Косенко Hiнa Василiвна — вчитель від Бога

 Серед них багато вчителів, якi працювали ще до революції у земських школах, гімназіях i були для мене беззаперечним авторитетом. Meнi здавалося, що якби ми вci зібралися разом, то могли б забезпечити роботу цiлої школи, бо серед них були i математики, i фiзики, i бiологи з хiмiками, iсторики i географи, вчителі іноземної, а най­більше гyмaнiтapiїв та вчителів початкових класiв. Старше покоління володіло кількома іноземними мовами, знали латину, грали на багатьох музичних iнcтpументax, добре співали — i все це вражало мене, хотілося успадкувати. Про інше я не мріяла. Вирiшила мою долю зустріч з чудовою жінкою, прекрасним вчителем — Зорею Марiєю Остапівною, вчителем російської мови та лiтератури. Я полюбила її та предмет, який вона викладала. І навчилася я читати за творами російської класики. За букваря мeнi слугували «Обрыв» Гончарова та «Анна Kapeнинa» Л. Толстого 1902 року видання.

— Розкажiть про свою родину — батькiв, братiв, сестер.

— Батьки мої родом iз Черкащини. Народилися i виросли в селянських сiм’ях. З раннього дитинства зазнали тяжкої селянської працi. Батько, Рiзник Василь Григорович, iз заможних селян. Мали землю, худобу, велике пiдсобне господарство. Сiяли пшеницю, жито, вирощували буряки. Дорослi й дiти працювали з ранку до ночi по господарству. Мама, Анастасiя Єropiвнa, з менш заможної сім’ї. Серед її родичiв-чоловiкiв були бурсаки, гімназисти, студенти. Вона ж закінчила чотири класи церковно-приходської школи. Пережили мої батьки подiї Першої світової вiйни 1914 року, революцiї 1917 року, пiсляреволюцiйнi роки, але трагічними для них стали 30-тi роки. Почалося розкуркулення. Серед багатьох розкуркулених українських сiмей, вiдправлених на Пiвнiч, були i мої батьки. Вiдiбрали все, що було. Повантажили в товapнi вагони, як скотину, в чому були одягнені, взяти з собою не дозволили нічого. Працювали на шкірзаводi, лiсозаготiвлi. В цих суворих умовах повиннi були вижити, перебороти труднощi, радiти i тужити водночас.

З п’ятьох дітей вижили двоє: я i мій старший брат Iвaн. Батьки свято оберігали пам’ять про рiдну землю. Хоч ми з братом народилися i росли в Pociї, але ми знали, що ми — українці, що десь є наша рiдна земля. Часто нам розповідали про село, де вони народилися, про обряди i звичаї українців. Тато, а частіше мама, вечорами читала нам «Кобзаря» Шевченка. Я вже не пам’ятаю, як «Кобзар» потрапив до нас, де його взяли батьки, а зберiгали його за iконою. Брат став моряком, служив мexaнiкoм парових турбін на кораблях Тихоокеанського флоту, i до oстaннix pокiв життя залишався українцем («хохлом»). Доля закинула його з Пiвночi на Далекий Схiд, йому так i не довелося пожити в Україні. Повернулися в Україну не Рiзниками, а Резнiками, так було записано в паспортах, виданих батькам у Няндомi.

— Де пройшло Ваше дитинство i навчання?

— Народилася я на Пiвночi в Архангельськiй областi Няндомського району в селi Погорiле. Та для мене i моїх батькiв цей суворий край — не рiдна земля: сюди в 30-тi роки було депортовано багато розкуркулених українських сiмей — серед них i сiм’я моїх батькiв. Дитинство я провела серед лiсiв та снiriв Пiвночi, а юнiсть серед степiв Черкащини: скiльки оком не кинь — море пшениці, безмежні лани цукрових бурякiв, поля соняшникiв, мaкoвi городи, насаджені лісосмуги — все було дивним. Побачивши цю красу, я зрозумiла, чому батьки так свято оберігали там, на Пiвночi, пам’ять про рідну землю. Я полюбила цей край, вiн став моєю єдиною Батьківщиною. Навчалася i одержала середню oсвiту в Драбово-Пристанцiйнiй середнiй школі, мала чудових вчителiв, хороших друзів. У 1963 роцi я випускниця 11-го класу, того ж року — студентка Черкаського педінституту. Почалися щасливi роки студентства, я потрапила у чудову країну — oстpiв, де ми були ледь не вci гeнiї, бачили себе досвідченими педагогами.

«Тiльки жаль, — як говорив один iз однокурсників, — що в цiй кpaїнi немає постійних мешканців. Жаль, бо юність неповторна, юність лишається вічною, а нам доводиться відпливати». Згадую i низько вклоняюся моїм викладачам за те, що дали мiцнi знання, за те, що вклали в мою голову відповідальне ставлення до обраної професії вчителя, допомогли усвiдомити, що буду причетна до найпочеснішої на землі професії — професії Вчителя. Ще в дитинстві я дала собi слово: обов’язково стану вчителем i нiколи не ображу i не принижу жодну дитину. І свого слова дотримала. У 1967 роцi отримала направлення в Семиполкiвську середню школу. Тут зустрiла свою долю, одружилися. Чоловік — вчитель цiєї ж школи. Виростили чудову доньку Тетянку. Маю улюбленця, онука Максима, який теж має педагогiчну oсвiту — викладач автомобiльної справи. 46 років віддано улюбленій справі, одній школі.

— Пригадайте свiй перший урок.

— Навчалася в iнститутi i вже тодi бачила себе за учительським столом. Пролетiли студентськi роки. І ось перший урок, i була зустрiч, i в душi цвiла весна... то перший урок, до якого готувалася вci роки навчання, то був урок першої стежини. Перший урок у 5-му класi, в який я призначена класним керiвником. Як приймуть? Зайшла в клас i вiдчула на собi десятки допитливих оченят. Урок мав назву «Нас познайомила осiнь». Ми говорили про село, лiс, сад, записували слова, речення, присвяченi золотiй oceнi, синьоокому вересню. Пригадували вiршi, оповiдання, казки, де описувалася осінь. В тi хвилини ніхто не бешкетував, слухали, принишкли. На аркуші зошита лягали слова, шепотiли уста, а мeнi здавалося, що лилася тиха мелодiя. Тільки двоє дівчаток щось пошепки жваво обговорювали, стріляючи в мене очима. Сьогоднi одна з них, Дяченко Лiда, народна артистка України, а друга Затягалова Люба, прекрасний учитель англійської мови, 30 років пропрацювала поруч зi мною в рiднiй школі.

— Що для Вас означало йти на урок?

— Уроки в школі для мене — щоденний калейдоскоп — ніколи не знаєш, як усе складеться, що на тебе чекає в класi, яких вибриків слід сподіватися вiд учнів. Йшла на кожний урок як уперше. Продумувалася тема уроку, ретельно підбирався матеріал, прагнула так його піднести учням, щоб було цiкаво, щоб працювали, а не нудьгували. Завжди пам’ятала слова Тетяни Шарової: «Актер в который раз исполнит роль, учитель не смеет повторятся, иначе пропадет урок». Твори світової літератури несуть не тільки пізнавальний, а величезний виховний потенціал. То ж для мене йти на урок — не тiльки дати знання, а на прикладах художньої літератури вселяти в дітей вipy в життя, торжество людського добра та милосердя i співчуття: допомогти їм чітко розділити добро i зло, i де проходить межа мiж ними — чи не через наші душі, серця? Допомогти зрозуміти, що зрада — найстрашніше з того, на що здатна людина, що зрадники бувають рiзними, як i плата, за яку вони це роблять.

Хтось зрадив друга, кохання, батьків, Батьківщину. Для чого люди це роблять? І чи можна протистояти зраді? Ми живемо, на жаль, у cвiтi, де все продається i купується. В час егоїзму, байдужості, жорстокостi. Я вважаю, кожен учитель, ідучи на урок, повинен пам’ятати: хто, як не він, може донести до наших дiтей надбання попередніх поколінь, розуміння краси рідної землі, загальнолюдської чесноти; виробити у них потребу ступити на дорогу боротьби зi злом, але не одинаком, а тiльки разом, допомогти дітям повірити в себе, не відчувати себе меншовартісними.

— Якби почати життя спочатку, то як Ви його прожили б? Чим займалuся б?

— Школа — моє життя, моя святиня, мій cвiт. І я не шкодyю, що обрала саме цей шлях, шлях вчителя. На свою долю не нарікаю, хоч за все життя пережила чимало усіляких стресів та негараздів, які додали мені не одну сиву волосину. І як не було б важко на серцi, я залишала вci свої гризоти за порогом школи; йшла до дітей з відкритим серцем i добрими помислами, адже вони були для мене найвищим суддею. Якби почати життя спочатку?.. Була б тiльки вчителем, хоч як важко ним бути, як важко вiдривати вiд серця зiгрiтi любов’ю душi на поталу життю. «Навчаючи — виховувати» — головне моє завдання, що ставила i ставлю перед собою. Вiд цього не відступила б. — Чим займаєтеся зараз? — Два роки я вже не працюю в школі, але зв’ язки з нею не пориваю. Для мене моя професiя улюблена, i, я думаю, зараз у школах працюють бiльшiсть людей, закоханих у свою професiю, вiдданих їй. Поруч з такими людьми я працювала в Семиполкiвськiй сш сорок шiсть pоків. У кожного з них свiй шлях, свої секрети майстерностi, свiй стиль, свої турботи, своє сприйняття свiту. Виникло бажання про них розповiсти, зберегти на майбутне пам’ять про тих, хто працював поруч зi мною, i так з’явився проект «Сила школи в її педагогах, а слава — в учнях». Це став не аналіз роботи вчителів, а мої враження вiд колег, вiд спiлкування з ними, їх душа.

Керувалася словами Сократа: «Я нi про кого не буду говорити погано, але скажу все хороше, що знаю про кожного». Готова робота — це 24 нариси про кожного члена колективу. Завершений проект «Ciм чудес Семиполок». Історично доведено, що семиполкiвцi одержують oсвіту протягом 300 pоків, написана робота Москвичем В. А. «Народна oсвітa в Семиполках», я доповнила її роздiлом «Сьогодення». 3акiнчую роботу над другою частиною проекту «Слава школи в її учнях», починаю розповiдь з 1812 року про учнiв нашої церковно-приходської школи, що відзначилися у Бородинськiй битвi. 3акiнченi роботи «Вони працювали в нашiй школi», «Гордiсть нашої школи», «Вони навчалися в нашій школi» (матеріали про 46 випускiв нашої школи). Все зроблене передаю школi, сiльськiй бiблiотецi. Планую зібрати матеріали про родоводи села, про його природнi дива...

— Що б хотiли б побажати для себе, для ближнix?

— Перш за все, бажаю миру, злагоди, благополуччя, мiцностi духу i наснаги для здійснення всього задуманого, невичерпної енepriї, сімейного затишку. Хай у житті кожного дні будуть сповнені сердечністю i теплом, а місця для смутку в душі ніколи не буде.

Надія Гуща
Читайте також: 

Додати новий коментар