Марія Іванівна Доліна

У 2009 році на міжнародній конференції, яку проводила МГО «Федерація жінок за мир у всьому світі» до Дня матері, у номінації «Жінка-льотчик» нагороду отримала Марія Іванівна Доліна. На превеликий жаль Марії Іванівни вже більше ніж півроку немає разом з нами. На 89-му році життя 3 березня 2010 року перестало битися серце жінки-легедни, жінки-льотчиці – Марії Іванівни Доліної. Але пам'ять про цю героїчну жінку буде жити вічно.

Народилася Марія Іванівна 18 грудня 1920 року в селі Шаровка Полтавського району Омської області в сім'ї селянина-переселенця з України.

Закінчила 8 класів середньої школи  села Михайлівка (зараз це містечко знаходиться в Запорізькій області), потім – екстерном середню школу у місті Дніпропетровську. У сім'ї Доліних було десять дітей, Марія була старшою.

Після закінчення 8 класу та середньої школи Марія Іванівна пішла працювати, але водночас займалася в Михайлівській планерній школі – філіалі Мелітопольського аероклубу. Планерну школу закінчила з відзнакою. А в 1939 році закінчила Херсонську авіаційну школу. Але для того, щоб поступити в цю школу, Марії Іванівні довелося додати собі 2 роки.

Закінчивши школу, працювала льотчиком-інструктором Дніпропетровського, а пізніше Миколаївського аероклубів.

З 1941 року Марія Іванівна почала служити в Червоній Армії (з перших днів війни), в діючій армії – з липня 1941 року. Брала участь у боях на Південному фронті з липня 1941 року в складі 296-го винищувального авіаполку 66-ої авіадивізії як льотчиця зв'язку.

У 1942 році Марія Іванівна закінчила Енгельську військову авіаційну школу.

З грудня 1942 року – на Сталінградському, Донському, Західному, 3-му Білоруському, 1-му Прибалтійському фронтах у складі 125-го гвардійського полку імені Марії Раскової.

Свій перший бойовий виліт здійснила під Сталінградом. Воювала в небі Сталінграду, Північного Кавказу, Кубані, Курська, брала участь у визволенні Білорусії та Прибалтики. Визволяючи Білорусію, брала участь у боях за Вітебськ, Оршу, Борисів.

З 1941 року – заступник командира 2-ї ескадрилії. За роки війни здійснила 282 бойових вильоти, 72 з них – на літаку Пе-2. Звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна та медалі «Золота Зірка» гвардії капітану Доліній Марії Іванівні присвоєно Указом Президіума Верховної Ради СРСР від 18 серпня 1945 року. Нагороджена орденом «Червоного Прапору» (двічі), Вітчизняної війни I ступеня, українським орденом Богдана Хмельницького III ступеня, 25 медалями.

Після війни наша героїня була заступником командира бомбардувального авіаційного полку, з 1950 року – у запасі. Але продовжувала активно працювати. У свій час була членом правління республіканського комітету Товариства дружби «СРСР-Франція», Комітету ветеранів війни, почесним членом полку «Нормандія Неман», номінанткою 2009 року у нагородженні до Дня матері званням «Жінка-льотчик».

Жила після війни в Латвії. З 1983 року жила в столиці України – місті-герої Києві. Похоронена у Києві на Байковому цвинтарі.

Тема Великої Вітчизняної війни, людських доль завжди залишатиметься актуальною і витребуваною у суспільстві, оскільки дякуючи героїчній самопожертві декількох поколінь вдалося відстояти справжню незалежність нашої країни, не стати рабами фашистських поневолювачів. Свідченням цьому і є героїчне, звитяжне життя героїні нашого нарису – Марії Іванівни Доліної. Вічна пам’ять нашій героїні! А також низько вклоняємося перед світлою пам’яттю тих, для кого останні хвилини життя завершилися на полі бою за Україну.

Шановні наші воїни-визволителі, розуміємо, що в багатьох з Вас на схилі життя постало багато труднощів. Всі ми розуміємо, що треба ще дуже багато зробити для Вас державі, щоб хоч частково віддячити Вам за ті тяготи життя та нестатки, що випали на Вашу воєнну і сьогоднішню долю.

Ми ніколи не забудемо Вашого героїчного подвигу і будемо розповідати про Ваш героїзм при визволенні рідної України і Європи від фашизму.

Ніхто не забутий і ніщо не забуте! Всі ми віримо в те, що серця нових поколінь завжди будуть повнитися з гордістю за Ваш звитяжний подвиг в ім’я свободи, миру та процвітання нашої Вітчизни!
Читайте також: 

Додати новий коментар