитини є пам’ять щодо внутрішньоутробного розвитку. Слова матері та її емоції «працюють», згідно сучасних даних, на хімічному рівні.

Якщо під час вагітності жінка спокійна, розмовляє чемним голосом, урівноважена, доброзичлива, то дитина отримує через спільну кровотворну систему гормони радості. Якщо мама сумна, або дратівлива — дитина ще з утроби «хімічно» сумує разом з нею, вона отримує речовини, які пригнічують нервову систему. Особливий вплив на дитину має голос матері. Голос матері може творити дива, впливаючи позитивно на біохімічні та фізичні процеси дитячого організму.

Кожній матері і кожному батькові хочеться, щоб їхня дитина була гарною, розумною, душевною і фізично досконалою, щоб виросла щасливою, талановитою. І величезну роль у здійсненні цієї мрії грають взаємини в сім’ї, між батьками з дітьми. Чим міцнішими і повноціннішими будуть взаємозв’язки — тим більше гарантій, що діти виростуть дійсно досконалими, добрими, талановитими, здоровими, а значить щасливими.

Автори статті — фахівці Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ:

Зореслава Антонівна Шкіряк-Нижник — доктор медичних наук, професор, керівник відділення медико-соціальних проблем здоров’я сім’ї

Емілія Іванівна Непочатова-Курашкевич — кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медико-соціальних проблем здоров’я сім’ї

Людмила Миколаївна Слободченко — молодший науковий співробітник відділення медико-соціальних проблем здоров’я сім’ї
Додати новий коментар