Історія. Духовність. Мистецтво

Ми живемо в непростий період формування українського суспільства, спрямованого на європейський рівень. Державні, громадські організації шукають шляхи ствердження іміджу України у світовій спільноті. Так був влаштований творчий проект «Храми України», в організації якого прийняли участь Київська православна богословська академія, Михайлівський Золотоверхий монастир, Громадська організація «Сумське земляцтво у місті Києві», Київська організація Національної спілки художників України, яка відзначає свій 50-річний ювілей.

На ІІІ Всеукраїнській науковій конференції для молодих учених та студентів «Українська православна богословська думка в загальнохристиянському контексті» прозвучала доповідь кандидата історичних наук Ю. Кухарчука «Дорога до храму» та презентована виставка художніх творів «Храми України», присвячених українському патріоту, археологу, мистецтвознавцю, музеєзнавцю, вченому світового рівня М. О. Макаренку (1877—1938).

Збереження пам’яті Миколи Макаренка особливо близьке Михайлівському Золотоверхому монастирю. Під час комуністичної пропаганди керівництво революційної Української держави спланувало руйнування монастиря і побудову на цьому святому місті урядового пролетарського комплексу. Акт на варварське рішення не підписав жодний з комісії, а також вчений М. Макаренко, який щойно повернувся з Санкт-Петербурга, щоб бути «корисним батьківщині». Як тисячі вчених, духовних діячів тієї доби, він потрапив під дамоклів меч сталінських репресій. По сфабрикованим звинуваченням Макаренко був арештований, висланий на каторгу в Казань, потім у табори в Томськ, де його і стратили 4 січня 1938 року. Завдяки клопотанням дружини Анастасії Сергіївни відбулася реабілітація українського патріота у 1960, 1965, 1989 роках.

Сумське товариство ініціювало історико-мистецький проект «Повернення», концепцією якого є ідея повернення незаслужено забутих, маловідомих яскравих особистостей сивочолої Сумщини. В рамках проекту влаштовуються щорічні конкурси живопису, присвячені уродженцю Сумщини М. Макаренку з села Москалівка Роменського повіту, який отримав блискучу освіту. Біблійне «кожен служи тим даром, до якого покликаний» підтверджує призначення М. Макаренка на землі. В Україні не було рівних йому в дослідженнях по археології, історії мистецтва, музейній справі та багатьох питаннях культурно-мистецького напрямку. Вчений залишив нащадкам вагому наукову та творчу спадщину (біля 170 наукових праць, тисячі малюнків, акварелей, екслібрисів, малюнків мап, безліч наукових карток, археологічних розвідок, фото, діапозитивів). Ідеали науки, мистецтва і культурної спадщини України М. Макаренко відстоював усе своє життя, а завдяки його археологічним знахідкам країна отримала світове визнання.

На монументі Кобзаря в місті Ромни Сумської області викарбувано гасло: «І оживу і думу вольную на волю із домовини возову». Цей заповіт світоча українського народу відгукнувся набатом дзвіниць Михайлівського Золотоверхого монастиря в ніч на 11 грудня 2013 року, коли проти мирних мітингувальників на Майдані влада учинила фізичну розправу. За трагічними подіями спостерігав М. Макаренко, бронзове погруддя якому було встановлено на Економічній брамі монастиря ще у 1997 році. Він був одним у полі воїном, але зараз навколо нього цілий симбіоз патріотів Небесної сотні, які загинули на Майдані, протестуючи проти свавілля уряду України. Мов би до них звертається у своїх молитвах Святійший Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет із закликом: «Любіть Україну не словом, а всім своїм життям».

Своїми творами відгукнулися і художники виставки живопису «Храми України». На представлених картинах закарбоване не тільки самобутнє сакральне мистецтво українського народу. Ми відчуваємо подих історії та значення духовності у житті людини. Окрасою експозиції стали твори членів Київської організації Національної спілки художників України та членів «Мистецької світлиці» «Сумського земляцтва» у місті Києві: заслужених художників України Генрі Ягодкіна, Анатолія Зорка, Анатолія Тартаковського, Вадима Михальчука. Порадували своєю професійністю молоді живописці Іван Аношкін та Тетяна Ягодкіна (твір якої прикрашає нашу афішу). Відгукнулися й постійні учасники творчих проектів земляцтва живописці Ганна Носенко, Олександр Масик, Тетяна Мельничук, Олена Паламарчук, Ольга Карпенко. Кожен автор представляє свою самобутню сторінку в колі фахівців сучасного образотворчого мистецтва. Але в даному проекті їх поєднує глибоке тлумачення християнських святинь, прагнення розкрити красу українських храмів, зберегти сакральні пам’ятки для нащадків. Тому ми бачимо Києво-Печерську лавру, Софійський собор, Андріївську церкву, Михайлівський Золотоверхий монастир, Кирилівську церкву, Покровський монастир на Оболоні, Фролівський монастир, Преображенський собор у Переяславі, Новгород-Сіверський монастир, Вознесенську церкву у Седневі, церкву Пресвятої Богородиці у селі Тустань. З кожним обраним мотивом пов’язана знакова історична подія українського народу.

Через щорічні творчі проекти, які влаштовує «Сумське земляцтво у місті Києві», ім’я Миколи Макаренка прославиться в столиці України та через пересувні виставки — по Сумщині. А навколо «одного у полі воїна» на стіні Михайлівського Золотоверхого монастиря портретна галерея Небесної сотні нагадує сучасникам про боротьбу українського народу за незалежність. Пам’ятаємо….
Читайте також: 

Додати новий коментар