«Шевченко єднає Україну»

Під такою назвою в Товаристві «Знання» України розпочалася Всеукраїнська науково-просвітницька, культурно-мистецька акція

її організаторами виступили Товариство «Знання» України, Університет сучасних знань, Національна спілка письменників України, Національна спілка народних майстрів України, Асоціація працівників засобів масової інформації, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка, Благодійний фонд «Український рушник», Асоціація «Спадщина України» і Професійна спілка працівників культури України. Мета цієї акції — проведення протягом 2015—2016 років низки всеукраїнських заходів, спрямованих на виховання у суспільстві почуття гордості за свій народ і свою державу, формування атмосфери злагоди, розуміння необхідності співпраці всіх гілок влади, діалогу різних політичних сил, зміцнення економічної могутності, культурного і духовного розвитку країни, утвердження її міжнародного авторитету. Урочисте відкриття акції розпочалося 10 березня 2015 року презентацією Рушника національної єдності і вишиванням Рушника Великому Тарасові «Обніміться ж, брати мої».

Рушник національної єдності вже впродовж кількох років вишивали майстри з усіх регіонів України — всього майже 6 тисяч осіб. На ньому відтворено етапи розвитку українських національних символів, починаючи від Трипілля, Київської Русі й до незалежності нашої держави. Заготовки рушника «Обніміться ж, брати мої» під мелодії Гімну України, «Пісні про рушник» урочисто вносились до виставкової зали Товариства. Вишивальниці — представники Національної спілки народних майстрів України — продовжують роботу над рушником на очах в усіх присутніх. Це був неперевершений момент великої гордості за нас, українців, бо ми разом — велика сила.  Президент Національної академії педагогічних наук, президент Товариства «Знання» України академік Василь Кремень, відкриваючи акцію, сказав про важливе значення українських символів, що зберігалися й оберігалися упродовж багатьох тисячоліть, були оберегами народу і по-новому відроджуються зараз.

В усьому світі, де є українці — там з’являються й українські рушники, що стали сакральним символом України. У своєму вступному слові він зазначив, що Гімн України, який супроводжував внесення Рушника, вперше прозвучав 150 років тому, а авторові музики Михайлові Вербицькому минає в ці дні 200 років від дня народження. Василь Кремень від імені дружини Президента України Петра Порошенка Марини Порошенко групі вишивальниць вручив нагороди. Голова правління Товариства «Знання» України доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки, професор, президент Університету сучасних знань Василь Кушерець представив почесних гостей і надавав їм слово для виступів: першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, письменника Героя України Юрія Мушкетика, голову ради Асоціації працівників ЗМІ Віктора Петренка, президента Благодійного фонду «Український рушник» Миколу Степаненка, президента Асоціації «Спадщина України» Ірину Квасницю, голову Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського, генерального директора телекомпанії «Культура» Жанну Мазницьку, заступника голови правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка Миколу Нестерчука, актора, режисера Василя Неволова, ректора Університету сучасних знань Юрія Ведєрнікова, керівника авторського колективу візерунка рушника Тамару Степаненко та багатьох інших. Василь Кремень, Леонід Каденюк, Василь Кушерець, Юрій Мушкетик та інші взяли безпосередню участь у вишиванні рушника «Обніміться, брати мої».

На святі звучали вірші Тараса Шевченка та пісні на слова Кобзаря у виконанні студентів Університету сучасних знань, виступав хор «Чумаки». Велике враження на присутніх полишив виступ народної артистки України Галини Яблонської та артистів Українського героїчного театру «Пам'ять», яким вона керує. У репертуарі театру переважає Шевченківська тематика. Завершився захід концертом народного артиста України Фемія Мустафаєва, який виконав низку пісень, романсів на слова Тараса Шевченка, музику до яких написали українські композитори М. Лисенко, І. Шамо, Кос-Анатольський: «Учітеся, брати мої», «Доля», «Садок вишневий коло хати», «Мені однаково», «Давно те минуло», «Гетьмани, гетьмани», «Минають дні» та інші українські народні пісні на слова Т. Г. Шевченка «Думи мої» та «Од села до села». Фемій Мустафаєв спільно з хором «Чумаки» при підтримці залу заспівав народні пісні на слова Тараса Шевченка «Реве та стогне» і «Заповіт». 9 березня 2015 року у Національній філармонії України, в Колонному залі імені М. В. Лисенка, за підтримки Міністерства культури України та Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка відбувся концерт-присвята генієві Тараса Шевченка «Скрипкове дерево роду» за участю заслуженого артиста України Кирила Стеценка, Героя України, лауреата Шевченківської премії народного артиста України Анатолія Паламаренка та піаністки Наталії Строчан.

Учасниками святкових урочистих дійств були вчителі, учні та батьки спеціалізованої школи №187 з поглибленим вивченням української та англійської мов м. Києва, які долучаються до збереження українських духовних цінностей, розвитку рівня духовної культури та збагачують свій духовний потенціал. У школі 10 березня теж відбувалися заходи до Шевченківських днів: відкриті уроки та виховні години на честь генія українського народу Т. Шевченка, фотовиставка «Шевченко в моїй сім’ї», урочистий концерт та вистава «Гайдамаки» (за Шевченком) за участю школярів та артистів Київського академічного театру українського фольклору «Берегиня». Акція «Шевченко єднає Україну», що стартувала в Києві, продовжуватиметься за графіком у регіонах України.

В її рамках відбуватимуться різноманітні заходи в областях, районах, містах і селах, на підприємствах, у навчальних закладах, клубах і палацах культури, музеях, будинках творчості, забезпечуватиметься широке висвітлення у засобах масової інформації. Читатимуться лекції, демонструватимуться фільми, проводитимуться тематичні соціологічні дослідження, етнографічні експедиції, майстер-класи з вишивання тощо. За підсумками акції планується створення документального фільму «Рушник — оберіг України», відеофільмів про її хід в регіонах. Завершальним акордом акції буде урочиста церемонія презентації рушників Президенту України, Верховній Раді, Кабінету Міністрів за участю представників з усіх регіонів України.

Керівники держави, народні депутати, представники провідних політичних сил мають стати під Рушник національної єдності і Рушник Великому Тарасу та запевнити країну в конструктивній і злагодженій роботі в ім'я економічного і культурного розквіту Вітчизни. В подальшому рушники експонуватимуться в мобільній виставковій експозиції «Рушник — оберіг України».

За задумом організаторів акції, планується в перспективі створення Національного музею «Український рушник».
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар