Маленький екскурс у державну «арифметику»…

Якщо людина має невеликі доходи або є тимчасово безробітною, то варто подумати про можливість оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Особливо тим, у кого є діти. Отож про це докладніше.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють ці відносини, є Закон «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постанова КМУ від 24 лютого 2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям». Ця допомога призначається та виплачується залежно від майнового стану та сукупного доходу сім'ї. Враховується дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом 6 місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соцдопомоги. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Яким є розмір прожиткового мінімуму?

Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (ст. 7) установлено рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення держсоцдопомоги. Так, у 2018-му прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць складає з 1 липня — 1777 грн, з 1 грудня — 1853 грн.

Для основних соціальних і демографічних груп населення розмір прожиткового мінімуму дорівнює таких показників: для дітей віком до 6 років з 1 липня — 1559 грн, з 1 грудня —1626 грн; для дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2018 року — 1860 грн, з 1 липня 1944 грн, з 1 грудня — 2027 грн; для працездатних осіб з 1 липня — 1841 грн, з 1 грудня — 1921 грн.

Соціальна допомога: яка є державна «арифметика»?

Додатково у ст. 9 Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» визначено, що у 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб — 21%, для дітей — 85%, відповідного прожиткового мінімуму. (Це дорівнює: для працездатних осіб з 1 липня — 386,61 грн (1841х21%); для дітей віком до 6 років — 85% відповідного прожиткового мінімуму (з 1 липня — 1325,15 грн (1559х85%); для дітей віком від 6 до 18 років — 85% відповідного прожиткового мінімуму (з 1 липня — 1652,40 грн (1944х85%). 

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дитячих дошкільних закладах відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» у 2018 році збільшується відповідно до зростання прожиткового мінімуму.

Приклад розрахунку від Мінсоцполітики, або оцінка малозабезпеченості…

Щоби читачам не довелося дуже занурюватися в цю загальнодержавну «арифметику», наведу приклад розрахунку профільного Міністерства соціальної політики України. Мова йде про розрахунок визначення права на державну соціальну допомогу для сім’ї, яка складається з 4 осіб: двох працездатних батька і матері, а також дитини до 4 років і дитини 7 років. Отож визначимо рівень забезпечення прожиткового мінімуму (у грн) для даної сім’ї. 386,61 (для мами) + 386,61 (для батька) +1325,15 + (1325,15х10%) (для дитини 4 років) + (1652,40 + (1652,40х10%) (для дитини 7 років). Усього = 4048,53 грн.

Простіше кажучи, для того, щоб визначити середньомісячний сукупний дохід сім’ї (2 дорослих працездатних батьків та 2 дітей у віці 4 і 7 років), треба усі доходи з різних джерел надходжень за попередні 6 місяців перед місяцем звернення поділити на 6.

4048,53 грн на місяць. Саме така є сьогодні оцінка малозабезпеченості на всю родину. Інакше кажучи, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї є нижчим від рівня забезпечення прожиткового мінімуму (4048,53 грн), така сім’я вважатиметься малозабезпеченою та матиме право на державну соцдопомогу.

З чого складається сімейний сукупний доход?

Які складові входять до сукупного доходу сімей (одержувачів) соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на цю допомогу та розрахунку її розміру?

Для відповіді на такі питання застосовується «Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», яку затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 р. №486/202/524/455/3370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за №112/6400. Ця Методика призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру.

Відповідно до п. 5 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів держсоцдопомоги) віднесено 20 його різновидів. Серед них: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі й вихідні дні та за роботу за сумісництвом; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, незалежно від періодичності й джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства тощо, установи чи організації; інші грошові виплати, які мають систематичний характер тощо. Також до сукупного доходу сімей включаються інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Куди звернутися для оформлення соцдопомоги?

На підставі постанови КМУ №250, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються управліннями праці та соцзахисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соцзахисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї. Соцдопомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідки про неотримання такої допомоги в органах соцзахисту населення за місцем реєстрації.

Для оформлення соцдопомоги необхідно надати: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). 
Читайте також: 

Додати новий коментар