Лесиними стежками

Шостий фестиваль сім’ї пройшов у Новограді-Волинському.

У рамках відзначення 148-ї річниці від дня народження нашої славетної землячки — Лариси Петрівни Косач, більше знаної в усьому світі як Леся Українка — на Батьківщині поетеси, в Новограді-Волинському, культурна когорта, бібліотеки та школи протягом тижня проводили низку мистецьких заходів.

Серед них особливу увагу до себе привернув Фестиваль сім’ї «Лесиними стежками», організований за ініціативи Громадської організації «Федерація жінок за мир у всьому світі» (Голова Правління Тетяна Коцеба) при сприянні Новоград-Волинської міської організації жінок на чолі з Ларисою Шутовою за участі міського Молодіжного центру та за фінансової підтримки депутата Житомирської обласної ради Віктора Мельника.

У програмі фестивалю — участь столичної делегації в мистецькій акції «Рушник Олени Пчілки», що нещодавно стартувала в музеї родини Косачів. У складі делегації 26 осіб. Це представники українського культурного осередку, медики та громадські діячі, а також 8 іноземних гостей із США, Франції, Південної Кореї, Японії та Африки. Частина з них — студенти столичних вузів, що вивчають українську мову, інші — теж студенти, що завітали до нашої країни за програмою обміну досвідом.

Окремо серед гостей вирізняється постать народної артистки України Раїси Недашківської. Жінка після виконання своєї першої акторської ролі Мавки у фільмі «Лісова пісня» (знятому за сценарієм однойменної драми-феєрії Лесі Українки, що вийшла на екрани далекого 1961 року), — здобула славу, що послугувало їй стартом акторської кар’єри театру і кіно та всенародним визнанням.

Поруч із Недашківською заслужена артистка України, виконавиця українського фольклору та авторських пісень, громадська діячка, директор ГО «Народна філармонія» — Руслана Лоцман. Дівчина також є переможцем низки всеукраїнських та міжнародних пісенних конкурсів і фестивалів в Україні, Естонії, Польщі, Росії, Франції, Німеччині, США.

Гостей зустрічала директор музею Людмила Гамма, яка познайомила з експозиціями музейного надбання. Вона розповіла іноземцям про роль родини Косачів у Новограді-Волинському та в культурному житті всієї України, ознайомила з величчю землячки Лесі Українки і запросила долучитися до мистецької акції «Рушник Олени Пчілки».

Людмила Петрівна розкриває секрет, що лежить в основі акції та завдяки чому виріб, що нині на початковій стадії, буде унікальним і різнитиметься від інших вишитих рушників. «Полотно протяжністю 24 метри було виткано з коноплі понад століття тому і знаходилося в місцевого колекціонера. Дізнавшись про те, що в музеї планують організувати вишивання рушника із зображеннями орнаментів, зібраних Оленою Пчілкою в Звягельському повіті, чоловік передав історичну тканину для майбутнього рушника, що за час нелегкої і довготривалої праці стане невід’ємною частиною музею родини Косачів», — пояснює господиня закладу.

Тож гості не відмовилися від запрошення й зручно вмостилися на стільці, аби зробити і свій внесок у вишивання рушника та розширити географію тих, хто долучився до спільної справи. Їх імена обов’язково внесуть до переліку тих, чиїми руками був створений унікальний музейний експонат, обіцяють організатори акції.

Поспішаючи на другу, урочисту, частину фестивалю, що проходила в міському Палаці культури ім. Лесі Українки, організаторка заходу Голова Правління «Федерації жінок» Тетяна Коцеба пояснює, що саме привело їх до Новограда-Волинського.

— У свій час ГО «Федерація жінок за мир у всьому світі» стала ініціатором фестивалю родин. Проводимо ми його не лише в столиці, а й в усіх інших містах України. Новоград-Волинський став шостим містом, де відбувався цей фестиваль. Наша увага до цього міста пояснюється тим, що Леся Українка, яка народилася тут, є для нас прикладом жіноцтва, патріотизму і таланту, який так вдало поєднаний із незламністю духу та великим бажанням жити незважаючи ні на що. Вона народилася і вихована у великій родині культурних діячів, які є прикладом у поширенні сімейних цінностей. Бо саме родина формує патріотизм, починаючи від шанування батька і матері, сім’ї, роду, нації та всього світу.

Сьогодні з нами народні митці, а також гості з різних країн світу. Саме завдяки таким заходам ми намагаємося пропагувати як сімейні цінності, так і поширювати нашу культуру і її надбання в усьому світі, — підсумовує пані Тетяна. І зізнається, що голку в руках, вишиваючи рушник, тримала вперше, але відчула неймовірну релаксуючу енергію, яка ніби знімає стрес і, зосереджуючись на цій справі, відволікає від усіх турбот та негараздів. Щоправда вдалося їй це не з першого разу та й справу легкою не назвеш, каже жінка.

У ході фестивалю в Палаці культури, що гордо носить ім’я славетної Лесі, пройшли урочистості, під час яких було відзначено та нагороджено дипломами й цінними подарунками 71 звягельську сім’ю з числа медиків, освітян, військових, культурних та громадських діячів, молодих сімей, багатодітних родин, відзначаючи їхні творчі здобутки, спортивні, креативні та інші, які є окрасою міста, творять його історію, своїми зусиллями та талантами вносять свою частку в його становлення.

Церемонія нагородження тісно перепліталася з концертними номерами, що були організовані, власне, силами багатьох талановитих родин Новограда-Волинського (які, до речі, теж були номінантами фестивалю). Це династія хореографів Рудакових, під керівництвом яких нині успішно діє хореографічний ансамбль «Веселка», Галина Кучинська та її ансамбль стародавньої та автентичної пісні «Мальви», родина Завгородніх та співочий родинний дует Антипчуків і багато інших. А родзинкою концерту став виступ знаменитих гостей — Раїси Недашківської та Руслани Лоцман.

У вестибюлі широкому загалу була представлена виставка робіт творчих та креативних родин; експозиція вишитих рушників та українських хусток приватної колекціонерки Людмили Грабовенко; розважальна програма для дітей та майстер-клас з техніки оригамі від ГО «Культурний центр Сан».
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар